Gyomirtás

Korai gyomirtás fontossága a kukoricatermesztésben

Agrofórum Online

A kukorica termésátlagát legjobban a vele együtt kelő és azonos talajrétegből csírázó gyomok konkurenciája csökkenti. Ezt a korai gyomösszetételt a leghatékonyabban a tartamhatással rendelkező korai posztemergens gyomirtással lehet megszüntetni. Az sem mindegy, hogy milyen hatóanyagokat használunk erre a célra, fő szempont a hatékonyság és a szelektivitás legyen.

A kukorica vetésével együtt a nedvesség és a melegedő talajhőmérséklet hatására megindul a gyomok tömeges csírázása, mind a felső 1-3 cm-es talajrétegből (pl. kakaslábfű, termesztett köles, muharfélék, magról kelő fenyércirok stb.), mind a mélyebb rétegekből is, ahonnan a nagymagvú, elhúzódóan kelő T4-es gyomok széles köre indul a fény felé (pl. libatopfélék, csattanó maszlag, parlagfű, szerbtövis).

A termést veszélyeztető legérzékenyebb fenofázis a kukoricánál a vetés utáni 2. héttől körülbelül a 7. hétig tart. Ezt az öthetes periódust nevezzük kritikus kompetíciós periódusnak, mert ez alatt válik igazi konkurenciaharccá a gyomnövények és a kukorica versengése a fényért, vízért, tápanyagért. Amennyiben a konkurens gyomnövényeket ez előtt kiiktatjuk egy sikeres gyomirtással, és az 5 hetes periódust tartamhatású hatóanyagokkal „tisztán” tudjuk tartani, akkor a kukorica maximális terméssel hálálja meg a gondoskodást. Elérhető ebben a korai állapotban az is, hogy az SU herbicidek termést negatívan befolyásoló hatását kikerüljük, ugyanakkor a nagymagvú gyomok koraifenofázisában levélen keresztül is kiváló hatékonyságot érhetünk el.

A preemergens gyomirtás előnyeit is egyszerre élvezhetjük, kisebb a taposási kár, a kismagvú gyomok tömeges csírázásához, keléséhez időzíthetjük a tartamhatású hatóanyagokat. A korai post időzítése nem a kukorica fejlettségéhez igazodik (szemben sok posztemergens megoldással), hanem a gyomok kelési dinamikája határozza meg a kezelés időpontját. A készítmények kijuttatása ilyen módon a gyomokra nézve korai posztemergens kezelés és a kukorica akár 3-6 leveles állapotban is lehet. Egy kezeléssel, így szelektív, hatékony és hosszú tartamhatás biztosítható, ami a legjobban szolgálja a nagy termés megvalósítását a felhasználó számára.

További részletek a Kwizda Terbyne Combi termékéről >>>

(Kwizda Agro)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Őszi kalászosok őszi gyomirtása (videó)

2020. augusztus 31. 13:23

Nézze meg a saját szemével, hogy mit tapasztaltak más termelők!

CAPRENO – Megéri az árát, megoldja a gyomproblémát

2020. május 14. 07:47

Rugalmas a kijuttatása, nagyon egyszerű kezelni, és korán kikapcsolja a gyomkonkurenciát, a betakarításig pedig tényleg tisztán tartja a kukoricát.

Kukorica gyomirtás trendjei és a legelterjedtebb hatóanyagok Magyarországon (2010-2019)

2020. április 17. 11:05

Hazánkban az egyik legértékesebb szántóföldi kultúra növényvédő szer költéspotenciál alapján a kukorica. Cikkünkben áttekintjük, hogy az elmúlt egy évtizedben hogyan változott meg a kukorica gyomirtási technológiája.

Monsoon active® a „gyomporszívó”

2020. április 16. 05:45

Jámbor Zoltán – növényvédelmi szaktanácsadó (Mezőberény): 2012-ben találkoztam a gyakorlatban először a Monsoon active® készítménnyel. Kereskedelmi forgalomban még nem volt kapható, de mint a Bayer „Corn Expert Club” tagja, kaphattam demo kísérlethez anyagot.

Dr. Tarcali Gábor: a hatóanyagkivonások miatt nagyon nehéz időszak elé nézünk!

2019. február 8. 14:10

A gombaölő, rovarirtó és gyomirtó szerek piacán akár 50-60%-os hatóanyagcsökkenés is bekövetkezhet, és egyelőre nem látható, hogy mivel lehetne ezeket pótolni.

A kukorica és a gyomnövényei közötti kölcsönhatások

2019. június 7. 04:36

A kukorica egyik legfontosabb szántóföldi növényünk. Termesztésének sikerességét jelentősen befolyásolja az, hogy a gyomnövények elleni védekezési eljárások mennyire hatékonyak.

Fainjektálás: gyümölcsfákon tilos!

2019. április 15. 09:02

Zsigó György, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara budapesti szervezetének alelnöke az időszerű közterületi növényvédelmi teendőket osztotta meg.

Végveszélyben a torma!

2018. december 12. 09:37

A mostani magas árak elképzelhető, hogy új termelőket vonzanak be, akik jó lehetőséget látnak a torma termesztésében, és várható, hogy akár új tőkét is tudnak invesztálni az ágazatba, de akad olyan gazda is, aki most, a csúcson kívánja ezt a munkát abbahagyni. Az ágazat legnagyobb problémája továbbra is a munkaerőhiány,