Ezt mondta a meteorológiai előrejelzés, és a hét eddigi napjai igyekeznek megfelelni a mondottaknak. A csapadék nagyon kell, de sokkal inkább eső -, és nem hó formájában így április utolsó dekádjában. Igazán szeszélyes ez a hónap, előfordult már nyár eleji meleg, viharos szél, talajmenti fagy, és most csapadék és hideg. A természet alkalmazkodott, és most is azt teszi, fejlődésnek indultak a kalászosok, virágoznak a gyomok, előjöttek a korai kártevők, és megjelentek a különböző betegségek első tünetei.
A vetésfehérítő bogár jellemző kártétele
Most kellene sok mindent elvégezni, gyomirtás a kalászosokban, talajelőkészítés a tavasziak számára, vetés és gyomirtás ott is, az ültetvényekben javában tart a növényvédelmi szezon, és ezzel szemben szinte mindig fúj – sokszor viharos erővel – a szél, ritkán lehet permetezni.
A gyümölcsösök és a szőlő kevésbé mutatják, de a szántóföldeken kimondottan látszik, hogy a csapadékban szegény telet száraz tavasz követte. A kalászosok – főleg a megkésve vetettek – télen nem erősödtek meg, tavasszal alig bokrosodtak, és bizony a szárbaindulás ellenére még most is ritkás az állományuk. Hasonló megállapítást lehet tenni a tavaszi árpára is, a vetések szépen kisoroltak, de a fejlődésük lelassult.
Mondhatjuk, hogy kevésbé támadják meg a betegségek ezeket a ritkás állományokat, de a bokrosodás hiánya kevesebb kalászhozó szárat is jelent. Ráadásul a betegségek nem ennyire válogatósak, egy kis nedvesség, párásság, és már megjelent a lisztharmat első tünete.
Az első lisztharmatos folt
A további lombbetegségek még nem szaporodtak fel, de már elszórtan egy-két kezdődő foltot lehet észlelni, valószínűleg pirenoforás foltosság alakul ki.
A vetésfehérítő bogarak megkezdték betelepülésüket a táblákba, egyelőre az imágók károsítanak, jellegzetes, hosszúkás hámozgatásuk jelzi ottlétüket. Ebben a hideg időben nem mozognak a bogarak, általában csökken aktivitásuk, de várhatóan a melegedéssel párhuzamosan megélénkülnek azok is.
Az őszi árpa állományok kicsit jobban bokrosodtak, erősebbek, de ott is mutatkozik a csapadék hiánya. A betegségek az őszi búzával párhuzamosan jelennek meg, és ez érvényes a vetésfehérítő bogárra is.
Nagy kérdés a gyomirtások haladása, hiszen az őszi árpa esetében a kultúrnövény és a gyomok oldaláról egyaránt a gyomirtási szezon végéhez közeledünk. A gyomok nagy része virágzik, illetve a nagy kárral fenyegető fajok (pl. mezei aszat, galaj, ebszékfű) kinőnek az érzékeny fejlődési állapotukból, vagyis nehezebben, nagyobb költséggel, kisebb eredménnyel tudjuk megfékezni azokat.
A korai gyomok már márciusban virágoztak
Őszi búzánál kicsit több a még rendelkezésre álló idő, bár ez a több idő szinte csak napokban mérhető, hiszen az őszi búza is a 3 nóduszos állapotánál tart. Ebben az időszakban már óvatosan kell a gyomirtó szerek közül választani, biztosan szelektív legyen a készítmény, ne károsítsa a kultúrnövényt semmilyen formában.
A repce állományok általánosan virágoznak, gyönyörű az egybefüggő hatalmas sárga tábla. Szinte minden kártevő jelen van a növényeken, amelyek lehetnek ebben az időszakban. A repce fénybogár mellett tömegesen jelent meg, és települt be a növényállományra a repcebecő ormányos is. A kettő együtt súlyos kárt okozhat, a fénybogár gondoskodik arról, hogy kevesebb legyen a termékeny becő, és ami mégis megkötött, azt a becő ormányos lárvája fogja elfogyasztani.
A repce becő-szúnyog még nem jelent meg, valószínűleg hideget érez. A vita még tart – a szúnyog csak az ormányos segítségével tud fertőzni vagy a nélkül is? -, de minden esetre a becő ormányos tömeges károsítása megkönnyíti a szúnyog dolgát.
A repce ezen állapotában már csak a méhkímélő technológiával, esetleg méhekre nem veszélyes (nem jelölésköteles) készítményekkel dolgozhatunk. Van egy új ajánlás, amely kidolgozását megfelelő vizsgálatok generálták. Eszerint a virágzó növényállományban, amennyiben 2 terméket használunk, amelyek méhek tekintetében nem jelölés kötelesek, akkor a kombinációból fakadó esetleges méhveszélyesség megelőzésére alkalmazzuk a méhkímélő kijuttatást. Egyszerű példával Mospilan 20 SP + Folicur Solo (mindkettő nem jelölésköteles) tankmix elkészítése után, a kijuttatásra alkalmazzuk a méhkímélő technológiát.
A mezei aszat már márciusban növekedésnek indult
Repcében gombabetegségek még nem jelentek meg, igazából a mostani csapadékos időszak indukálhat új fertőzéseket. Két betegség követel figyelmet, a repce-becőrontó betegség és a repce fehérpenészes rothadása. Mindkét betegség esetében a növényi maradványok lehetnek a fertőzés kiinduló pontjai és mindkét betegség a mélyebb fekvést, csapadékos, nedves körülményeket kedveli, tehát a következő időszak valószínűleg kedvez a kórokozóknak. Ha hűvösebb időszak jön, akkor a fehérpenészes korhadás lehet a domináló, míg melegebb időszakban a becőrontó terjedhet jobban. A valóságot a rendszeres felvételezés, ellenőrzés dönti majd el.
A zöldborsó táblák már szépen kikeltek, a csipkéző bogarak tetemes kárt nem okoztak. A gyomirtás lesz a következő feladat. Ne felejtsük el, hogy a zöldborsó esetében több készítménynél is a szelektivitás alapja a növény viaszos bevonata. Csapadékos időszakban, vagy azt követően ezt vegyük figyelembe.
Elindult a napraforgó vetése, és akinek elegendő a gépkapacitása, az azonnal indítja a preemergens gyomirtást is. Szerencsés lesz, aki eső előtt el tudja ezt is végezni. (De azért lesz még eső később is – nagyon reméljük!)
Az elmúlt évek tapasztalatai megmutatták, hogy milyen sokkot okozott a talajfertőtlenítő szerek kivonása. Mostanra határozottan megemelkedett a talajlakó kártevő népesség, így most talajfertőtlenítő használata nélkül kockázatos vetni.
Jól halad a magágykészítés a kukorica számára, egy kis csapadék ebben is segítene. Lehűlt a talaj is (vagy fel sem melegedett eléggé?), a kukorica vetése kicsit csúszik.
Védekezési elvek
Ahol a kalászosok gyomirtása még nem történt meg, ott érdemes a gyomirtó szer mellé preventív jelleggel betenni valamelyik alkalmas gombaölő készítményt a lomb védelmére. Óriási a választék, de a fő csoportokat az azol típusú és a strobilurin csoportba tartozó fungicidek adják. Ezek önmagukban és kombinációkban egyaránt megvehetők, alkalmazhatók.
A repce rovarkártevői ellen bevethető készítményeket már korábban tárgyaltuk, a betegségek ellen az említett azol és strobilurin csoportba tartozó készítmények adnak választékot. Meg kell említeni, hogy kimondottan a fehérpenész ellen hatásos a Constans nevű biológiai készítmény.
A repce-becőormányosok nagy számban jelentek meg
Zöldborsóban a piretroidok valamelyike ad megoldást a csipkéző bogarak ellen (amennyiben szükséges!).
A napraforgó gyomirtásában nagy szerepet kap a Racer, hiszen területeink nagy része parlagfűvel fertőzött, és a napraforgó az egyik legjobb „parlagfű-nevelő”.
Növényorvos