Növényvédelmi előrejelzés

Növényvédelmi előrejelzés: Szaporodásnak indultak a kártevők

Agrofórum Online

Május, mint ahogy ez már megszokott, eddig felmelegedést hozott, néha már nyár eleji időjárást, változékonyságot, csapadékot. Növényeink meghálálták ezt, az ültetvényekben már növekednek a gyümölcsök, a szántóföldön kikalászoltak az őszi vetések, a rozs és az őszi árpa már virágzik, de az őszi búzának sem sok idő kell. A tavaszi vetésű kultúrák gyorsan levetették fázós, kissé sárgás külsejüket, növekedésnek indultak.

Most kezd felszaporodni a zöld alma levéltetű

Ha megnézzük, hogy mit hozhat még ez a hónap időjárás tekintetében, akkor egészen a hónap végéig változékony, néha, csapadékos, néha napsütéses, kellemesen meleg időszakra számíthatunk.

Ez az időjárás kedvez mind a kórokozóknak, mind a kártevőknek, vagyis egyre komplexebb lesz a növényvédősök feladata. Az utóbbi időben inkább a betegségekre figyeltünk, miközben a kártevők is szaporodásnak indultak, és ma már egyre nagyobb veszélyt jelentenek.

A szántóföldi kultúrákban kisebb gondot okoznak a rovarok, hiszen a napraforgó és a kukorica már – ha lassan is – kinövi a barkók kártételére érzékeny fenológiai állapotát. A kukorica 3-5, a napraforgó 4-6 leveles állapotig jutott el fejlődésében, ilyenkor a barkók rágása már csak átmeneti jelleggel okoz kisebb veszteséget.

A repce már mindenütt elvirágzott, így a rovarkártétel veszélye is jelentősen csökkent. Ebben a kései időszakban még a repcebecő gubacsszúnyog okozhat kárt. Száma és kártétele térségenként eltérő, így helyi felvételezés alapozza meg a védekezési döntést. (S ha már kezelünk, akkor érdemes az alternáriás betegség ellen is tenni hatásos készítményt a permetlébe.)

A kalászosokban a vetésfehérítő bogár már régóta jelen van, de az április végi, május elejére is áthúzódó hideghullám visszavetette számukat, és azóta csak lassan szaporodtak. Ennek ellenére a tojásrakás és még inkább a lárvakelés már tömegesnek tekinthető, a védekezéseket haladéktalanul el kell kezdeni.

A kalászok még alig jelentek meg, de a kártevők, kimondottan a gabonapoloska egyre nagyobb tömegben telepedik be a táblákba, és megkezdte szívogatását. A vetésfehérítő ellen végzett kezelés e kártevő ellen is megoldást nyújt.

A korai vetésű borsó táblák megerősödtek, már a virágzás elején tartanak. Korábban már említettük, hogy a peronoszpóra megjelent a zárt állományokban. Most hozzá kell tenni, hogy a bagolylepke lárvák is előszeretettel fogyasztják a növényt, s a levéltetvek betelepedése teszi színesebbé a képet. Mindkét kártevő fontos és veszélyes e kultúrában, így a helyi felvételezések alapján a kezelést el kell kezdeni.

Azt hiszem, hogy nem tévedünk sokat, ha a most kezdődő periódust a levéltetvek felszaporodásának, kártételének időszakaként tekintjük. Szinte minden kultúrában megjelentek vagy éppen kóstolgatják. Az időjárás jellege – párás, meleg – segíti e kártevő felszaporodását, a tápnövények pedig jó kondícióban várják megjelenésüket. Említettük korábban, hogy a kalászosokban is megjelent egy-két kereső egyed, várható, hogy hamarosan megtelepednek.

Hasonló jelenséget lehet megfigyelni a napraforgó táblákon is, észlelési szinten már található levéltetű fertőzés. Most még inkább a kereső egyedek jelennek meg a növényeken, de ezt hamarosan követi a kolóniák kialakulása. A napraforgó még inkább a 4-6 leveles állapotban van, lassan fejlődik a „fázós” időszak után, tehát számára korai a levéltetvek betelepedése. Érdemes folyamatosan figyelni a kártevő felszaporodását, és időben kezelni ellene, hogy biztosítsuk a kultúrnövény zavartalan fejlődését.

A szója vetések kisoroltak, mostanra a 2-4 leveles (hármaslevél) állapotot érték el, s itt is számítani kell a levéltetvek megjelenésére.

Így vezetnek át bennünket a levéltetvek a kertészeti területre, mert ott is fertőznek, sőt ….

Elsők között jelent meg a ribiszkén és az almán a levélpirosító levéltetű, s velük együtt a cseresznyén, meggyen a fekete levéltetű. A védekezések hatására ezek visszaszorultak, de néhány ültetvényben – még védettben is – lehet újabb növekvő kolóniákat találni.


Még mindig terjed a levélpirosító alma levéltetű

Almában a zöld alma levéltetű kezd felszaporodni, érdemes az ültetvényeket átnézni, és időben fellépni ellenük.

Szilván is korán megjelentek a szívogatók, s a védekezések ellenére is jelen vannak (rossz technológia, illetve visszatelepedés).

Az őszibarackosokban két faj is kárt okoz. A hamvas őszibarack levéltetű már korábban betelepedett, mostanság pedig a zöld őszibarack levéltetű kezd megtelepedni a leveleken. Mindkettő komoly kárral fenyeget, a védekezést nem szabad halogatni.

A diót nem igazán soroljuk a levéltetvek által károsított növények sorába, de most azon is megjelentek a kártevők.

A dísznövények sem mentesek e kártevő csoport valamelyik tagjától, megtalálhatók rózsán, kerti mályvacserjén, krizanténumon. Valószínűleg a lista nem teljes, sokan tudnak még hozzátenni valamit a saját észlelések szerint.

Vannak azért – a levéltetveken kívül – más fenyegető kártevők is. Délen megfigyelték a tarka szőlőmoly lárvakelését. A kis lárva finom kis szövedékben rágja, fogyasztja a fürtkezdeményt, tetemes kárt tud okozni. Az almamoly tojásrakása megkezdődött, amiből hamarosan lárvakelés lesz. A védekezést vagy a tojások ellen, vagy a kikelő kis lárvák ellen kell időzíteni.

A szilvamoly lárvakelése megkezdődött, így a kezelést azonnal el kell végezni, ne engedjük a kis lárvát a gyümölcsbe berágni.

A cseresznyelégy már régóta rajzik, a hűvös időjárásban valószínűleg fázott eddig, de mostanra már a tojásrakás időszakában vagyunk. A kezelést gyorsan el kell végezni, ha nem akarunk nyüves gyümölcsöt.

A szőlőben megtalálták az amerikai szőlőkabóca éppen kikelt kis lárváját. Mint ismeretes nem ez a fő károsító, sokkal fontosabb, hogy a Grapevine flavescence doree fitoplazma terjesztője. A betegség karantén listán van, és ha egy (vagy több) tőkét megfertőz, akkor különböző stádiumokon keresztül, különböző tünetek megjelenése mellett a növény 2-3 év alatt elpusztul. A védekezés során a fitoplazmát megcélozni nem tudjuk, így a kórokozó terjesztését lehet és kell megállítani. Ennek érdekében kap az amerikai szőlőkabóca lárvakelése speciális fontosságot, hiszen a fiatal lárvák érzékenyek a növényvédő szerekre. A hatóság jelen szakaszban az Actara SC (tiametoxam), Reldan 22 EC (klopirifosz-metil) vagy a Daskor (klorpirifosz+cipermetrin) készítményeket javasolja.


Amerikai szőlőkabóca lárvája

A másik most éppen lárvakelésben levő kártevő az amerikai lepkekabóca. Ez egy polifág kártevő, megtelepszik gyümölcsfákon, díszfákon, díszbokrokon, szőlőn. Összességében több mint 100 növényfaj tekinthető tápnövényének. Az üzemi ültetvények növényvédelme általában kordában tartja, de a házikertekben, közterületen kevesebb a figyelem, kevesebb a növényvédelmi kezelés, így e helyeken komoly gondot okozhat.


Amerikai lepkekabóca különböző fejlettségű alakjai és a viasz pelyhek

Ellene az acetamiprid vagy a tiametoxam hatóanyagú termékek valamelyike lehet a megoldás, de ne felejtsünk el olaj vagy tapadásfokozó adalékot adni a permetléhez tekintettel a kártevő viaszos bevonatára.

A védekezés elvei:

A levéltetvekről már korábban szóltunk, a nikotinszármazékok hatékony megoldást nyújtanak e kártevő csoport ellen.

A molyok ellen a kitinszintézis gátló készítmények valamelyikét lehet bevetni (tojás állapotban vagy a kikelt kis lárvák ellen). A klorantraniliprol hatóanyagú Coragen a kis lárvákat pusztítja el nagy biztonsággal.

A vetésfehérítő bogár és a gabonapoloska ellen is megfelelő egy piretroid kezelés.

Növényorvos

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Tűzelhalás: most maximális a fertőzési veszély

2018. június 7. 04:34

A gyümölcsösökben szinte minden kultúrában folyamatosan kell védekezni, a szőlőbogyók a legérzékenyebb fenológiai stádiumban vannak.

Folyamatos a vértetű megtelepedése az almafákon

2020. május 20. 15:59

A levéltetű fertőzés üteme most lelassult, de a rejtettebb életmódot folytató vértetű telepek folyamatosan alakulnak ki a friss hajtások környezetében.

Rajzik az áprilisi és a májusi cserebogár is

2020. április 22. 04:36

Változékony idő ide vagy oda, szinte egy időben megkezdődött az áprilisi vagy vörhenyes és a májusi cserebogár rajzása.

Országszerte erős a szilvamoly rajzása

2020. május 6. 13:31

Szilvaültetvényekben a szilvamoly rajzása országszerte erősnek mondható, a 3 naponkénti fogás 25-30 db/csapda. A hajtásvégeket és a fiatal leveleket együttesen fertőzi a levéltetű és a gubacsatka.