Gyomirtás

Minőség, megbízhatóság, … Multoleo

Agrofórum Online

Olajosnövényeink, így a napraforgó pozíciója több év átlagában is jónak mondható a terménypiacon. Ennek köszönhetően az utóbbi évtizedben termesztéstechnológiájában is jelentős változás állt be, termesztése fokozatosan egyre intenzívebbé válik. Ma már modern genetikával, intenzív termelési környezetben, a 4 tonna vagy azt meghaladó termésszint is reális cél. Erre jó példa volt a tavalyi esztendő, amikor sok helyen területi „történelmi” terméseredmény rekordok születtek. A 2017-es év eddig eltelt része viszont bővelkedett olyan időjárási extremitásokban, amelyek nemcsak az őszi kultúráink teljesítményére, de a tavasziak indulására hatással voltak.

A kezdeti nehézségek miatt (hideg talajok, talaj menti fagyok áprilisban) napraforgóink 3-4 hét után keltek csak ki, fejlődésük ez idáig vontatott volt. Az alapgyomirtások sikerességében ugyan bízhatunk, hiszen a bemosó csapadék még időben megjött, viszont a napraforgó levelein sok helyen láthatóak a herbicidek felverődésének hatásai, melyek rövidebb-hosszabb időre visszavethetik a növényeket korai fejlődésükben. Ilyen körülmények esetén különösen indokolt lehet a biostimulátorok felhasználását beilleszteni a termesztéstechnológiába, akár már a korai, néhány leveles korban is.

A Multoleo a hazai piacon már jól ismer márkanév, mely a Goemar Laboratories megvásárlásával 2016-ban került az Arysta termékkínálatába. Minősége, megbízhatósága, egyedi gyártástechnológiája, valamint magas aktív hatóanyag-tartalma miatt méltán az egyik legnépszerűbb biostimulátor olajosnövényeinkben. Hatásának alapja a korábban ismertetett PAT technológia. A készítmény GA142 alga-extraktumot (Ascophyllum nodosum tengeri algából) tartalmaz, amelyet a gyártás során 9,5% bórral egészítettek ki. Az alga-extraktumban nagy mennyiségben találhatók az élettani hatásokért felelős, algából nyert vitaminok, betain, hormonok, oligoszaharidok. A Multoleo felhasználása repce, mustár, olajtök, mák, len, szója, cukorrépa és napraforgó kultúrákban engedélyezett. Kijuttatását elsősorban virágdifferenciálódás és virágzás kezdete között javasoljuk elvégezni 1,5-2,0 literes dózisban, összekapcsolva az egyéb növényvédelmi beavatkozásokkal (1. táblázat). A terméskötődés javításán túl olyan szituációkban is segít, amikor a növény stresszes körülmények kénytelen elviselni (pl. aszályos periódus, jégverés utáni regeneráció stb.).

Dózis 1,5-2,0 l/ha 1,5-2,0 l/ha
Fenológiai állapot Tányérdifferenciálódás időszaka (R1 fázis) (BBCH 18-22) Csillagbimbós állapot (BBCH 51-59)
Várható hatás ·         Jobb virágdifferenciálódás, tányérátmérő növelése ·         tápanyagforgalom segítése ·         intenzívebb fotoszintézis ·         megtermékenyülés javítása ·         beltartalmi értékek (olajtartalom) növelése  
Megjegyzés Rovarölő és gombaölő szeres kezeléssel egy menetben kijuttatva. Silwet Star hatásfokozó adalékanyag alkalmazása indokolt a szőrözött levélfelület miatt (ha a kombinációs partner nem tartalmaz ilyen adalékanyagot).

1. táblázat A Multoleo felhasználása

A Multoleo első felhasználására a preemergens vagy a korai posztemergens kezelések által esetlegesen kiváltott fitotoxikus hatások (felverődést követő perzselődés-kifehéredés, yellow flash jelenség) kezelésekor van lehetőség. Amennyiben ilyen hatással már előzetesen is számolunk, a készítmény akár a gyomirtással egy menetben is kijuttatható. Amennyiben a fitotoxikus tünetek már megjelentek, akkor lehetőleg minél hamarabb jutassuk ki a Multoleo-t, 2,0 l/ha-os dózisban. Az ilyen kezeléssel csökkenthető a napraforgó regenerálódásának ideje és a stresszhatás kiváltotta termésdepresszió mértéke.

A Multoleo felhasználása napraforgóban normál körülmények között első alkalommal a tányérdifferenciálódás időszakában (R1 fázis) ajánlott (8-12 leveles állapot), hektáronként 1,5-2,0 liter kijuttatásával történhet. Ez egy rendkívül energiaigényes fenológiai állapot, mert ekkor vált generatív fázisba a napraforgó, mely megnövekedett tápanyag-igénnyel párosul. Ebben a fenológiai állapotban a Multoleo az enzimekkel szabályozott tápanyagfelvétel (nitrát-reduktáz, foszfatáz enzimekre bizonyított élettani hatás), illetve a fotoszintézis aktivitásának fokozásával, valamint a gyökértömeg növelésével javítja a növény tápanyagellátottsági szintjét. Ennek köszönhetően a tányér differenciálódása magasabb szinten megy vége, közvetlenül hatva a majdan kialakuló tányérátmérőre. Mivel a készítmény nagy mennyiségben tartalmaz bórt, közvetlenül is javítja a napraforgó ellátottságát ebből a tápelemből, amely már ilyen korai időszakban is fontos. A Multoleo jól keverhető más készítményekkel, de ilyen esetekben a permetlétartályba mindig utolsóként kerüljön. A felszívódás elősegítése miatt adjunk a permetléhez 0,05-0,1%-os koncentrációban Silwet Star hatásfokozó adalékanyagot, amely a szőrözött levélfelületen segíti a permetlé terülését és ezáltal az algakészítmény hatóanyagainak jobb bejutását a növénybe. A biostimulátorok minden esetben javítják a velük együttesen kijuttatott tápanyagok hasznosulását, így érdemes felhasználásukkor levéltrágyát is keverni a tankkeverékbe. Az Arysta által forgalmazott Adob Extra napraforgó, repce lombtrágya 3,0-5,0 kg/ha-os dózisával kielégíthető a napraforgó ebben az időszakában jelentkező magas mezo- és mikroelem igénye (1-2. ábra).

A csillagbimbós állapotban – virágzás elején kijuttatott Multoleo javítja a terméskötődés mértékét, egyrészt a növény poliamin-termelésének fokozásával, másrészt a készítményben lévő bór közvetlen hatásával a pollen csírázására és a pollentömlő növekedésére. A poliaminok a virágzás kezdetén keletkező vegyületek, melyek hiánya vagy alacsony szintje rossz termékenyüléshez, vagy a terméskezdemény abortálódáshoz vezet. A Multoleo kezelés hatására a növények saját poliamin-termelése fokozottabb lesz, ezáltal kedvezőtlen körülmények esetén is (hideg idő, aszályos periódus) jobb lesz a bekötődés minősége és aránya. Növeli a kötött kaszatok számát, javítja a tányér kaszatberakódását, illetve csökkenti a léha szemek arányát. Vizsgálatainkban szignifikánsan növelte az ezermagsúlyt és az olajtartalmat is. Segítségével a virágzás időszakában esetleg fellépő stresszhatásokat az intenzívebben zajló életfolyamatok miatt a kezelt növény jobban tolerálja, így azok kevésbé hatnak negatívan a megtermékenyülés mértékére. Ebben az időszakban is javasoljuk mellé az Adob Extra napraforgó, repce lombtrágyánkat, annak 3,0-5,0 kg/ha-os dózisában (1-2. ábra).

Egyéb abiotikus stresszhatások esetén (pl. jégverés, fagy, gyomirtó szer perzselés) is jó hasznát vehetjük a Multoleo-nak. Ilyen helyzetben közvetlenül a behatás után 1 nappal, de ne azonnal kezeljünk a készítmény 2,0 l/ha-os dózisával, hiszen a stresszelt napraforgó csak bizonyos idő eltelte után képes ismételten hatóanyag-felvételre. A hatékonyság növelése miatt a Silwet Star felületi feszültség csökkentő adalékanyagot ekkor is érdemes a permetléhez keverni.

Mindezek után érthető, hogy a PAT technológia és a Multoleo hogyan képes befolyásolni a napraforgó élettani folyamatainak „felpörgetésével” annak teljesítményét és miért is rentábilis a használata ebben a fontos növénykultúrában.

Vitéz Péter
Arysta Magyarország Kft.

 

 

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Őszi kalászosok őszi gyomirtása (videó)

2020. augusztus 31. 13:23

Nézze meg a saját szemével, hogy mit tapasztaltak más termelők!

CAPRENO – Megéri az árát, megoldja a gyomproblémát

2020. május 14. 07:47

Rugalmas a kijuttatása, nagyon egyszerű kezelni, és korán kikapcsolja a gyomkonkurenciát, a betakarításig pedig tényleg tisztán tartja a kukoricát.

Kukorica gyomirtás trendjei és a legelterjedtebb hatóanyagok Magyarországon (2010-2019)

2020. április 17. 11:05

Hazánkban az egyik legértékesebb szántóföldi kultúra növényvédő szer költéspotenciál alapján a kukorica. Cikkünkben áttekintjük, hogy az elmúlt egy évtizedben hogyan változott meg a kukorica gyomirtási technológiája.

Monsoon active® a „gyomporszívó”

2020. április 16. 05:45

Jámbor Zoltán – növényvédelmi szaktanácsadó (Mezőberény): 2012-ben találkoztam a gyakorlatban először a Monsoon active® készítménnyel. Kereskedelmi forgalomban még nem volt kapható, de mint a Bayer „Corn Expert Club” tagja, kaphattam demo kísérlethez anyagot.

Innovációk és újdonságok a 20 éves KWS-től!

2020. január 23. 17:33

Rendeljen KWS kukorica és/vagy napraforgó vetőmagot kedvezményes előszezoni áron 2020. február 7-ig! Részletekért keresse területi képviselőinket!

Van még tartalék a magyar napraforgóban

2018. január 23. 07:55

Bár tavaly világszinten 2 millió tonnával, 45 millió tonnára csökkent a napraforgó betakarított mennyisége, továbbra is élénk a kereslet a 2013 óta folyamatosan emelkedő vetésterületű növény iránt.

Az olajipari növények 2017. évi vetőmag-szaporítási tapasztalatai

2018. december 29. 10:33

Az elmúlt évet jónak értékelhetjük a napraforgó és a repce szaporításai számára, míg a szója vetőmag-előállítása szempontjából bekövetkezett az a visszaesés, ami szakmailag várható volt. Az olajos növények hazai vetőmag-előállításában a napraforgó és a káposztarepce vetőmagtermesztése növekedett, míg a szója szaporítása iránti kedv tovább csökkent.

Reményt csalódás követett – nem tudtak megkapaszkodni a jegyzések

2020. február 12. 06:47

A kukorica ára egy helyben topog, gyakorlatilag nem volt érdemi elmozdulás – az USA-ban teljesen oldalazó a mozgás, Európában a párizsi tőzsdén inkább kissé csökkenő tendencia alakult ki, gyenge forgalom mellett.