Növényvédelmi előrejelzés

Növényvédelmi előrejelzés: Egyre több a rágcsáló, tetemes kárt okoz a repcebolha

Agrofórum Online

A napsütéses ősz kedvez a betakarításnak. Ezt azonban rögtön az elején pontosítani szükséges, ugyanis hozzá kell tenni, hogy „de nagyon kellene az eső”. Szinte az ország minden tájegységében arra panaszkodnak a termelők, hogy szeptemberben többször esett, nagyjából rendeződött a talajok vízellátottsága, de szeptember végétől-október elejétől nem, vagy csak kevés csapadék hullott. Ez azt eredményezte, hogy a talaj felső rétege fokozatosan kiszáradt. Ez különösen igaz az ország déli, dél-alföldi tájegységére, ott a szeptember sem hozott elég esőt, és azóta is „tartozik” vele az időjárás.

Itt az ideje a gyomirtásnak

Most pedig annak a furcsa helyzetnek vagyunk tanúi, amikor egy hurrikán (Ophelia) a Brit szigeteken pusztítást okoz, hozzánk pedig meleg levegőt taszított, így alakult ki egy tartós és szokatlanul meleg vénasszonyok nyara. De ennek is vége szakad e hétvégén. A meteorológia előrejelzés már szombat tájékára lehűlést és esőt mond, és várhatóan ez folytatódik a jövő héten, vagyis visszatérünk a normális mederbe.

Jól haladt a különféle növények betakarítása, annak a munkának igazán kedvezett az eddigi időjárás. Haladtak a talajmunkák, a vetések is. Ami gond, az a nedvesség szűkösségéből adódó lassú, elhúzódó kelés, egyenetlen állomány. Erre megoldást csak az időjárás változása hozhat.

Növényvédelmileg csendesebb, eseménytelen időket élünk

Növényvédelmileg csendesebb, eseménytelen időszakhoz érkeztünk, a betakarításra váró kultúráknál már nem történik nagy dolog, az új vetéseknél pedig még nem jelentkezett veszély.


Szép, szép, de mi lesz vele?

Mostanság foglalkozni kell az őszi káposztarepcével. Annak ellenére, hogy általában szépek és jól fejlettek az állományok, van gond némely területen, és van feladat is.

Van mit tenni a repce esetén

Az időben elvetett és időben kikelt repcék már 4-6-(8) leveles fejlettségűek, de tipikusan a Dél-Alföldön a száraz körülmények miatt nem, vagy csak hiányosan, lassan keltek ki a vetések. Pontosan a száraz körülmények miatt a repcebolhák tömegesen lepték el a kikelt állományokat, és tetemes kárt okoznak mind a mai napig. A késői kelés, fejletlen, heterogén és hiányos állomány kérdésessé teszi, hogy ezek a táblák képesek-e áttelelni, illetve érdemes-e meghagyni azokat.

Máshol a földibolhák kevésbé károsítottak, illetve mára már a repce növények kinőttek a kártevő foga alól. A repcedarázs általánosan megjelent az új vetésű táblákon, de csak gyenge fertőzésről beszélhetünk. A lárvakelés folyamatos, de a lárvák kártétele nem fenyegeti a növények lombozatát. Figyelembe véve, hogy esős idő közelít, aztán várhatóan a lehűlés is megjön, komoly kártétel az őszön nem valószínű.


Az árvakelésen lehet csemegézni

A betegségek közül a repceperonoszpóra lépett fel az ország nyugati felében. Ott szeptemberben kellő mennyiségű eső esett, tartós nedvesség alakult ki, ami kedvezett a kórokozó fertőzésének. Október első felében is előfordult csapadékos nap, ami a betegség terjedését támogatta. Mostanra a megállt a betegség terjedése, a száraz, napos időjárás nem kedvezett az újabb fertőzéseknek. Mindezen hatások eredőjeként az állományok 15-20%-án figyelhető meg a betegség tünete, de csak gyenge fertőzési szinten.

A fómás levélfoltosság országosan jelen van, de ez a betegség sem ért el erős fertőzést, inkább csak észlelési szinten található. Az ország nyugati felén kicsit gyakoribb, míg a középső és keleti tájegységben egészségesek a növények.

A repcék az utolsó héten is gyorsan fejlődtek, mostanra általánosan elérték a regulátoros kezeléshez ajánlott fejlettségi állapotot (5-6 leveles). Ez a kezelés hat az előbb említett fómás levélfoltosságra is, de ebben a helyzetben inkább a növekedés visszafogásában és a télállóságban lesz szerepe.

Fejlődnek a kalászosok

A száraz körülmények ellenére erős gyomosodás jellemző a táblákra, itt az ideje az őszi posztemergens gyomirtásnak.

Sokat fejlődött az őszi árpa is, általában a bokrosodás kezdetén tart, bár a szárazabb vidékeken elhúzódott a kelése. Kórokozó, kártevő nem jellemző a táblákon, ennek ellenére javasolt az állományok gyakori szemlézése, és a betelepedő levéltetvek ellen időben védekezni kell, hogy ezzel is csökkentsük a sárgulásos tünet együttes kialakulását, amiben vírus is közrejátszik.

Jól halad az őszi búza vetése, sok esetben a napraforgó vagy kukorica tarlók elmunkálása lassít a munkán. A talaj állapota megfelelő a talajmunkákhoz, de kevés a nedvesség a csírázáshoz. Több helyen hengerezéssel próbálják a maradék kevés nedvességet a maghoz tömöríteni, ezzel is segítve a megindulást. Megoldást a csapadékos időszak hoz majd, reméljük hamarosan.

A korábbi vetések már kisoroltak, 1-3 leveles növényeket lehet látni. Gombabetegség vagy kártevő még találta meg ezeket az állományokat, egészségesek, zöldek. Az árvakelések viszont azt mutatják, hogy az ősz kezdetén tömegesen fertőzték a növényeket különféle gombabetegségek, vagyis a vetett táblákon is várható megjelenésük.

Vadkárra figyelni!

Egyre kevesebb a kint levő kultúra, és azok területe is egyre csökken. Tipikusan ilyen a kukorica. Vizét leadta, jól halad a betakarítás. A nagyvad egyre kisebb területen zsúfolódik össze a maradék táblákban, és ezzel egyre nagyobb kárt okoznak. Vannak különböző megoldások ellenük, de igazából a betakarítás segít megmenteni a termést.

A fuzáriumos csőpenész terjedése leállt, most 0-5% közötti a fertőzés gyakorisága, de a betegség tünete a csővégekre korlátozódik, így nem súlyos a károsítás.

Jól halad a szója betakarítása is, remélhetőleg egy héten belül biztonságos helyre kerül a termés. A cukorrépa még a területen van, egészséges az állomány, betegség csak nyomokban fordul elő (cerkospórás levélfoltosság). Terjed az aranka, egyes táblákon a répát is behálózta. Érdemes a pillangós területeket is ellenőrizni, és az esetleges arankás foltokat még a magvak érlelése előtt leperzselni, és ugyanez javasolható az út menti foltok esetében is.

A kései betakarítású fejes- és kelkáposzta délen szenved a vízhiánytól, lehet, hogy kései öntözésre lesz szükség. Kártevők már kevésbé vannak az állományokban.

Folytatódik az alma és a sőlő szedése

Az alma betakarítása is a végéhez közeledik. Fel kell készülni az őszi lombfertőtlenítésre, réztartalmú készítmény, esetleg kénnel kombinálva javasolható. A lehullott lomb talajba dolgozása csökkenti a varasodás és az aknázó molyok áttelelést.


Színesedik és hull a szőlő levele

A szőlő szürete is a végéhez közeledik, de némely tábla termését szándékosan a tőkéken hagyták, számítva a minőség javulására, a bogyók töppedésére és Tokaj-Hegyalján az aszúsodásra. E folyamatnak kedvez a jelenlegi időjárás, így jó eséllyel a telesülnek a várakozások.

Tovább gyarapodik a rágcsálók népessége

A rágcsálók népessége gyarapodik, betelepednek az ültetvényekbe és az őszi vetésekbe is. Érdemes figyelni rájuk, és a „T” fák kihelyezésével elkezdeni a védekezést.

Sokan készülnek a Halottak Napjára krizantém nevelésével. Az őszi időszakban meglepték a levéltetvek, ezért ajánlott átnézni a növényeket – a bimbókra és a bimbó alatti szárra kell figyelni – s szükség esetén még van lehetőség a védekezésre.


Levéltetű a krizantém bimbó alatti részén

Növényorvos

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Hamarosan várható a levéltetvek, atkák, vértetvek, körtelevélbolhák megjelenése

2020. március 18. 14:09

A még nem virágzó ültetvényekben, házi kertekben még van lehetőség a tavaszi lemosó permetezések pótlására. Hamarosan várható az áttelelő levéltetvek, az atkák, vértetvek, körtelevélbolhák megjelenése, ellenük még az olajos-kénes lemosás hatékony megoldás.

Nem halogatható a regulátorozás a repcében!

2019. október 29. 11:17

A repcék többsége már elérte a 7-8 leveles állapotot, így már nem halogatható a regulátorozás. Le kell lassítani a további intenzív növekedést, inkább a gyökérnyak erősödjön a továbbiakban.

Időszerű a gabonák vírusait átvivő rovarok elleni védekezés

2019. október 22. 06:36

A levéltetvek és kabócák betelepülése az ősz folyamán kedvező (nem szeles, esős) időjárás mellett szinte folyamatos és ezt a tevékenységet csak a tél eleji erős fagyok képesek lezárni.

Zárt termesztőberendezésben elterjedt kártevők és az ellenük való biológiai védekezési lehetőségek II. rész

2019. október 8. 04:38

Cikkünkből kiderül, melyek azok a kártevők a zárt termesztőberendezésekben, amik szívogatják, gyengítik a növényeinket és ezzel együtt terjeszthetik a vírusokat.