Növénytermesztés

Mit tegyünk és mit ne az átnedvesedett és belvizes tábláinkon? – Talajművelési javaslatok az érintett területekre

Agrofórum Online

A DEKALB hibridjei mindig is ismertek voltak kiváló vízleadásukról. A DKC4014 hibridet tőszám kompenzáló képessége kifejezetten alkalmassá teszi a késői, és rossz talajállapotú vetésekre.

„Egyre elkeserítőbb a helyzet: az ország mintegy 5%-át borítja belvíz és további olvadás várható. Az ünnepek alatt ugyan többnyire csak hó esett, mégis tovább nőtt a belvízzel borított területek nagysága. Decemberben madártávlatból is megmutattuk, hogy milyen helyzet uralkodik a Dél-Alföldön, azonban a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal adatai szerint tovább romlott a helyzet: az elöntött területek nagysága a karácsony előtti 378 ezer hektárról 446 ezer hektárra nőtt.”  – 2011. január 7.

Sokszor csak a problémára fókuszálunk a megoldások helyett. Ezért kezdtük egy 2011-es hírrel, mely majdnem fél milliós terület-kiesésről beszél. Ezzel szemben a 2011-es kukorica vetésterület az EUROSTAT felmérése szerint 1,23 millió hektár volt, mellyel az elmúlt 10 év második legnagyobb vetésterületét jegyzi Magyarországon.

A belvizes területek termesztési technológiáját sokkal körültekintőbben kell megterveznünk, mint más területeinket. A talaj levegőtlensége, esetleges taposása olyan terméscsökkentő tényezők, melyet gondos talajműveléssel tudunk csak helyreállítani.

Természetesen ezen lehetőségek csak egyszerű példák. Nedves kötött, „perc talajokon” igaz az, hogy az alkalom szüli a technológiát. Nagyon fontos lehet, hogy amennyiben gépkapacitásunk engedi, úgy például kukorica esetében 7-10 leveles állapotban a területünket sorközműveljük, biztosítsuk a talajfelszín morzsalékosságát, csökkentsük a kipárolgást. A talajművelési technológiák nagyban segítik, hogy a vetésünk sikeres legyen és sokkal rentábilisabban termeszthessünk kukoricát. Azonban a mezőgazdaságban mindig hosszú távon kell gondolkodnunk, és a jelen időjárási körülmények talajaink leiszapolódását, és tömörödését okozzák. Ezt a problémát mielőbb orvosolni kell, melyhez ideális megoldás a táblák mély lazítása. A lazítás száraz körülmények között ideális, így főleg nyáron, kalászos növények betakarítása után ajánlott. Ha víznyomásos területeink vannak, érdemes olyan hibridet választani, mely késői vetés esetén is korán betakarítható, és lehetőséget biztosít az őszi kalászos elvetésre – a következő évi lazítás elvégzésének érdekében.

A DEKALB hibridjei mindig is ismertek voltak kiváló vízleadásukról. Az igen korai éréscsoportban szereplő DKC3811, DKC3623 és a DKC4025 hibridek május első heti vetése mellett, még a tavalyi nedves évben is október első 1-2 hetére elérték az ideális 18-20%-os betakarításkori szemnedvességet a DEKALB fejlesztő csapatának kisparcellás vetésidő kísérletei alapján.

A DKC4014 hibridet tőszám kompenzáló képessége kifejezetten alkalmassá teszi a késői, és rossz talajállapotú vetésekre, mivel a termésében rendkívül jól kompenzálja az egyenetlen tőeloszlást, aminek jellemző okozója a késői vetés, és a rossz talajállapot. A termelők körében jól ismert DKC3705 hibrid pedig rendkívül jó vetésidő és tőszám stabilitással rendelkezik. Azok számára jó választás, akik nem tudtak megfelelő talajállapotot előkészíteni, vagy gyorsan kiszáradó talajon dolgoznak, emiatt egyenetlenebb kelésre számítanak, ugyanis a hibrid vízleadása korábbi eredményeink alapján a DKC3623 hibridhez hasonló.

(DEKALB Sajtóközlemény)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

A keresztesvirágúak földibolhái

2019. március 29. 10:37

A káposztaféléket már az ókori rómaiak is ismerték és nagyra értékelték, orvosságként tisztelték és a szegények orvosának titulálták. Jelentőségét nem véletlenül ismerték el, a hazánkban is évszázadok óta termesztett káposztafélék élettani szempontból számos előnyös tulajdonságokat hordoznak, magas a vitamin- (B1, B2, K1 és C), az ásványianyag- és a rosttartalmuk, így kedvelt élelmiszernövények.

A vetőmagtermelés a járvány alatt sem áll meg

2020. szeptember 11. 11:35

Zavartalanul működött a koronavírus járvány elmúlt hónapjai alatt a magyar vetőmag előállítás a járványügyi intézkedéseknek köszönhetően. A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács folyamatosan figyeli és értékeli az őszi helyzetet, hogy a lehető legkisebb zökkenőkkel haladhasson az exportorientált ágazat, hangzott el a szervezet martonvásári küldöttgyűlésén. 

RAPOOL-HIBRIDREPCÉK TELJESÍTMÉNYE, 2016–2019 (FRISS EREDMÉNYEK)

2019. augusztus 26. 12:45

A Magyar Kukorica Klub 2016 óta minden év júliusában öt-öt helyszínen végzett terméstanúsítást a RAPOOL Hungária Kft. megbízásából.

RAPOOL-REPCÉK: DALTON – a trón örököse

2018. július 21. 05:54

A DALTON egy igazán impozáns és különleges repcehibrid a RAPOOL kínálatában. Csúcstermésre kódolt, magas olajtartalommal rendelkező típus.