Növénytermesztés

Burgonyatanácskozás és bemutató Keszthelyen

Agrofórum Online

Évről-évre megrendeznek két szakmai fórumot, egyet tél végén, egyet meg ilyenkor (június 25.) a nyár közepén. A jelenlegi a XIII. Országos Burgonya növényvédelmi tanácskozás és bemutató címet viselte.

Keszthely lett, és maradt is a burgonyanemesítés és technológiai fejlesztés élharcosa Magyarországon. Évről-évre megrendeznek két szakmai fórumot, egyet tél végén, egyet meg ilyenkor (június 25.) a nyár közepén. A jelenlegi a XIII. Országos Burgonya növényvédelmi tanácskozás és bemutató címet viselte.

A szép számú résztvevőt – akikről általában csak az ebédnél derül ki, hogy valójában hányan is vannak – Polgár Zsolt, a Burgonyakutatási Központ igazgatója – az év eleje óta úgy is, mint tanárember – köszöntötte. Kesergőjében elmondta, hogy nemcsak a téli csapadék hiányától szenvednek a növények, de itt, Keszthelyen március óta mindössze 93 mm csapadék hullott a mai napig, ebből 13 mm tegnap, ami természetesen a termésátlagokon is meglátszik majd. A kísérleteket és persze az üzemi területeket sem kímélik a szomjazó őzek és szarvasok, akik óriási károkat okoznak a burgonyában. Arra kérte a szakembereket, hogy ennek ismeretében tekintsék majd meg a burgonya kísérleteket.

Az első előadó az Agrobio Hungary Kft. szakmai igazgatója, Daoda Zoltán volt, aki harmadik alkalommal tartja a tanácskozás nyitó előadását, természetesen a talajokról. Pontosítok; a kiadványaikon ez a szlogen szerepel: talajból termőföldet. A talaj az bármilyen lehet, de a növény csak a termőföldből tud megfelelően táplálkozni. Beszél a klimatikus szélsőségek kedvezőtlen hatásairól is, amelyeket csak az „életben tartott” talajok képesek kompenzálni. A termőfölddel kapcsolatos problémákat és szerves anyagok csökkenő mennyiségét már a FAO is felismerte, amelyet egy erről szóló tanulmányában közzé is tett.

Mit tudnak ezen javítani az Agrobio termékei? – tette fel a kérdést.
A 2013-2014-es év eredményeit értékelve kifejtette, hogy a kezelések hatására jelentős termésnövekedést tapasztaltak a burgonyában, sőt a kísérleteik azt igazolják, hogy több évi tartós BactoFil használata akár 30%-os humusztartalom növekedést is eredményezett.

Elmondta, hogy a BactoFil termékcsalád alkalmazása, teljes körű biológiai hatást fejt ki, úgymint:
• Tápanyag, hormon, humifikáció
• Talajképzés
• Talajfertőtlenítés
• Cellulózbontás

Másik termékük az Algafix, ami egy mikrobiológiai biostimulátor, amely a növényre permetezve fejti ki kedvező hatását, és a sejtszaporodási folyamatokat stimulálja, így nem csak a termést, de annak beltartalmi értékeit is növeli. Ja, azért állok meg egy szóra, mert az előadás egy hatszemközti beszélgetés formájában folytatódott Daoda úrral és Vértes Tímeával, az FM mezőgazdasági Főosztályának munkatársával. Erről a beszélgetésről a „kávéházi sarokban” számolunk be az Agrofórum Szaklap hasábjain.

A program további része szinte azonos volt az elmúlt évivel.
A burgonyára alkalmazható termékajánlatait mutatták be a Belchim, a Cheminova, a Fitohorm, a Jeli 2000, és a Syngenta képviselői. (A cégek teljes nevét nem írtuk ki, úgyis mindenki tudja.)

Francia vendégeink az ACTIBIOSOL biostimulátor burgonyában való alkalmazhatóságáról számoltak be. Az előadássorozat zárásaként ezúttal is Wolf István, a Burgonyakutatási Központ munkatársa az aktuális növényvédelmi helyzetről és a védekezések lehetőségeiről adott tájékoztatást.

 

A vadak által megjárt kísérleti téren a fajták mellett az egyes cégek által beállított tápanyag, baktérium, lombtrágya kísérletekről számoltak be a képviselők, illetve az alkalmazott növényvédelmi technológiákról.

Utólag megállapítottuk, hogy azért az a vadkár nem is volt olyan jelentős, a csapadékhiány viszont annál inkább.

(Dr. Bódis László – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Mi lehet a burgonyagumó héján a barna gyűrű alakú rajzolat?

2020. február 25. 05:36

B. Ákosné kérdése: Burgonyagumókat vásároltam, némelyiknek a héján barna gyűrű alakú rajzolatok voltak. Étkezési célra felhasználhatom ezeket a gumókat? Mi az oka az érdekes „mintáknak”?

Burgonyaválság Európában!

2018. október 29. 14:26

Az aszályos és forró nyarat követően szeptember 26-án a német mezőgazdasági minisztérium bejelentette, hogy az idei burgonyatermés 25 százalékkal marad el a szokásostól, és a gumók sokkal kisebbek a vártnál.

Ne ültessünk ellenőrizetlen vetőburgonyát!

2020. március 24. 12:04

Nem érdemes takarékoskodni az ültetési anyag költségeivel, sokkal többet veszíthet egy bekövetkező fertőzéssel vagy terméskieséssel.

Értékes zöldségnövényeink II. rész

2018. július 27. 11:07

Burgonyafélék, hagymafélék, gyökérzöldségek. Fogyasszuk őket is hasonlóan rendszeresen, mert egészségesek, kiskertekben is sikeresen termeszthetők hazánkban – kis odafigyeléssel. De pontosan miért is értékesek számunkra?


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420