Növénytermesztés

Határszemle – Erózió, termésátlagok, árak (TERKA információ)

Agrofórum Online

A nyomtatott sajtónkat lapozgató szakemberek már tudják, hogy mi fán terem a TERKA, amelyik mostantól kiszorult az Agrofórumból, mert csak úgy tud naprakész lenni, hogy ezután itt, a honlapon jelenik meg.

A nyomtatott sajtónkat lapozgató szakemberek már tudják, hogy mi fán terem a TERKA, amelyik mostantól kiszorult az Agrofórumból, mert csak úgy tud naprakész lenni, hogy ezután itt, a honlapon jelenik meg.

A TERKA, vagyis a TERmény KerekAasztal egy 18 éve szerveződött gazdaközösség, amelyik havi rendszerességgel találkozik, mindig másutt – valamelyik tag vendéglátását élvezve –, hogy kicserélje termelési, kereskedelmi tapasztalatait. Legutóbb a hónap elején, Tevelen (Tolna megyében) tartottuk a „Határszemlét” – ez volt az újságban a rovat címe – és az információcserét.

A határszemlén megnéztük a KITE technológiájával beállított erózió elleni védekezés módszerét. Az eredményességről nem tudunk beszámolni, mert eddig nem volt olyan özönvízszerű esőzés, – másmilyen is csak módjával – amelyik levitte volna a domboldalról a termőtalajt. A látvány ennek ellenére meggyőző volt.

A technológia lényege, hogy a lejtő rétegvonalai mentén, ahol a lejtés mértéke a 10%-ot meghaladja, valamilyen sűrűsoros vetést alkalmazunk, általában füvesített sávok formájában. Ugyanezt alkalmazzák a táblaszéleken, és a vízfolyásoknak jobban kitett vízelvezetőknél is. Ezzel csökkenthető az erózió mértéke, a tápanyag és növényvédőszer lefolyása, ugyanakkor növelhető a talaj vízelnyelő képessége is.

– De ez egyúttal terület kiesést is jelent – vetették közbe néhányan.
– Természetesen – volt a KITE szakemberének válasza, – viszont beszámít a „zöldítésbe”. Aki többet szeretne tudni a témáról, lapozza fel az Agrofórum júniusi lapszámát (86-89. oldal) ahol Dr. Demes György kollégánk részletesen beszámol az itt, Tevelen május 7-én tartott bemutatóról, amelynek keretében a KITE szakemberei részletesen ismertették az erózió elleni védekezés technológiáját. (Az említett cikk IDE kattintva is megtekinthető >>>)

A szemle során néhány búzatábla is utunkba akadt, sőt, még egy saját célra történő vetőmag-szaporítás is, ahol a Csillag, a Karéj, a Nádor és a Géniusz fajtákat tekintettük meg, amelyeket vendéglátónk, Guth István a Teveli Mg. Zrt. vezérigazgatója mutatott be. (A terméseredményekről majd szeptemberben fogunk beszámolni).

Azért néhány eredménnyel így sem szeretnénk adósok maradni.

Az őszi árpát már mindenütt betakarították, a legalacsonyabb termésátlag: 5,5 t/ha volt, a legmagasabb: 10,1 t/ha. Az átlag 6,5-7,5 között volt.

A repce okozott ugyan némi csalódást, de nem akkorát, mint ahogy azt előre gondolni lehetett: 2,6-4,4 t/ha termésátlagokról számoltak be a kollégák. Átlagban nagyjából 3,2-3,5 tonnát teljesített a repce.

Ha ezek után a gazdák egy része túlzónak tartja az eredményeket, kérem, vegyék figyelembe, hogy a TERKA tagjai igényes, magas technológiai szinten gazdálkodó, és kiemelkedett szaktudással rendelkező agrármérnökök.
Érdemes tanulni Tőlük – magam is ezt teszem.

Az árakról. Nem lenne szerencsés, ha a fenti termésátlagokat látva a kereskedők fantáziája az árak lenyomásának irányába indulna el. Sajnos, országos viszonylatban nem ezek a jellemző termésátlagok.
Árpáért 42-44.000 Ft-ot adnának a kereskedők, a repce ára mintegy 115-118.000 Ft. A napraforgó ára is valahol itt áll meg. A búza árával még kivárnak a kereskedők, de úgy tűnik, 55.000 Ft/tonna lesz.
Ezeket a számokat tekintsék irányadónak, amelyekből, ha tehetik, ne engedjenek.

(Bódis László – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Emelkedéseket hozott ez a hét a gabonapiacokon

2020. április 11. 08:02

Európában múlt héten a malmi búza ára lendületesen, 3,8 százalékkal a tonnánkénti 198 euróig lőtt ki, míg a takarmánybúza kurzusának emelkedése alig maradt el ettől a teljesítménytől.

Kicsik a kalászok, vontatott a kukorica fejlődése

2019. május 2. 11:47

Május elején szomorú statisztikát lehet összeállítani az első négy hónap csapadékhiányáról.

Hamarosan: Új repceszakkönyv

2018. augusztus 8. 08:28

Elsősorban a termelőknek szeretnénk segítséget nyújtani Volker H. Paul Repce című szakkönyvének magyar kiadásával.

Az olajipari növények 2017. évi vetőmag-szaporítási tapasztalatai

2018. december 29. 10:33

Az elmúlt évet jónak értékelhetjük a napraforgó és a repce szaporításai számára, míg a szója vetőmag-előállítása szempontjából bekövetkezett az a visszaesés, ami szakmailag várható volt. Az olajos növények hazai vetőmag-előállításában a napraforgó és a káposztarepce vetőmagtermesztése növekedett, míg a szója szaporítása iránti kedv tovább csökkent.