Növénytermesztés

Elvette a belvíz a földeket – a teljes kártalanítás elképzelhetetlen

Agrofórum Online

Egyelőre megbecsülni sem lehet, mekkora kárt okoz a belvíz a Csongrád megyei gazdáknak, a teljes kártalanítás elképzelhetetlen.

Egyelőre megbecsülni sem lehet, mekkora kárt okoz a belvíz a Csongrád megyei gazdáknak. A Szentes környéki földek egy részére még mindig nem lehet rámenni. Farkas Sándor országgyűlési képviselő szerint a teljes kártalanítás elképzelhetetlen.

A tyúkok is a fákon alszanak

Szentesen a fábiánsebestyéni úton áll Földvári-Nagyné Horváth Margiték tanyája. A porta 5 ezer négyzetméter, azt mondta, annak idején éppen azért költöztek ki a városból, hogy gazdálkodhassanak, most azonban ebből semmit nem élveznek. – Nagyon el vagyok keseredve. A kert, az ólak használhatatlanok, a pincében akkora a víz, hogy nem lehet lemenni, a tyúkok is inkább a fákon alszanak – írta le a helyzetüket. Úgy véli, náluk egy hiányzó áteresz miatt nem folyik el a csapadék.

– Több mint negyven éve vagyok Fábiánsebestyénben, de azóta még nem fordult elő, hogy ilyenkorra nem szántottunk fel. A területek felaprózódtak, nehezebbé vált a belvízi védekezés, a korábbi komplex vízgazdálkodás megszűnt – mutatott a még mindig nedves, helyenként vízben álló földekre a fábiánsebestyéni Kinizsi 2000 Zrt. igazgatótanácsának tagja, Farkas Sándor parlamenti képviselő.

A belvízhelyzetről folyamatosan beszámoltunk lapunkban. Egyes mezőgazdászok úgy vélik, Csongrád megye bizonyos részeit katasztrófa sújtotta területté kellett volna nyilváníttatni.

Nem tudni, mekkora a kár

Azt, hogy egy területről kimondják, katasztrófa sújtotta, az önkormányzatoknak kellett volna kezdeményezni, reagált Farkas Sándor. – Ez nem a gazdálkodók és a kormány kompetenciája. A megye északi részén Árpádhalomnak, Eperjesnek, Fábiánsebestyénnek, Szentesnek, Szegvárnak és Nagymágocsnak lehetett volna erre esélye – mondta.

A gazdák igénye, hogy a kormány anyagi segítséget nyújtson a kár enyhítésére. Farkas Sándor úgy látja: mivel egyelőre nem lehet megbecsülni a kár nagyságát, a támogatás mértékét sem. Másrészt szerinte a mezőgazdaságban tudomásul kell venni, hogy néha aszály, néha belvíz van, máskor jó a termés, ezek hosszú távon kiegyenlítik egymást. Teljes kártalanítást nem tud elképzelni az ágazatban. Azt mondta, a legfőbb lépés a csatornák rendbetétele lesz, amit hazai forrásokból kell megoldani, de erre 2018-ig még biztosan várni kell.

Elnyelné a föld a munkagépet

Az elmúlt hetek többnyire napos, szeles, száraz időjárása szikkasztja ugyan a talajt, de a gazdálkodók az eltervezett vetésszerkezetet kénytelenek voltak felrúgni. Most ott vetnek, ahol rá lehet menni a talajra. – A 2500 hektáros területünkből azonban 350-400 hektáron még mindig áll a víz, vagy annyira át van még mindig nedvesedve, hogy elnyelné a munkagépeket, ha rámennénk – tudtuk meg Horváth Gyulától, a Nagymágocsi Farmer Kft. ügyvezető igazgatójától. – Át kellett variálnunk a vetésterületeinket. Tavasszal ott vetünk, ahol lehet, nem pedig ott, ahol eredetileg terveztük. Nehezíti a munkát, hogy a vizes területek nem összefüggőek. Olyanok, mint a pulykatojáson a szeplők.

Horváth Gyula elmondta, nemcsak a terméskiesés miatt lesz veszteségük, hanem a földalapú támogatás egy része is veszélybe került. – A támogatásunk felét eleve elvesztettük, mivel nagyobb a területünk,mint 1200 hektár. Idén a támogatás feltétele a zöldítés is, aminek a belvíz miatt nem biztos, hogy maradéktalanul eleget tudunk tenni.

Trükközni kell

A Nagymágocsi Farmer Kft.-nek trükköznie kell a tavaszi munkákkal. – Praktikus, de drága megoldás a repülőgépes műtrágyázás. Mivel a területünk foltokban vizes, így oda is jutna anyag, ahol kárba veszne. Mi ezért inkább traktorral műtrágyázunk, és kerülgetjük a vizes részeket. Hogy ne tömörítsük túlzottan a talajt, dupla kerekeket szereltünk fel a munkagépekre.
Az eperjesi Agro-Gárda Zrt. is ősz óta hadakozik a belvízzel. Az 1200 hektáros területükből 600-650 hektár használhatatlan. – Egy hete vettünk egy árokásó gépet. Most körbeárkoljuk a vizes földjeinket, hogy segítsük a víz levezetését – nyilatkozta Tóth János, a zrt. növénytermesztési ágazatvezetője.

A részvénytársaság ősszel 180 hektáron vetett őszi búzát, de abból is kipusztult 20 hektár a víz miatt. A területük jelentős részén az őszi talajmunkákat sem lehetett elvégezni. A tavaszi növények alá, kényszerből, szántás nélküli talajműveléssel készítenek vetőágyat. Tóth Jánostól úgy tudjuk, átszervezték a dolgozók feladatait is. Most kevés ember kell a földekre. A munkások nagy része jelenleg a belvízvédekezésben segít.

(delmagyar.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

GOSZ: már gondot jelent a belvíz a földeken

2018. március 19. 20:23

Már gondot jelent a szántóföldeken a belvíz, mivel gondoskodni kell annak elvezetéséről - mondta a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke.

Agrometeorológia: a kutya nem eszi meg a telet

2018. február 20. 07:58

A kutya nem eszi meg a telet – tartja a mondás, melyet az idei enyhe tél során sokat lehetett emlegetni.

Közös vízgazdálkodási projekt indult a Dél-Alföldön és a Vajdaságban

2018. január 24. 14:40

A projekt részeként egy aszály- és belvízkutató monitoring központot is létrehoznak, amelynek a határon átnyúló szakmai munka mellett feladata a szoros kapcsolat megteremtése a tudományos szféra és a felhasználók között.

Önnek is gondot okoz a belvíz a tábláján?

2020. június 8. 08:10

A precíziós gazdálkodás egyik alapvető feltétele a megfelelő szántóföldi körülmények kialakítása. Ez magában foglalja azokat a vízgazdálkodási tevékenységeket, melyek elmulasztása jelentős termésvesztességgel járhat, valamint a talaj kultúrállapotát is negatívan befolyásolja.