Növénytermesztés

A szójatermesztés 2015. évi tapasztalatai és jövőbeni lehetőségei

Agrofórum Online

Kezdeményezték a Magyar Szója Egyesület megalakítását, amely jó eséllyel a közeljövőben jogi formát ölt.

A szójatermesztés 2015. évi tapasztalatai és jövőbeni lehetőségei címmel tartotta évösszegző rendezvényét a Magyar Szója Nonprofit Kft. 2015. november 17-én az FM Darányi Ignác termében. Rövidesen egyesületté alakulunk – mondta zárszavában Seiwerth Gábor ügyvezető igazgató.

A közel teltházas rendezvényen szinte mindenki megjelent (majdnem azt írtam, aki számít), aki érdeklődik a szójatermesztés és feldolgozás iránt. Akik pedig valamilyen okból kényszerültek távol maradni, lapunk januári számából értesülhetnek az elhangzottakról.

Gergely Márta a Közgazdasági főosztály EU referense előadásában áttekintette a 2015-ös évet, és tájékoztatást adott az éppen aktuális támogatásokról, benne a szójatermelőket megillető „területalapú” támogatásokról is.

Dr. Gyuricza Csaba az MVH elnöke a termeléshez kötött támogatásokról beszélt és elemezte a különböző helyeken és környezetben elért termésszinteket. (Úgyis, mint a növénytermesztésben járatos egyetemi oktató – a szerk.) Felvetítette azokat a sarkalatos technológiai elemeket, amelyek a szójatermesztés eredményességét befolyásolják. Kiemelte azt a három faktort, amelyek a termés szempontjából döntő fontosságúak: a termőhely alkalmassága, az agrotechnika, és a vetés körülményei, benne a gyomirtás is.

Megállapította, hogy az igénylők mindössze 1 %-át kellett a támogatottak köréből kizárni. A kifizetésekkel kapcsolatban elmondta, hogy sikerült elérni Brüsszelben, hogy ez évtől a területalapú támogatások kifizetése már októberben megkezdődhetett. A támogatási összeg 70 %-át vehették fel a gazdák előlegként.

Papp Gergely a NAK főigazgató-helyettese úgy kezdte előadását, hogy tíz évvel ezelőtt egy asztal mellett is elfértek volna azok, akik a szója ügyét képviselték, most megtöltöttünk egy ekkora termet; remélem, tíz év múlva tízszer ennyien leszünk. Beszélt a szójatermesztés ügyének kamarai támogatásáról a falugazdász hálózaton keresztül, és arról a pályázati lehetőségről (EIP-AGRI), amely a közeljövőben kiírásra kerül, és amely az olyan kezdeményezéseket, mint a szójatermesztés és -feldolgozás egyértelműen támogatni fogja.

Érdiné dr. Szekeres Rozália FM főosztályvezető, a GMO jelölésekről beszélt. Magyarország ebben a tekintetben, gyermekcipőben jár. A nyugat-európai országok ebben a tekintetben (is) jóval előttünk járnak. Hazánkban ez a jelölési rendszer a közeljövőben kerül bevezetésre.

Átfogó ismertetést kaptunk a DUNA Szója Szövetség működéséről Marija Kalentic regionális igazgató előadásában (Seiwerth Anna közreműködésével, aki a tolmács szerepét látta el.)

A szervezet egyre hatékonyabban, és egyre több ország, illetve szervezet kapcsolódásával működik. Céljuk, hogy Európában minél szélesebb körben terjesszék a szójatermesztés lehetőségeit és fontosságát. A GMO-mentes szójára ma korlátlan igény mutatkozik az élelmiszer- és takarmányiparban.

Nyugat-Európában már megjelentek ezek – hús- tejtermék továbbá tojás-, amelyek GMO-mentes szójatakarmányok felhasználásával nevelt állatoktól származnak és kerülnek forgalomba.

Örömmel láttuk, hogy több hazai, a szójatermesztésben és feldolgozásban érdekelt szervezet is részt vesz a Duna Szója Szövetség tagjaként az ott folyó fejlesztési munkákban. (Magyar Szója Nonprofit Kft., Galldorf Zrt., és még néhány szervezet.)

Dr. Balikó Sándor, úgyis mint az MSZN Kft. alapító tagja, a szójatermesztés 2015. évi tapasztalatairól beszélt. Tudjuk, az időjárás nem kedvezett a szójának. A 2014. évi 2,6 t/ha-os országos átlag, meg a beígért támogatás hihetetlen mértékben megnövelte a szójatermesztési kedvet, és közel 80 ezer ha-on vetettek idén szóját. Az időjárás viszont csak azoknak kedvezett, akik tudnak szóját termeszteni. Idén közel száz százalékos betakarítottságnál várhatóan 1,9 t/ha termésátlagra számíthatunk országosan.

Elemezte – Bárány Sándor és Fülöpné Kuszák Katalin, illetve Szekrényes Gábor adataira hivatkozva a szójatermesztés kritikus technológiai elemeit, kezdve a terület megválasztásával és folytatva a gyomirtással. Külön figyelmet szentelt a fajtakérdésnek, a vetéstechnológiának (optimális növényállomány – sor- és tőtávolság). Kritikus technológiai elem a betakarítás is, amelyen sokat nyerhetünk, de veszíthetünk is.

Arra a felvetésre, hogy lesz-e jövőre százezer hektár szója Magyarországon, kissé tamáskodva válaszolt: jó lenne, de fel vagyunk rá készülve?

Dr. Tikász Ildikó, az AKI munkatársa igencsak próbára tette a hallgatóság figyelmét. Annyi táblázatot vetített fel, hogy alig tudtuk követni. (Ezzel az elemzéssel majd 2016-ban megjelenő olajnövények technológiáit – repce, napraforgó, szója – bemutató extra lapszámunkban találkozhatnak majd olvasóink.)

Előadásának végső kicsengése, a szóját a kukoricával összehasonlítva, megállapította, hogy a kedvező években a két növény fej-fej melletti nyereséget termel. A rosszabb években, – így az idén is – a támogatás segíti a szóját a kukoricánál jobb pozícióba.

Fülöp Péter kereskedelmi igazgató az UBM munkatársa – a szervezők kérését tiszteletben tartva – nem beszélt (egy szót sem) az általa képviselt cégről, de annál alaposabb áttekintést adott a világ szójatermesztéséről és a fejlesztés lehetőségeiről, távlatairól. (Erről is olvashatnak majd a későbbiekben.)

A zárszó előtt szóra bírtuk Szépe Ferencet az FM Mezőgazdasági Főosztályának vezetőjét. Évekkel ezelőtt fehérjeprogramot indítottunk – mondta a főosztályvezető. Ennek része, de csak része a szója, mint a legjelentősebb fehérjetakarmány. Örvendetes, hogy ilyen eredményeket sikerült a szójatermesztésben elérni, amely a jövőben akkor lehet eredményes, ha képzéssel, felkészítéssel, oktatással párosul.

– Amelyekhez bizonyára tud majd forrásokat is biztosítani az FM – vetette közbe Seiwerth Gábor.
– Keressük a megoldást – válaszolta Szépe Ferenc.

Seiwerth Gábor ügyvezető bejelentette, hogy kezdeményezték a Magyar Szója Egyesület megalakítását, amely jó eséllyel a közeljövőben jogi formát ölt. Szeretnénk – mondta az ügyvezető –, ha az egyesületünkhöz minél többen csatlakoznának a kollégák, akik a szójatermesztésben és feldolgozásban érdekeltek, mert így nagyobb erőt tudnánk felmutatni, és az érdekeinket érvényesíteni a GMO-mentes szójatermesztés fejlesztése érdekében.

Végül ne feledjék!

A rendezvény moderátoraként ismét előhozakodtam egy szlogennek is beillő ferdített idézettel: „A Huxlay után szabadon „szóma” – helyett: Szója, ha mondom, segít a gondon… (Ezt még sokszor fogják olvasni!)

(Dr. Bódis László – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Bajba kerülhetnek az amerikai búzatermelők

2020. május 16. 12:24

Európában vegyesen alakult a kereskedés az agrárpiaci termékekkel. A fontosabb mezőgazdasági termékek közül csak a malmi búza ára emelkedett.

A globális készletek növekedése miatt csökkent a búza ára

2020. június 12. 08:03

Mind a négy főbb agrártermék ára csökkent a párizsi árutőzsdén. A malmi búza kurzusa 2,5 euróval a 182,5 euró/tonnás értékre ment le viszonylag magas forgalom mellett.

A látványos kurzus-ingadozások hete a gabonapiacon

2020. március 23. 13:38

Összességében nagy a volatilitás, azaz az árjegyzések látványos emelkedése és csökkenése az agrártermékek piacán.

A szójánál is bevezetnék a fordított áfát

2018. augusztus 30. 12:49

A termelési kedvet elősegítő támogatási rendszer mellett az Agrárminisztérium új megoldásokat is keres a GMO-szója kiváltására.