Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint az étkezési búza áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 47,9 ezer forint/tonna, a takarmánybúzáé a 43,9 ezer forint/tonna volt szeptember végén.
Oroszország október elsejétől könnyített a búza kivitelére vonatkozó korlátozáson. A búza fronthavi kurzusa 190 dollár (USD)/tonnára emelkedett a chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) október elején. Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint az étkezési búza áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 47,9 ezer forint/tonna, a takarmánybúzáé a 43,9 ezer forint/tonna volt szeptember végén – olvasható az Agrárgazdasági Kutató Intézet agrárpiaci jelentésében.
A főbb kukoricatermelő országok (USA, Ukrajna, Európai Unió) tavalyinál rosszabb terméskilátásai, valamint a globális termelést várhatóan felülmúló felhasználás áremelő hatása ellensúlyozta a bővülő kínálat árcsökkentő hatását a termény piacán, így a kukorica legközelebbi lejáratra szóló jegyzése 150 dollár/tonna környékén stabilizálódott a chicagói árutőzsdén szeptember második felében.
Az Európai Bizottság tájékoztatása szerint az unióban közel 2 millió tonna (+6,6 százalék) szójababot takaríthatnak be a gazdák az idén. Magyarországon a betakarítotthoz képest 14 százalékkal nagyobb területet, 236 ezer hektárt foglalhat el a repcemag a folyó évi szezonban, aminek 96 százalékán már végeztek a vetéssel 2015. október 5-ig.
A fekete-tengeri régió főbb napraforgómag-exportőr országaiban a rendkívül száraz, meleg nyári időjárás negatívan befolyásolta a hozamokat. Az Európai Unióban a 2014. évihez képest a termelés 15 százalékos visszaesése várható, 7,7 millió tonna napraforgómagot takaríthatnak be a gazdák. Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint az egy évvel korábbinál 20 százalékkal volt magasabb az ipari napraforgómag áfa és szállítási költség nélküli termelői ára szeptember utolsó hetében: tonnánként 107 ezer forintért cserélt gazdát.
Gabonapiaci jelentés
Búza
Az USA agrárminisztériuma (USDA) a búza gyenge (22,8 millió tonna) 2014/2015. gazdasági évi exportjához képest 10 százalékkal magasabb kivitelt jelez az észak-amerikai országban a 2015/2016. évi szezonra. A visszafogott kereslet miatt azonban ennek 45 százaléka (alig több, mint 11 millió tonna) teljesült szeptember végéig, szemben az egy évvel korábbi 58 százalékos (13 millió tonna) aránnyal. Ugyanakkor Oroszország kivitelét élénkítheti, hogy a fekete-tengeri ország könnyített a búza kivitelére vonatkozó korlátozáson. Az október elsejétől életbe lépett, új szabályozás értelmében a minimálisan fizetendő vám mértékét 50 rubel/tonnáról 10 rubel/tonnára mérsékelték, egyúttal az ezen felüli vámfizetési kötelezettség alsó határát 11 ezer rubel/tonna helyett 13 ezer rubel/tonna kiviteli árhoz kötötték. Vagyis, amennyiben a búza exportára meghaladja a tonnánkénti 13 ezer rubelt, a kikötői ár 50 százalékából 6500 rubel levonása után fennmaradó részt kell még vámként megfizetni. A módosítás már a bevezetését megelőzően ösztönözte a szovjet utódállam búzakivitelét: a nyári hónapok gyenge exportja után szeptemberben rekordközeli mennyiség hagyta el az országot, és a szezon végéig összesen 21–23 millió tonna oroszországi búza kerülhet a nemzetközi forgalomba. Mindezek ellenére az árupiacok hagulatát a fekete-tengeri országok következő évi termésével kapcsolatos bizonytalanságok határozták meg, amit a vetés idején uralkodó rendkívül száraz időjárás indokolt.
A búza fronthavi kurzusa ezért 190 dollár/tonnára emelkedett a chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) október elsejéig. Szintén az árnövekedés irányába hatott, hogy az USA-ban a piaci szereplők által 58,5 millió tonnára becsült készlettel szemben a szeptember 30-án megjelent hivatalos adatok szerint 56,9 millió tonna volt a hónap eleji tartalék, jóllehet ez 5 millió tonnával felülmúlja az egy évvel ezelőtti volument. A párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) 170–175 euró/tonna körül hullámzott a termény legközelebbi lejáratra szóló jegyzése szeptember második felében. Magyarországon a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) árupiaci szekciójában a malmi búza fronthavi kurzusa 47,9 ezer forint/tonna, a takarmánybúzáé 45,3 ezer forint/tonna szinten stagnált ugyanekkor. Az AKI PÁIR adatai szerint az étkezési búza áfa és szállítási költség nélküli termelői ára az egy évvel korábbihoz hasonlóan alakult szeptember végén, 47,9 ezer forint/tonna volt.
A takarmánybúza termelői ára ettől továbbra is mindössze 4 ezer forinttal maradt el. A 43,9 ezer forint/tonna árszint 4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának átlagárát. Kezdetét vette az őszi búza vetése az országban. A Földművelésügyi Minisztérium (FM) tájékoztatása szerint a növény idei vetésterülete nem éri el az 1 millió hektárt, amire utoljára 2011-ben volt példa. A 986 ezer hektárra előirányzott terület 9 százalékán végeztek a vetéssel 2015. október 5-ig.
Kukorica
Az északi féltekén javában zajlik a kukorica betakarítása, és az előzetes adatok szerint a 2014/2015. gazdasági évi rekordnál 3–4 százalékkal lehet kisebb a 2015/2016. évi szezon termése. Az USA agrárminisztériuma globális szinten 978, a Nemzetközi Gabonatanács (IGC) 967 millió tonna kibocsátással számol. A világ vezető kukoricatermelőjénél, az USA-ban a 32,8 millió hektár termőterület 27 százalékáról takarították be a gazdák a szemtermést az USDA 2015. október 4-i adatai szerint. A hivatal a 2014/2015. gazdasági évinél 4 százalékkal kevesebb, azaz 345 millió tonna termésre számít az észak-amerikai országban. Az Európai Unió idei termelését 57–58 millió tonnára jelzik a prognózisok.
Az Európai Bizottság adatai szerint a kontinens jelentős részét érintő nyári aszály miatt a meghatározó termelő tagországok közül a 2014. évihez képest 10 százaléknál is nagyobb terméskiesés várható Franciaországban (2015. évi termés: 13,5 millió tonna), Olaszországban (7,5 millió tonna) és Romániában (7,5 millió tonna).
Magyarországon az FM adatai szerint 6 millió tonna körüli termésre van kilátás. Az 1,14 millió hektár termőterület 26 százalékáról 1,6 millió tonna kukoricát takarítottak be a termelők 2015. október 5-ig. Ukrajnában a 4,2 millió hektár terület 24 százalékáról 4,7 millió tonna kukorica került a tárolókba ugyanekkor. A száraz időjárás következményeként az idei termés akár 3–4 millió tonnával is alulmúlhatja a tavalyit, az ukrajnai agrártárca információi alapján 22,2 millió tonna kukorica várható, ami jócskán elmarad az USDA által prognosztizált 27 millió tonnától. Oroszországban a terület (2,8 millió hektár) 34 százalékáról vágták le a növényt, és az előrejelzések 12–14 millió tonna kibocsátást becsülnek.
A főbb termelők (USA, Ukrajna, Európai XVIII. évfolyam, 19. szám, 2015 Unió) tavalyinál rosszabb terméskilátásai, valamint a globális termelést várhatóan felülmúló felhasználás áremelő hatása ellensúlyozta a bővülő kínálat árcsökkentő hatását a termény piacán, így a kukorica legközelebbi lejáratra szóló jegyzése 150 dollár/tonna környékén stabilizálódott a chicagói árutőzsdén szeptember második felében. A párizsi árutőzsdén 160–165 euró/tonna között hullámzott a termény fronthavi kurzusa, miközben a BÉT-en ismét 45 ezer forint/tonna közelébe emelkedett a takarmánykukorica legközelebbi lejáratra szóló jegyzése. A fizikai piacon az egy évvel korábbinál 21 százalékkal drágábban értékesítették a termelők a takarmánykukoricát szeptember utolsó hetében: a termény áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 42 ezer forint/tonna volt az AKI PÁIR adatai szerint.
Olajnövény-piaci jelentés
Szójabab
A szójabab legközelebbi lejáratra szóló jegyzése 325 dollár (USD)/tonna körül hullámzott a chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) szeptember második felében. Míg a déli félteke legnagyobb termelőinek számító Brazíliában és Argentínában most vetik a folyó, 2015/2016. évi szezon végén (2016 tavaszán) betakarításra kerülő szójababot, addig az északi féltekén már a betakarítási munkálatok zajlanak. Az Egyesült Államok agrárminisztériuma (USDA) 2015. október 4-i adatai szerint az USA-ban jó ütemben halad a növény betakarítása, a 33,8 millió hektár termőterület csaknem felén végeztek a munkával. A várakozások szerint a 2015/2016. gazdasági évi termés megközelíti a tavalyi rekordot: 107 millió tonnát valószínűsítenek.
Az Európai Bizottság tájékoztatása szerint a közösségben a 2014. évinél 30 százalékkal nagyobb területről, azaz 740 ezer hektárról közel 2 millió tonna (+6,6 százalék) szójababot takaríthatnak be a gazdák az idén. Az uniós kibocsátás felét – a termésének 4 százalékos csökkenése ellenére (896 ezer tonna) – ebben az évben is Olaszország adja. Franciaországban (–5,3 százalék) és Romániában (+5,9 százalék) egyaránt 215 ezer tonna bab kerülhet a tárolókba. Horvátországban a termőterület 50 százalékos növekedése a kibocsátás 35 százalékos bővülését eredményezheti 2015-ben. Magyarországon, a Földművelésügyi Minisztérium adatai szerint a 77,6 ezer tonna termőterület 57 százalékáról 1,9 tonna/hektár hozam mellett 84 ezer tonna termést takarítottak be a gazdák 2015. október 5-ig. A fekete-tengeri országok közül Ukrajnában 1,3 millió hektár területről (a teljes termőterület 60 százaléka) 2,2 millió tonna, Oroszországban 842 ezer hektárról (42 százalék) 1,3 millió tonna szójabab került a tárolókba október elejéig az APK-Inform ukrajnai piacelemző vállalat tájékoztatása alapján.
Repcemag
Ukrajnában továbbra is a rendkívüli szárazság akadályozza a repcemag vetését. Az előirányzott terület 80 százalékán, azaz 577 ezer hektáron vetették el a gazdák a repcemagot szeptember végéig, holott a munka elvégzéséhez – és a növényzet ideális őszi fejlődésének megalapozásához – az augusztus 10–25. közötti időszak az optimális. Ezzel egy időben Oroszországban még aratják a repcemagot: 700 ezer hektárról (a termőterület 70 százaléka) 1,35 tonna/hektár átlaghozam mellett 942 ezer tonna repcemag került a tárolókba október elejéig.
Az Európai Unióban is elkezdődött a repcemag vetése, és a Nemzetközi Gabonatanács (IGC) tájékoztatása szerint a növény termőterülete várhatóan 6,5 millió hektár körül alakul (+1,5 százalék). Magyarországon a betakarítotthoz képest 14 százalékkal nagyobb területet, 236 ezer hektárt foglalhat el a növény a folyó szezonban, aminek 96 százalékán már elvetették a magot 2015. október 5-ig. A repcemag fronthavi jegyzése 365–370 euró/tonna sávban mozgott a párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) szeptember végén, miközben azt a budapesti árutőzsdén 106–109 ezer forint/tonna között jegyezték. A fizikai piacon az előző hetihez hasonló, azonban az egy évvel korábbinál 13 százalékkal magasabb, azaz 110 ezer forint/tonna körüli áfa és szállítási költség nélküli termelői áron vásárolták a repcemagot szeptember utolsó hetében az AKI PÁIR adatai szerint.
Napraforgómag
A fekete tengeri régió főbb napraforgómag-exportőr országaiban a rendkívül száraz, meleg nyári időjárás negatívan befolyásolta a hozamokat. Romániában a tavalyinál 17–18 százalékkal kisebb, azaz 1,75–1,8 millió tonna lehet a napraforgó 2015. évi termése. Bulgáriában a pesszimista prognózisok 1,2–1,3 millió tonna kibocsátást vetítenek előre, az UkrAgroConsult tanácsadó ügynökség egyelőre 1,65–1,7 millió tonnát vár ugyanitt.
Moldovában a tavalyi 550 ezer tonnával szemben 350 ezer tonna mag teremhet 2015-ben. Kazahsztánban a napraforgó termőképessége az időjárástól függetlenül is rendkívül alacsony, ezért 742 ezer hektáron mindöszsze 480–500 ezer tonna termés valószínűsíthető. A napraforgóolaj-exportőr Ukrajnában és Oroszországban a korábban vártnál biztatóbbak a terméskilátások, így a két országban együttesen 20 millió tonna napraforgó-magot takaríthatnak be a gazdák a következő hetekben.
Ukrajnában jól halad a munka, a termőterület 81 százalékáról (4 millió hektár) – hektáronként 2,08 tonna hozam mellett – 8,4 millió tonna magot tároltak be október első napjaiban. Oroszországban ugyanakkor a termőterület 57 százalékán, azaz 3,9 millió hektáron fejezték be
Gabona és Ipari Növények a munkát és 1,62 tonna/hektár hozam mellett egyelőre 6,3 millió tonna új termés áll a feldolgozók rendelkezésére. Az Európai Unióban a 2014. évihez képest a termelés 15 százalékos visszaesése várható, 7,7 millió tonna napraforgómagot takaríthatnak be a gazdák. A főbb termelők közül – a korábban bemutatott Románia és Bulgária mellett – még Franciaországban várható a termés számottevő csökkenése (–18 százalék, 1,29 millió tonnára). Magyarországon – ahol a 2014. évinél 7–8 százalékkal kisebb kibocsátást valószínűsítenek az idén – az agrártárca tájékoztatása szerint a 632 ezer hektár termőterület 93 százalékáról 1,47 millió tonna mag került a raktárakba 2015. október 5-ig. A napraforgó-mag legközelebbi lejáratra szóló jegyzése 114,5 ezer forint/tonnára emelkedett a BÉT-en október elejéig. Az AKI PÁIR adatai szerint az egy évvel korábbinál 20 százalékkal volt magasabb az ipari napraforgómag áfa és szállítási költség nélküli termelői ára szeptember utolsó hetében: tonnánként 107 ezer forintért cserélt gazdát.
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet teljes jelentésének letöltése >>>