A Deutz-Fahr traktorok és Hardi permetezőgépek mellett a Greogire szőlőkombájn előnyeivel is megismerkedhettek a termelők. Az Agrofórum videós tudósítása Villányból.
Villány egyik legjobb szőlőtermő területe az Ördögárok, amely domborzati adottságai miatt nehéz terepnek számít. Ezt használta ki áprilisban a Dorker Kft., hogy szőlészeti gépeit a gyakorlatban is bemutathassa. A Deutz-Fahr traktorok és Hardi permetezőgépek mellett a Greogire szőlőkombájn előnyeivel is megismerkedhettek a termelők.
Kéz helyett géppel
„A Gregoire, mint gyártó, 1978 óta van jelen a piacon, Magyarországon az első gépet 1997-ben adtuk el. Tavaly összesen 220 darab gépet gyártottunk és értékesítettünk, ami mellett 260 permetezőgépünk is gazdára talált” – magyarázta az Agrofórum kérdésére Romuald Verneret, a gyártó közép-kelet-európai értékesítési vezetője. „A gépbemutatón látható szőlőkombájnunk egy G7-es jelölésű gép, amely 260 centiméter munkaszélességgel, Cleantech Vario bogyózó- és tisztítórendszerrel, valamint egy kompakt, 146 lóerős motorral rendelkezik” – tette hozzá, bemutatva a rendezvény során megismert típust.
A gép egyik nagy előnye, hogy nem csak a szüret idején lehet használni, hiszen különböző adapterekkel is fel tudjuk szerelni. Csonkázásra, permetezésre is lehet alkalmazni. Ez utóbbi esetében egyszerre akár 4-5 sort is tudunk kezelni, óránként 5 hektáron is elvégezhetjük a növényvédelmi munkálatokat.
A forgalmazó és a gyártó szerint a Gregoire szőlőkombájnok tavaly bizonyították, hogy mennyire fontosak ezek a modern eszközök, hiszen a változékony időjárás miatt nem lehetett hosszú időn keresztül szüretelni. Így sok esetben az tudta gyorsan, biztonságosan és jó minőségben betakarítani a szőlőt, akinek kombájnja volt.
Zöld traktor a zöld sorközben
A Gregoire mellett a Dorker Kft. szőlészeti gépbemutatóján két Deutz-Fahr traktort tekinthettek meg a termelők munka közben, amelyek mögé egy-egy Hardi permetezőgépet csatoltak.
„A rendezvényünkön a Deutz-Fahr speciális kistraktorait mutattuk be a vendégeknek. Az Agroplus gépcsoporthoz három különböző típus tartozik: az F, az S és a V jelölésű. Ezekről a gépekről általánosságban elmondható, hogy multifunkcionális, kompakt traktorokról van szó, amelyeknek gazdaságos az üzemeltetésük. Turbó dízel motorokkal működnek, valamint mechanikus és PowerShift váltóval vannak felszerelve. Ezeket a keskeny nyomtávú traktorokat kifejezetten gyümölcsösökbe és szőlőültetvényekbe ajánljuk” – tudtuk meg Szudár Zsolttól, a Dorker Kft. termékmenedzserétől.
A Deutz-Fahr speciális kistraktorai kiválóan megállják a helyüket még az Ördögárokban is, amit legjobban az bizonyít, hogy a rendezvény házigazdája, a Günczer pincészet is ilyen géppel dolgozik.
Hardi permetezőgépek a Dorkernél
A Dorker Kft. a 2014-es Bábolnai Nemzetközi Gazdanapok alkalmával jelentette be, hogy belép a Hardi forgalmazók körébe, így nem meglepő, hogy ezek az eszközök is kiemelt figyelmet kaptak a gépbemutató során.
„Három gépet mutattunk be, amelyek közül az első egy Zenit függesztett permetezőgép, amely egy szőlészeteknek kifejlesztett, egyszerű kivitelű eszköz deflektorlemezekkel. Másodikként a Zaturn 1000 literes permetezőgépet láthattak az érdeklődők egy duo deflektorral, aminek a segítségével akár 4 sort is lehet permetezni. A harmadik termékünk, amelyet álló helyzetben tekinthettek meg a gazdálkodók, egy Iris kerettel rendelkező Hardi permetezőgép volt, aminek segítségével 90 fokban tudunk permetezni a lombozatra” – mutatta be a felhozatalt Christian Prosch export menedzser.
A szakember hozzátette: ezeket a gépeket professzionális szőlőtermesztőknek és borászoknak ajánlják, hiszen a legkisebbtől a legnagyobb eszközünkig nagyon pontos és kiváló permetezési technológiát nyújtanak partnereinknek. „Nagyon fontos, hogy a drága növényvédő szerek a megfelelő helyre kerüljenek, ezzel pedig a magyar gazdálkodók is tisztában vannak” – hangsúlyozta Christian Prosch.
(Gribek Dániel – Agrofórum Online)