A kétsopronyi Rákóczi Mezőgazdasági Szövetkezet tejhasznú szarvasmarhatartással, sertéstenyésztéssel és 2340 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozik.
A napraforgó származási helye Amerika, innen került be és terjedt el egész Európában. Magyarországi megjelenésekor dísznövényként vált ismertté. A XVIII. század végén kezdett nagyobb érdeklődést kiváltani hazánkban. Azóta termesztése emelkedő tendenciát mutat, mivel jól illeszkedik a szántóföldi növények sorába. Felhasználása széleskörű, terméséből jó minőségű étolaj nyerhető. Napjainkra hazánk legfontosabb olajnövénye lett, vetésterülete meghaladja a fél millió hektárt.
A kétsopronyi Rákóczi Mezőgazdasági Szövetkezet tejhasznú szarvasmarhatartással, sertéstenyésztéssel és 2340 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozik. A növénytermesztési ágazat fő profilja a vetőmag-előállítás: őszi búza, őszi árpa és zöldborsó. Nagy területen termesztenek még kukoricát, silókukoricát, popcorn kukoricát és napraforgót. (Az idei évben teljes felületen a magas olajsavas napraforgó termesztését tervezik.) Továbbá lucerna, olajtök és maghozó cukorrépa szerepel a vetésszerkezetben. A szövetkezet területei jó minőségű csernozjom és réti csernozjom talajtípusba sorolhatók.
Faragó Attila Géza növénytermesztési főágazat-vezetőként és növényvédelmi szakirányítóként látja el a kultúrnövényekkel kapcsolatos feladatokat a vetéstől egészen a betakarításig. A napraforgó nemcsak esztétikai szépsége, hanem szárazságtűrése és jövedelmezősége révén vált a szakmérnök egyik kedvenc növényévé. Elmondása szerint az elmúlt 9 évben egyetlen egyszer volt veszteséges a napraforgó-termesztésük, melyet az adott év rekord alacsony felvásárlási ára idézett elő. A jó termőképességű talajok mellett a sikerhez a növény igényeihez igazodó tápanyag-utánpótlás és növényvédelem is hozzájárul.
A gazdaságban a napraforgó termőterülete az állományban is gyomirtható hibridek megjelenésével kezdett bővülni, mivel olyan területeken is megkezdődött a napraforgó termesztése, ahol a gyomviszonyok korábban ezt nem tették lehetővé. (Az intenzív területeken ugyanis nemcsak a kultúrnövény, de a gyomok is nagyon jól érzik magukat.) A növényvédő szakember a napraforgó-termesztés során a posztemergens gyomirtást részesíti előnyben. Választása a DuPont™ Pioneer® ExpressSun® technológiára esett. A területeken előfordulnak évelő kétszikűek is, az Express® gyomirtó szer rugalmas használhatósága és kíméletessége folytán jók a tapasztalatok a herbiciddel. Amennyiben a gyomok kelése indokolttá teszi, az Express® gyomirtót osztott kezelésben alkalmazza (22,5 g/ha két alkalommal kijuttatva). Ebben az esetben kiemelt figyelmet fordít arra, hogy permetezéskor a gyomok, elsősorban a parlagfű optimális (2-4 leveles) fejlettségben legyen. A szakember saját tapasztalatai alapján 2014-ben a kétszikű gyomirtás eredményeképpen a gyomnövények víz- és tápanyag-felvételének azonnali gátlása, blokkolása, majd pusztulása következett be és a napraforgó területek egészen betakarításig gyommentesek maradtak. A területen előforduló egyszikű évelő gyomnövények miatt ezek ellen is állományban permeteztek speciális egyszikűirtó szerekkel.
A következő növényvédelmi probléma a napraforgó betegségeinek a megakadályozása. Amennyiben a kórtani helyzet indokolja – peronoszpóra, fóma vagy szár-szklerotínia kezdeti tünetei mutatkoznak –, akkor mindenféleképpen alkalmaznak korai gombaölő szeres védekezést is. 2014-ben csillagbimbós állapotban 1 l/ha DuPont™ Acanto® Plus gombaölő szerrel történt meg a napraforgó betegségek elleni védekezés. Az alsó részek minél teljesebb fedettsége érdekében minimum 400 l/ha permetlémennyiséget juttattak ki. Az elmúlt években e technológiával a levél- és szárbetegségek kialakulását, továbbterjedését sikeresen megakadályozták, a tenyészidőszak további részében sem alternária, sem szklerotínia nem károsította az állományt. A jövedelmezőség szempontjából kiemelt jelentőséggel bír, hogy a kultúrnövény betegségektől mentes legyen, ugyanis a kórokozók csökkentik a termés mennyiségét, illetve a száraz, meleg időjárást kedvelő alternária igen jelentős mértékben csökkenti, rombolja az olajtartalmat.
Az Acanto® Plus gombaölő szerben lévő strobilurin és azol származék együttesen biztosította a kórokozók elleni kiemelkedő hatékonyságot. A magas hatóanyag-tartalom révén a készítmény gombaölő hatására hosszú időn (4-5 hét) keresztül biztonsággal támaszkodtak. Faragó Attila Géza a gombaölő hatás mellett a termék pozitív élettani, zöldítő hatását is tapasztalta.
A Rákóczi Mezőgazdasági Szövetkezet a tavalyi évben kb. 200 hektáron alkalmazta a DuPont napraforgó technológiát, mellyel teljes mértékben meg voltak elégedve. A kiváló hatékonyságának, és kedvező ár-érték arányának köszönhetően a napraforgó növényvédelmének a gerincét idén is az Express® gyomirtó szer és az Acanto® Plus gombaölő szer fogja jelenteni!
Kmellár-Kürtösi Mónika
(DuPont)