Növénytermesztés

Gabonapiac – Nehéz évre lehet számítani, új kihívásokkal

Agrofórum Online

A Gabonatermesztők Országos Szövetsége 2017. január 26-án a saját hagyományait ápolta, amikor az idei AGROmashEXPO kiállításon is megszervezte a Szántóföldi Szakmai Nap Konferenciát. A választott témakörök (agrárgazdaság aktualitásai, termelői kihívások, dabonapiaci lehetőségek) szerint két minisztériumból érkezett vezető tisztségviselő, valamint intézményi, banki képviselők mellett országos piaci szereplők ismertették a 2016-os év eredményeit, tapasztalatait és néhány várható idei jelenséget.

Az elmúlt év növénytermesztési mérlegéből megtudtuk, hogy búzából 1988 óta a legjobb átlagtermést, kukoricából és napraforgóból abszolút rekordot, és szójából is kimagasló eredményt ért el az ágazat. Ráadásul a napraforgó össztermése alapján az unió legnagyobb termelői lettünk 2016-ban.

A sikerek mellett gond a világpiaci helyzet, mert a szemes terményekből évek óta túlkínálat van (búzából nagyobb, kukoricából kisebb). Ez okozza az alacsony felvásárlási árakat, amit súlyosbít az esős július miatti 70%-os takarmányminőség búzából. Többször visszatérő téma volt a szokatlanul hideg tél, mert bizonytalansági tényező, hogy az általa okozott fagykárok mértéke még nem lehet ismert.

Az elmúlt három év támogatási összege 463-499 milliárd forint közötti volt, amelyből 79-86%-nyi az uniós, a fennmaradó a nemzeti támogatás. Idén is, csekély csökkenéssel, megközelítőleg ez lesz a nagyságrend.

Területalapú támogatás-igénylést várhatóan 177 ezer termelő fog benyújtani. Köztük 224 milliárd forint a felosztható összeg. Átlagosan 70 ezer forint lesz az egységnyi (alap+zöldítés) támogatás, amihez a fiatal gazdák még 21 ezer forinttal számolhatnak.

Oda kell figyelni a zöldítés szabályainak változására. Több növényfaj lesz ebbe a körbe bevonható. Ugyanez vonatkozik az ökológiai másodvetésekre, de ott kötelező fenntartási időszak is lesz (min. 60 nap).

A termeléshez kötött támogatások esetén is bővül a növényválaszték. Ide kerül az étkezési burgonya, a zöldségnek tekinthető fűszernövények köre. Kedvező irányba változik a vetőmagnorma. A gyümölcstermelőknél külön kezelik az extenzív és az intenzív technológiát.

Agrárkárenyhítésre 73,7 ezer tag 3,7 millió ha területtel jelentkezett be tavaly. Ez 8,5 milliárd forint befizetést hozott az alapba, amelyhez ugyanennyivel járult hozzá az állam. Kárbejelentés 10 919 db érkezett 1,3 millió ha-ra (meghatározóan tavaszi fagy és jégeső miatt). A várható térítés nagyjából 6 milliárd forint lesz, és bőven marad az idei kártérítésre is.

Érdemes tudni, hogy megalapozatlanok a KAP 2020 utáni átalakításáról szóló konkrétnak tűnő hírek. Az első vitaanyag is csak tavasszal lesz nyilvános. Több ok miatt valószínűsíthető, hogy nem is 2020 lesz az átállás első éve. Kormányzati szándék a jelenlegi helyzet fenntartása a mostani két pillérrel és a támogatási összegek nagyságával.

A vidékfejlesztés területén március végére az utolsó pályázatok is ismertek lesznek. Folyamatos a beérkezett pályázatok értékelése, és az előlegfizetés is már 2016. IV. negyedévében megkezdődött. Az MVH megszűnésével a feladat az államkincstáré lett, de ebből a gazdáknak semmit sem szabad érezni.

A banki gyakorlattal kapcsolatban jó volt hallani, hogy a mezőgazdaságot népszerű lett finanszírozni, mert a gazdatársadalom becsületes visszafizető. A KAP körüli vélelmezett bizonytalanságok nem változtatják a hitelezési szándékot. Érdemes elgondolkodni a piaci alapon felvehető, szintén olcsó kamatozású hiteleken, mert ekkor nem kell várni a pályázati eredményre.

A kutatás – innováció területén elsőbbséget fog élvezni a precíziós gazdálkodás (a gépgyártók ezirányú nagy előrelépése látható volt a kiállításon), az öntözés és az állattenyésztés. A kutatás feladata, hogy a mindennapi gyakorlat előtt haladjon.

A termelői kihívások ügye két témát érintett. Kiemelten a talaj volt a központ. Szemléletté kell válnia, hogy az egészséges élelmiszer alapja az egészséges talaj. Egyetlen rossz (főleg kémiai) beavatkozás évekig káros hatású lehet. A megfontolt műtrágyázás kapott hangsúlyt, mert az ma már a termelési költség 30%-át is elérheti. A N-stabilizátor jó befektetésnek számít. Az AKG-program most kezd lendületet venni. Ezen keresztül is nő az integrált növényvédelem szerepe.

Változatlanul téma a hamisított növényvédő szerek ügye. Tavaly is volt több raktárból kivonás. Csak megbízható helyről, zárt csomagolású, biztonsági címkével ellátott szert szabad beszerezni. A növényorvosi szerződéseknél alapvető, hogy egy időben egy területre csak egy szerződés lehet érvényes.

A terménypiaci kilátások nem kedvezőek. Áremelkedésre nem lehet számítani, mert világszinten mind búzából, mind kukoricából bőséges az árualap. Ezen nem változtat, hogy az EU termelésében 10%-os visszaesés volt, mert nem is annyira kelendő az európai búza. Az eddigi nagy termelők mellé felsorakozik Ausztrália és Argentína.

A pangó piacot jelzi, hogy az értéktőzsde gabonaszekciójában hosszabb ideje nincs búzajegyzés, továbbá őszi eladásra sincs még komoly szerződéskötési hajlandóság a kereskedők részéről. Nehéz piaci évre lehet számítani, új kihívásokkal.

Fordulat következett be a bioenergia piacán. A bioetanol és a biodízel is kevésbé keresett, mert megváltozott az unió elvárása. Így csökkenni fog az ilyen irányú alapanyag-igény.

A szemes termények minősítésénél derült ki tavaly, hogy a termelők egy része nem figyelt a szigorításra: már a sérült szem is töröttnek számít.

A napraforgó tételekben a keverékesség és a parlagfű okozott gondot.

A termelőknek el kell fogadni, hogy a gabonafélék kínálati piaca az alacsony értékesítési ár mellett nagyobb vevői minőségi igényeket eredményezett.

A rendezvény végén egy viszonylag új fogalom, hangzott el. A fenntarthatósági igazolás gyakorlata várhatóan gyorsan utat tör magának, és néhány éven belül a termés felét már így fogják a gazdák értékesíteni. Az igazolás csak adminisztrációs többletet jelent, amely a KAP jelenlegi szakmai előírásainak maradéktalan megtartásával megszerezhető.

Az elnöki zárszó végül már a jövő évi fórumra hívta meg a végig kitartó, nagyszámú hallgatóság figyelmét.

(Kurucz Miklós – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Öt új, bőtermő szójafajta követheti a Pannon régió díjnyertes vetőmagját

2019. február 11. 06:52

A következő két évben még legalább öt olyan szójafajtával készül a Mauthner csoport, ami hasonlóan nagy visszhangot kelt, mint az Agelica vagy az Atacama.

Magyar gépek a gazdák igényei szerint - Folyamatos termékfejlesztés a Sokorónál

2020. február 4. 11:38

A több mint 60 éves múltra visszatekintő magyar gépgyártó, a Sokoró Kft. folyamatosan fejleszti termékeit. Ennek lehettem tanúja az idei AGROmashEXPO és AgrárgépShow kiállításon is.

Élő videóink az AGROmashEXPO második napjáról

2018. január 25. 20:10

Január 25-én az AGROmashEXPO és AgrárgépShow kiállítás második napján is több alkalommal jelentkeztünk élőben Facebook oldalunkon.

Hogyan tudunk 4800 forintból 84 000 forintot csinálni hektáronként?

2018. március 17. 15:37

A Dr. Szabó Agrokémiai Kft. standján Dr. Szabó Balázs válaszolt erre a nem mindennapi kérdésre. A válasz kiderül az AGROmashEXPO-n készített videónkból.