Gépészet

A gépek mellett komplex technológiát is nyújt a Güttler Kft. a szőlőültetvényekben

Agrofórum Online

Az ország négy különböző pontján, Bátaszéken, Villányban, Sopronban és Tolcsván rendezett szőlészeti gépbemutatót a Güttler Kft. március közepén. Az Agrofórum Tokaj-hegyaljára kísérte el a gépgyártó és –forgalmazó céget, ahol az érdeklődők négy sorközművelésre alkalmas munkagépet láthattak gyakorlat közben.

TELJES KÉPGALÉRIA A GÜTTLER TOLCSVAI GÉPBEMUTATÓJÁRÓL >>>

A rendezvény a tolcsvai Szirmay-Waldbott Kastélyban kezdődött, ahol Vörös Endre, a Güttler Kft. értékesítési vezetője köszöntötte a megjelent szőlőtermelőket. Felhívta a figyelmet arra, hogy bár cégük a jól ismert Güttler-hengerek mellett főként szántóföldi kultivátorokat, kombinátorokat, magágykészítőket gyárt, néhány éve nyitottak a kertészetek, szőlészetek irányába. Ugyanakkor nemcsak a Hódmezővásárhelyen készülő GreenManager sokoldalú sorközművelőt és a HarroFlex simítós rugósboronát kínálják a szőlőművelőknek. Más gyártók termékeivel is bővítették a kínálatukat, így ma már a professzionális Müthing és Moreni gépeket is ajánlhatják partnereiknek.

Vörös Endre elmondta, hogy 1,5 éve építették fel a Güttler hódmezővásárhelyi gyárát, ám a cég már az 1970-es években is készített Güttler hengereket Németországban, Magyarországra pedig a ’90-es évek közepén jöttek be.

Juhok helyett Güttler henger

A Güttler hengerek jótékony hatását a juhok patájához hasonlítják, ám a gép annál sokkal komolyabb hatást fejt ki, hiszen négyzetméterenként 305 nyomot hagy maga után, ami a bokrosodást is elősegíti. Kiváló talajkövetés, utolérhetetlen öntisztulás, egyenletes vetésmélység, rendkívüli rögtörő hatás jellemzi, ami a robbanásszerű kelést segíti elő a zöldítés során, és a klímakárok csökkentésére is kiváló eszköz. A Güttler eszközei kis teljesítmény-igénnyel rendelkeznek, Tolcsva határában is 90 LE vagy ez alatti gépekkel használták a szakmai nap folyamán bemutatott termékeket.

Flexibilis zöldítés menedzsment

A rendezvényen Vörös Endre bemutatta a flexibilis zöldítés menedzsmentet. Ez egy széleskörű technológia, amelyből valaki csak néhány elemet ragad ki, valaki azonban teljes egészében alkalmazza területén. A módszert Dr. Wilfried Hartl osztrák professzor fejlesztette ki, amihez a Güttler segítségével alkották meg a GreenManager sorközművelő eszközt.

A technológia eleme, hogy a sorközök zöldítésénél jellemzően magkeveréket vetünk el, amely során pázsitfűféléket és pillangósokat – leginkább bükkönyt – juttatnak ki a területre. Ezt a zöld felületet lehet aztán megfelelő módon kezelni. Ha szárazság van, akkor megszüntetjük, ha azonban csapadékosabb az idő, hagyjuk nőni, hogy kiszívja a vizet a talajból. A túl sok csapadék ugyanis hasonlóan káros a szőlő számára, mint az aszályos időszak. A pillangósok emellett a nitrogén megkötését is segítik, felpezsdítik a talajéletet. A vízszabályozás mellett a GreenManager segítségével az erózió ellen is kiváló a módszer.

A gép a sorközök zöldítésére alkalmas: a fentebb említett keverékek, de a frakciók szétválasztott kijuttatására is képes. „Ha keveréket vetünk, az ültetvényben megjelenő szélsőségeket tompítani tudjuk” – mondta el Vörös Endre. A kezelés során nagyon fontos szempont, hogy a Güttler GreenManagerrel meg is tudjuk szüntetni a zöldítést, akár úgy is, hogy azonnal felülveti azt. „Nyári, száraz időszakban nem biztos, hogy a lezúzás elegendő, hiszen a növény ezután is sok vizet von el a talajból, főleg, ha több éves a zöldítésünk, mert ilyenkor mélyre nyúlnak a gyökerek, és erősen konkurál a szőlővel. A mi gépünkkel viszont az elvetett növény alá tudunk vágni 2-8 cm mélységben. Ebben az esetben a kipusztult zöldítésünk még mindig védi a területet, hiszen nem forgattuk be. A takaró felület a helyén marad, ezzel a kiszáradást és az eróziót is csökkentjük. Ha az alávágással egy menetben újra vetőmagot juttatunk ki a területre, akkor pedig újraindul a zöldítési folyamat” – mutatta be a technológia egyediségét Vörös Endre. A megoldás egyik legnagyobb előnye, hogy mindezt egyetlen géppel lehet elvégezni.

A felvázoltak is bizonyítják, hogy a módszer a meredek és a száraz területek művelésére is alkalmas, hiszen a növény a kivágását követően is fogja a talajt.


Vörös Endre

A szakember ugyanakkor hozzátette: a szőlőültetvény mikroklímájára a zöldítés során nagyon oda kell figyelni, ahogy a növényvédelemre is. Éppen ezért azt javasolják, hogy csapadékos időjárás esetén a GreenManageren szintén megtalálható Güttler hengerrel fektessék el a sorközben lévő növényt, amivel a gombás betegségek megelőzhetők.

A GreenManager 1,3 1,6 és 1,8 méter munkaszélességben érhető el, ám itthon is külföldön az 1,6 méteres a legnépszerűbb, inkább ezt keresik a termelők.

Güttler gépek az igények szerint

Szögi Gyula, a Güttler Kft. alföldi értékesítési menedzsere a gyártó és a forgalmazott márkák termékeit mutatta be a szőlőtermelőknek, amelyeket később a tolcsvai lejtőkön a gyakorlatban is meg lehetett szemlélni.


Szögi Gyula

„A szántóföldi területeken már kötelező a zöldítés, lehet, hogy a kertészetekben is hamarosan így lesz ez” – kezdte bevezetőjében a szakember, aki hangsúlyozta, hogy a Güttler gépei moduláris rendszerben készülnek, az elemei összekapcsolhatók és szétválaszthatók.

A GreenManager például Güttler hengerből, aprómag vetőgépből és HarroFlex rugósboronából tevődik össze. A termék tökéletes megoldás a kötelező zöldítésre, intenzív gyepgazdálkodásra is, kiválóan egyengeti a talajt, szellőztet, és bokrosít is.

Szögi Gyula röviden bemutatta a Soil in Jet talajbaktérium vagy folyékony műtrágya-kijuttató eszközüket is, amelyet az AGRO.bio Kft.-vel közösen fejlesztettek ki, és szintén ajánlanak az ültetvények ápolására. A HarroFlex rugósboronáról elmondta, hogy az eszköz száraz körülmények között elvágja a kapillárisokat, amivel a kipárolgást lehet csökkenteni.

M&M

A Güttlet Kft. már régóta forgalmazza a Müthing szárzúzókat, amelyek közül Tolcsván a MU-W160 gally és venyigezúzót láthatták az érdeklődők. A prémium kategóriás gépek forradalmi újításokkal elégíti ki a felhasználók igényeit. Szőlőben például a hátsó részén elhelyezkedő gallyfelszedő kések segítségével addig tartja bent a venyigét a gépben, amíg azt elég kicsire nem aprítódik. Ezt természetesen egyszerűen, mechanikus módon állítani is lehet.

A házkialakításról kiderült, hogy egy lemezből sok kicsi, apró hajlítással készül el. „A konkurencia jellemzően három elemből állítja össze, ami eltömődést okozhat, míg a Müthingnél ez nem fordulhat elő. Ráadásul a hajlítási módszer ellenállóvá teszi a gépet” – mondta el Szögi Gyula.

A gép járása egyenletes, a korábban ismertetett zöldítési technológiába pedig könnyedén beilleszthető, hiszen a venyige zúzása mellett a sorközben lévő növény mulcsozására is alkalmas.

A Güttler Kft. két éve került kapcsolatba az olasz Moreni gépgyártóval, amelynek termékei a 2016-os bolognai EIMA és az idei, magyarországi AGROmashEXPO kiállításon is termékdíjakat nyertek el. Tolcsván a Vitis 1500 forgóborona mutatkozott be gyakorlat közben, amelyet természetesen Güttler hengerrel szereltek fel, ám számos más eszközzel is bővíthető. Az gép többféle kapamegoldással kérhető, 30 cm mélyen, de akár a felszínen is lehet vele dolgozni. Fontos tulajdonsága, hogy vertikális rotorral működik, aminek köszönhetően nem képződhet művelőtalp.

Güttler és Massey Ferguson gépek a helyi forgalmazótól

A gyakorlati bemutató előtt Vaskó András, a nyíregyházi Agroker Holding Zrt. képviselőjének rövid előadását is meghallgathatták a szakemberek, hiszen helyi szinten a cég forgalmazza a Güttler eszközeit, ráadásul a rendezvény idejére a traktorokat is biztosították.


Vaskó András

A Massey Ferguson 3600-as széria 70-tól 102 LE teljesítményig kapható, 3 hengeres SISU motorral rendelkezik, és négyféle építési méretben is elérhető. Nagy tengelytávolsága ellenére kiváló a fordulékonysága, emellett ergonomikus, tágas fülkéje van. Mindezek mellett sokféle felszereltséggel, opcióval elégíti ki a felhasználók igényeit, ettől függően az ára 10-15 millió Ft közötti.

A bemutatón a Massey Ferguson 4700-as szériáról is szó esett, amely egy 4 tonnás traktor, így ezt nem szőlőbe ajánlják, inkább a térségben gyakori bodzásokban lehet kiváló társ. A széria tavaly ősszel debütált, egyszerű, mechanikus gép, akár az MTZ-k kiváltására is alkalmas.

Tolcsván bizonyított a GreenManager

A rendezvény folytatásaként a megjelent szakemberek a Tokaj Oremus Kft. területére vonultak, ahol a négy bemutatott gépet, a GreenManager sokoldalú sorközművelőt, a HarroFlex simítós rugósboronát, a Müthing gally- és venyigezúzót és a Moreni Vitis forgóboronát tekinthették meg.

A terület tulajdonosa elmondta, hogy tavaly vásároltak egy GreenManager gépet, amellyel nagyon meg van elégedve. „A meredekebb területeken eddig szalmáztunk az erózió miatt, ezt most rozzsal és bükkönnyel tudjuk kiváltani. Korábban is szerettük volna, de nem volt hozzá megfelelő eszközünk, hiszen konkurálás esetén nem tudtuk volna megszüntetni a zöldítést. 10-15 cm-es művelést ugyanis ezeken a meredek területeken nem engedhettünk meg magunknak, hiszen egy nagyobb csapadékmennyiség óriási károkat okozott volna. A GreenManagerrel azonban 3-5 cm-es alávágással tudjuk megszüntetni a zöldítést, ami után mulcsrétegként ott marad az elpusztult növény” – mondta el gyakorlati tapasztalatát Dálnoki Kovács Attila.


Dálnoki Kovács Attila

A rendezvény során a termelők megszemlélhették, hogyan dolgoznak a Güttler Kft. gépei Tolcsva határában. A megjegyzések, beszélgetések, vélemények pedig egyértelműen pozitívak voltak.

(Gribek Dániel – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jacto: önjáró permetező-, önjáró műtrágyaszóró-, önjáró vetőgép

2020. szeptember 27. 04:36

A Máquinas Agrícolas Jacto S/A családi vállalat magas műszaki színvonalú mezőgazdasági gépeket gyárt és innovatív szolgáltatásokat ajánl a precíziós mezőgazdaság számára.

Cséplés a 100 éves gőzgéppel - Veteránok Bábolnán

2020. szeptember 21. 09:50

Akkoriban a kor legtöbb gőzgépét csak jó minőségű feketeszénnel lehetett üzemeltetni, a magyar fejlesztők azonban célul tűzték ki, hogy a tulajdonosok fával, kukoricaszárral, kukoricacsutkával, az erdőn, a táblán megtalálható melléktermékekkel, hulladékokkal is felfűthessék.

Gépészet Videó

Szintet lépett a Fendt Xaver robotprojekt

2020. szeptember 17. 05:37

A Fendt Xaver program célja elsősorban az, hogy a szakemberek olyan intelligens rendszerekkel kísérletezhessenek, amelyeket később a nagyobb gépekben is alkalmazhatnak majd.

„Újra színre lépnek a gépek!” - 33. Bábolnai Gazdanapok

2020. szeptember 12. 04:36

Az AGROmashEXPO/AgrárgépShow program januárban nagy sikert aratott, az országos hatású szántóföldi bemutatók közül pedig, a COVID-19 következtében csupán a bábolnai kiállítás valósult meg.

A két Güttler talajművelő eszköz a legtöbbet használt gép a gazdaságban

2019. július 5. 05:47

A Güttler a SuperMaxx-ot mint 4 évszakos kultivátort kínálja, mely alkalmas: talajszellőztetéshez, felületnöveléshez, tarlóhántáshoz, köztes növények vetéséhez és fagyos talajok műveléséhez.

Magyar gyártmányok az Agritechnica 2019 kiállításon

2019. november 1. 12:12

Hannoverben 2019. November 10-16 között kerül megrendezésre a világ legnagyobb mezőgazdasági gépkiállítása, ahol 51 ország mintegy 2750 kiállítója mutatja be legújabb innovációit, koncepcióit és vízióit a mai és az eljövendő mezőgazdaságáról. Az előrejelzések szerint több mint 400.000 látogató várható, amelyből 100.000 feletti a külföldi. 

Güttler: jól bevált henger új munkaszélességgel

2018. április 12. 07:04

A Güttler a jól ismert Mayor-hengerek sorozatgyártását egy 8,20 m-es munkaszélességű típussal bővíti.

A mezőgazdasági gépbemutató nem marad el

2020. április 10. 04:37

A magyar mezőgazdasági gépgyárak a járványhelyzet ellenére be szeretnék mutatni termékeiket, amelyre egyelőre csak digitálisan van lehetőség.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420