Növénytermesztés

Jöttünk, láttunk, jövőre is visszamennénk – DUPONT PIONEER Portfólió Farm bemutató

Agrofórum Online

A DuPont Pioneer szeptember 12-én, Dombóváron, az Agrár-Béta Kft. területén tartotta Portfólió Farmra keresztelt rendezvényét, melynek középpontjában Pioneer agronómiai kísérleteinek és kukorica, napraforgó hibridjeinek bemutatása, továbbá a DuPont növényvédelmi technológia újdonságainak ismertetése állt.

A borongós időjárás ellenére is szép számban összegyűlt vendégek számára a kísérletbejárás során nemcsak a Pioneer jelenlegi, hanem a jövőben piacra kerülő kukorica, napraforgó hibridjei esetében is lehetőségük nyílt megismerni azok legfontosabb tulajdonságait, ezzel élő képet kapva a legújabb fejlesztésekről.

A Pioneer agronómiai kísérletei és hibridjei mellett a rendezvényre ellátogató gazdák természetesen megismerkedhettek a DuPont aktuális növényvédelmi technológiai ajánlataival is.

Jelen tudósításban az aktualitás jegyében a bemutató során látott kukorica és napraforgó hibrid újdonságokkal foglalkozunk.

Kukorica

A szűkös csapadékviszony mellett hőségnapokkal bőségesen ellátott nyári időszak után kiemelt figyelem hárult a tőszámsűrítéses és vetésidő kísérletekben szereplő Pioneer Optimum® AQUAmax® kukorica hibridekre (P9415, P9903, P0023, P9911), amelyek legtöbbje már évről évre bizonyítja stabilitását bármilyen évjáratról is legyen szó. A kísérletben szerepelt egy új, nagyon ígéretes fajtajelölt, a P9415 is – mely szintén megkapta az AQUAmax® minősítést –, és melyet azért vontak be a Pioneer szakemberei ebbe a programba, hogy mire piacra kerül, pontos tőszám ajánlattal tudjanak élni erre nézve is a gazdák felé.

Mint elhangzott, a P9415 a FAO300-as éréscsoport első felében érik, koraisága rekord termőképességgel párosul. Az eddigi vizsgálatok szerint egészen jól viseli az intenzív növekedés időszakában és a virágzás alatt bekövetkezett hő- és szárazságstresszt.

Ami a Portfólió Farmon beállított tőszámsűrítéses kísérletek tapasztalatait illeti, elmondható, hogy a szűkös csapadékellátás mellett is a magasabb tőszám adta a hibrideknél a nagyobb termést.

A kísérleti sorban megtekinthető volt egy a régieket új hibridekkel összehasonlító kísérlet is, melyben a nagyjából tíz évvel idősebb és a mai hibridek között kb. 1,2 tonna terméskülönbség mutatkozott, természetesen az új hibridek javára.

A tőszámsűrítéses kísérletek mellett ugyanazon hibridekkel vetésidő kísérletek is megtekinthetőek voltak, amelyekkel a Pioneer szakembereinek célja az időjárási szélsőségek elkerülése volt a kukorica fejlődésének legérzékenyebb fázisaiban. A kísérleti eredmények alapján vetésidő tekintetében a korai vetés adja a nagyobb termést és az így vetett hibrideket alacsonyabb víztartalommal is lehet betakarítani. Összességében a korán vetett kukoricák nagyobb gyökértömeget nevelnek, ebből adódóan elérik a mélyebb rétegekben tárolt vizet és jobban átvészelik az aszályos időszakot.

A kukorica kísérleti sorokat a Pioneer siló hibridjei zárták, ahol a P0725 vitte a prímet. Látványos, erős, még mindig zöld levélzettel és óriási szemtermést feltételező csövekkel álló parcella tárult elénk. Elhangzott, hogy Pioneer kínálatában szereplő siló hibridek közül ennek a legmagasabb a nettó laktációs energiatartalma, ezzel a tejtermelő tehenészetek egyik legjobb választása lehet.

Napraforgó

A bemutató során megtekintett napraforgó hibridek közül ki kell emelni a magas olajsav tartalmú és Express gyomirtás technológiára ajánlott bevezetés előtt álló PE64HE133 hibridet, mely a peronoszpóra ellenállóságát tekintve megkapta a Protector minősítést, azaz még a 714-es rasszra is rezisztens!

Emellett e napraforgó hibrid a szádor E rasszáig rezisztenciával bír, tehát még szádorveszélyes területeken is biztonsággal termeszthető.

A kísérleti eredményeket tekintve a PE64HE133 hibrid adta a legnagyobb termést a HO hibridek között. Tehát a jelenleg köztermesztésben levő Pioneer portfólióhoz képest nagyobb termést várnak a szakemberek tőle. Azonban a várakozások szerint nemcsak a termése lesz jobb, hanem az olajtartalomban is előrelépést mutat!

Összességében az idei DuPont Pioneer Portfólió Farm rendezvényre ellátogató termelők nemcsak kiváló hibridekkel és előremutató növényvédelmi megoldásokkal ismerkedhettek meg, hanem hasznos tanácsokat is kaptak gazdálkodásuk eredményesebbé tételéhez.

(Kosztolányi Attila – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

Megjelent a Nufarm új termékkatalógusa

2019. december 3. 09:02

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2020, amelyből részletesen tájékozódhat cégünk termékpalettájáról, és az egyes növényvédő szerek pontos használati útmutatóját is megismerheti.

Erős a levéltetvek kártétele - nagy az esélye a vírusfertőzések átadásának

2019. november 5. 06:37

A növények fejlődésével párhuzamosan az őszi káposztarepcében, az árpában és a búzában egyaránt erős levéltetű-fertőzés kialakulásának lehetünk szemtanúi.

A búza első gombaölő szeres kezelése

2018. január 24. 20:49

A tél végi, tavasz eleji időszak egyik fontos feladata a soron következő vegetációs időszakban reánk váró feladatokra való minél hatékonyabb felkészülés.

Miért kell eltávolítani a fákról a gyümölcsmúmiákat?

2019. szeptember 9. 13:11

G. Szabolcs kérdése: Miért kell eltávolítani a fákon maradt összeaszalódott gyümölcsöket, gyümölcsmúmiákat?