Növényvédelem

A KITE kínálatában – Biológiailag kontrollált növényvédelmi megoldások

Agrofórum Online

Biológiai növényvédelmi kínálatát a KITE Zrt. a Syngenta Bioline-nal együttműködve fejlesztette ki.

Változnak a fogyasztói igények, aminek következtében egyre inkább a középpontba kerülnek egészséges élelmiszerek – mondta Hadászi László, a KITE fejlesztési igazgatója 2016. június 2-án a „Biológiailag kontrollált növényvédelem és biostimulátorok” című rendezvényen, a KITE Zrt. derecskei, kertészeti telephelyén. A lakosság többsége ma már kizárólag a vegyszermentesen megtermelt élelmiszert tartja egészségesnek, pedig a szakemberek tudják, hogy korszerű, jól megválasztott növényvédelmi beavatkozásokkal is lehet egészséges és biztonságos élelmiszert termelni.

Az említett lakossági igényt azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, mert aki ezt teszi, előbb-utóbb piacait fogja elveszíteni – mondta az igazgató. A megoldást az integrált növényvédelemre való áttérés jelenti, amelyben a hasznos élő szervezetek felhasználásának, illetve ezek zöldség, gyümölcs és dísznövény hajtató kertészetekbe való betelepítésének a jelentősége kiemelkedő.

Biológiai növényvédelmi kínálatát a KITE Zrt. a Syngenta Bioline-nal együttműködve fejlesztette ki. Kínálatukban összesen nyolc makroszervezet szerepel. Ezek egy jól körülhatárolható integrált növényvédelmi program keretében eredményes biológiai védekezésre nyújtanak lehetőséget zöldség, gyümölcs és dísznövény hajtató kertészetekben a termesztett kultúrák legjelentősebb kártevői ellen.

Az integrált növényvédelmi program okszerű, időzített és szigorúan meghatározott szerekre korlátozott kémiai növényvédelmi kezelésekből és hangsúlyozottabban biológiai védekezési megoldásokból áll. Ez utóbbiak közül eredményes megoldást kínál:
– hajtatott paprika, uborka, tojásgyümölcs, szamóca és dísznövényekben károsító tripszek, molytetű és szélesatka ellen ragadozó atka (Amblyseius swirskij) kitelepítése;
– hajtatott paprika, szamóca és dísznövényekben károsító tripszek, atkák, levéltetvek, lepke kártevők ellen virágpoloska (Orius laevigatus) kitelepítése;
– hajtatott paprika, paradicsom, uborka, szamóca és dísznövényekben károsító levéltetvek ellen levéltetű fürkész (Aphidius Colemani) kitelepítése;
– hajtatott paprika, uborka, paradicsom, tojásgyümölcs, szamóca és dísznövényekben károsító kétfoltos takácsatka ellen ragadozó atka (Phytoseiulus persimilis) kitelepítése;
– hajtatott paradicsom, uborka, tojásgyümölcs és dísznövényekben károsító üvegházi molytetű, dohányliszteske ellen fürkészdarázs (Encarsia formosa) kitelepítése;
– hajtatott paprika, uborka, tojásgyümölcs és dísznövényekben károsító üvegházi molytetű, dohányliszteske ellen földi posztméh (Bombus terrestris) kitelepítése.

A védekezés sikerét a termelőket segítő szaktanácsadási rendszer garantálja, amely rendszeres állományvizsgálat alapján közösen összeállított integrált növényvédelmi programot kínál.

Ehhez a betelepítendő élő szervezeteket a KITE Zrt. olyan egyedi kiszerelési egységekben biztosítja, amelyek a piacon, egyedülálló módon garantálják a makroszervezetek hatékonyságát.

Szélesebb értelemben a biológia védekezés része a növény kondíciójának fenntartása is, amely különféle termésnövelő anyagok (műtrágyák, szerves trágyák, ásványi trágyák, a talajéletet segítő mikrobakészítmények, talaj- és növénykondicionálók) használatával érhető el.

A KITE Zrt. kultúránként konkrét termékekre lebontott technológia javaslattal áll a termelők rendelkezésre. A paprika termesztésben ajánlott készítmények például:
– RHYZO gyökeredést serkentő jobb gyökeresedést, erősebb gyökérzetet eredményez;
– DELL” AGRO PLUS biostimulátor erősebb vegetatív és generatív fejlődést ígér, nő a stresszel szembeni ellenállás;
– CAOS, ill. KATON termékek alkalmazásával célzott tápelem pótlás (Ca, K) valósítható meg;
– MOLIBORO és TUNDAMIX termékekkel a mikroelem hiány előzhető meg;
– FOSVIT speciális termék növeli a növény ellenálló képességét a biotikus stresszel szemben.

(Agrofórum Online – Demes György)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Ha csapadékosra fordul az idő, fertőzni fog a tafrinás levélfodrosodás

2018. március 10. 17:17

Gyümölcsösökben már szinte minden növény metszhető, sőt igyekezni is kell, mert néhány faj rövid időn belül fakadni fog.

Mi károsítja a menta leveleit?

2019. szeptember 10. 09:10

Sz. Renáta kérdése: Menta bokrok levelein apró, kerek, barna foltok jelentek meg, szinte mindegyik levélen. Teának nevelem, most szüreteltem volna. Mi okozhatja?

Milyen kórokozók károsíthatják a szeder levelét?

2019. június 20. 13:01

R. Balázs kérdése: Milyen kórokozók okozhatnak gondot a szeder levelén?

Mit tehetünk az őszibarackfát fertőző sztigminás betegség ellen?

2019. szeptember 20. 05:37

H. László kérdése: Az idén nagy problémát okozott a levéllyukasztó betegség az őszibarackfáimon. Mit tegyek, hogy jövőre megakadályozzam ezt?