Gépészet

Gyakorlatban bizonyított az intelligens eke

Agrofórum Online

Az első Kverneland i-Plough-t a skóciai Hampshire-ben helyezték üzembe. Az ISOBUS technológiának köszönhetően az eke könnyen és jól szabályozható.

 A traktorvezető fülkéjében elhelyezett terminálon (Isomatch Tellus, Tellus Go vagy a traktor saját terminálja) keresztül, a kezelő

• képes jobbra-balra átfordítani az ekét,
• követni egy előre kitűzött A-B vonalat,
• a húzás végén adott helyen kiemelni az ekét (ez különösen fontos szabálytalan alakú tábla esetén),
• munkahelyzetből szállítási helyzetbe, ill. visszaállítani az ekét, és mindezt egyetlen gombnyomással.

Mindezen képességet a Kverneland Mechatronic Centre által kifejlesztett FURROWcontrol szoftver applikáció teszi lehetővé, felhasználva az eke hidraulikus fogásszélesség-állító berendezését és a traktor-eke ISOBUS kapcsolat rendszerét. Az előre kijelölt A-B vonal követését GPS jelek alapján automatikusan végzi. Az eketest fogásszélesség változtatásával képes az egyenes irány tartására akár sötétben is.

Az új eke üzembeállítását szervező Mike Cummins szerint az i-Plough ideális eszköz a nyílegyenes szántás megvalósítására. Ez a technológia megkönnyítette a kezelő munkáját, és ezáltal képes volt a téli fagyok beállta előtt jó minőségben befejezni a 300 hektár felszántását. Lejtős területen például az eke dőlésszögének menet közbeni állításával lehetett biztosítani a megfelelő barázda átfordítást.


Kiegyenesített barázda két menet után

A Kverneland i-2500 eke öt/hat testű változatát javasolják 280 LE teljesítményű traktorhoz. A függesztett eke felhajtható fordító állványa és a kormányzáshoz szabaddá tehető függesztő tengelye segítségével közúti szállításnál pótkocsi szerűen követi a traktort.  Az eke új előhántókkal, új eketestszárral (könnyebb és erősebb) és növelt gerendely magassággal készül, amely lehetővé teszi a tarlómaradvány eltömődés-mentes áramlását. A pontos munkamélység tartását többféle mélységhatároló kerék változat, sőt a talaj káros tömörítését csökkentő gumihevederes megoldás is segíti.

James Rickard szintén kipróbálta az új ekét (www.fginsight.com). Az eke szállítási helyzetben jól követte a traktort, mivel a kormányszerkezet ± 45o elfordulást engedélyez.

A szántás megkezdésekor az első eketest fogásszélességének beállítása igen fontos, amely egy hidraulikusan működtetett paralelogramma szerkezettel történhet. A beállított helyzet rögzül és később az eketestek fogásszélességének változtatása esetén sem változik.
Az ekén 420 mm széles mélységhatároló kereket helyeztek el a főtartó végén, amely az eke átfordításakor automatikusa átfordul. Igény esetén gumihevederes mélység szabályzó is beszerezhető, éppúgy, mint a Packomat szántás elmunkáló.

Az ekéhez új eketestszárakat terveztek, amelyekre a szármaradványok nem rakódnak fel. További előnyük a 15%-os tömegcsökkentés és a 15%-kal kevesebb hegesztés.

Az eke szabályozása a traktor saját vagy a Kverneland Tellus Go termináljáról történik.


Ekeszabályzó terminál a traktorban

Az érintő képernyőn lévő ikonokkal a szabályozás egyszerű és könnyen megvalósítható a következő négy módozatban:
• eke felkapcsolás
• szállítási helyzetbe állítás
• fogásvégi kiemelés
• szántás

Kilenc előzetes beállítás lehetséges, amelyek bármikor lehívhatók.

Rickard tapasztalatai igazolták az eke képességeit, vagyis a pontos beállítást és a menetközbeni szabályozást, és mindezt a vezetőfülkéből. Különösen tetszett a barázdák kiegyenesítési és a táblán előforduló akadály kikerülési képesség, amellyel a holt idők csökkenthetők.

Műszaki jellemzők
Eketestek száma: 4/5/6
Függesztőmű kategória: Cat III.
Eketest osztás távolság: 850 vagy 1000mm
Keret szabad magasság: 800mm
Eketest fogásszélesség: 300-600mm

Forrás: www.kverneland.com; www.farmmachinery.co.uk

(Dr. Jóri István – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jacto: önjáró permetező-, önjáró műtrágyaszóró-, önjáró vetőgép

2020. szeptember 27. 04:36

A Máquinas Agrícolas Jacto S/A családi vállalat magas műszaki színvonalú mezőgazdasági gépeket gyárt és innovatív szolgáltatásokat ajánl a precíziós mezőgazdaság számára.

Cséplés a 100 éves gőzgéppel - Veteránok Bábolnán

2020. szeptember 21. 09:50

Akkoriban a kor legtöbb gőzgépét csak jó minőségű feketeszénnel lehetett üzemeltetni, a magyar fejlesztők azonban célul tűzték ki, hogy a tulajdonosok fával, kukoricaszárral, kukoricacsutkával, az erdőn, a táblán megtalálható melléktermékekkel, hulladékokkal is felfűthessék.

Gépészet Videó

Szintet lépett a Fendt Xaver robotprojekt

2020. szeptember 17. 05:37

A Fendt Xaver program célja elsősorban az, hogy a szakemberek olyan intelligens rendszerekkel kísérletezhessenek, amelyeket később a nagyobb gépekben is alkalmazhatnak majd.

„Újra színre lépnek a gépek!” - 33. Bábolnai Gazdanapok

2020. szeptember 12. 04:36

Az AGROmashEXPO/AgrárgépShow program januárban nagy sikert aratott, az országos hatású szántóföldi bemutatók közül pedig, a COVID-19 következtében csupán a bábolnai kiállítás valósult meg.

Megéri precíziós gazdálkodással foglalkozni? Megéri!

2020. január 21. 04:36

Az általunk használt térinformatikai program segítségével összehasonlítottuk, hogy a változtatott mennyiségű tápanyag-kijuttatás (VRA) a homogén kijuttatással szemben realizálhat-e többlet jövedelmet?

A jövő agronómiája, az agronómia jövője

2019. február 7. 17:41

 „Az agrárdigitalizáció egy lehetséges jövőbeni fegyver a kezünkben, de a fegyverbe a »lőszert« (az adatot) az agronómia biztosítja. A digitalizáció az agronómia által lehet hatásos. Agronómia nélkül a digitalizáció csak kódolatlan »áramütések« sorozata. Adatból információ, költségből haszon.”

Senki ne vegyen permetező drónt!

2019. március 12. 13:47

A rendezetlen jogszabályi környezet miatt permetezési célra jelenleg tilos drónokat használni. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara – a társszervezetekkel egyetértésben – sürgeti a szükséges szabályozás megteremtését.

Fókuszban a megoldások és megtérülés - közeledik a PREGA 2018 Konferencia

2018. január 30. 20:16

Ismerje meg Ön is a legnagyobb hazai precíziós szakmai fórum programtervét!


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420