Pályázatok

Ősszel folytatódik a pályázati dömping

Agrofórum Online

2016-ban a Miniszterelnökség 69 pályázati felhívást hirdet meg 1264 milliárd forintos keretösszegben.

Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára a Vidékfejlesztési Program megjelent és megjelentetni tervezett pályázataival kapcsolatban tartott sajtótájékoztatót. Beszámolt az eddigi tapasztalatokról, valamint a megnyíló felhívásokról és a 2020-ig tartó uniós ciklusban rendelkezésre álló források felhasználási lehetőségeiről.

A Vidékfejlesztési Program keretében a 2014-2020 közötti uniós programozási időszakban mintegy 1300 milliárd forintot különítettek el, amelyből 2016-ban (a vonatkozó Éves Fejlesztési Keret szerint) a Miniszterelnökség 69 pályázati felhívást hirdet meg 1264 milliárd forintos keretösszegben. A legtöbb felhívásra – amennyiben a források megengedik – a megnyitástól számított 24 hónapig lehet támogatási kérelmet benyújtani, így a 2016-ban meghirdetett felhívásokra 2018-ig, vagy a források kimerüléséig lehet pályázni. A fennmaradó keretösszeget 2017-ben hirdetik meg.

A Vidékfejlesztési Program keretében a mai napig összesen 37 darab pályázati felhívást ismerhettek meg az érdeklődők. A ciklusban rendelkezésre álló keretösszegből több mint 900 milliárd forintot már meghirdettek.

*

Az elmúlt időszak tapasztalatait összegezve megállapította, hogy néhány pályázat esetében, elsősorban a szarvasmarha-, a sertés- és a baromfitartó telepek korszerűsítésére, illetve egyes településfejlesztési, energetikai beruházások vonatkozásában 3-4-szeres túligénylés mutatkozott, így az ilyen pályázatok befogadását fel kellett függeszteni.

Az élelmiszeripari termékekre, illetve azok értéknövelésére 140 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre, de már most szeptember 25-ig majdnem 205 milliárd támogatási igényt nyújtott be 1100 kérelmező. Ellenpélda is van – fejtette ki az államtitkár –, mert a mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztésére, ahol 50 milliárd Ft keretösszegre lehet pályázni, mindössze 59 pályázat érkezett 2,10 milliárd Ft összegben. Igaz, hogy 2400 db vízjogi engedély-kérelem van folyamatban.

Rákérdeztünk: Ennek mi az oka?

A válasz: Kissé nehézkes az ügyintézés, a rendezetlen birtokviszonyok miatt bonyolult a földtulajdonosok beruházáshoz való hozzájárulásának beszerzése (bérelt földek esetében) és a csatornarendszerű vízkivételi helyek műszaki állapota sem megfelelő, korszerűsítésre szorul (B.M. kompetencia).

*

A jövőre vonatkozóan kiemelte, hogy egyes fókuszterületekhez kapcsolódó pályázatok prioritást élveznek:
– Versenyképességet növelő pályázatok;
– Fiatal gazdák pályázatai;
– Élelmiszeripari fejlesztéseket célzó pályázatok.

Ez utóbbira rákérdeztünk: Eddig 140 milliárd keret összegről volt szó, de a köztudatban 300 milliárd Ft van. Melyik szám igaz?
A válasz: Az utóbbi, ugyanis 200 milliárd Ft kerül meghirdetésre vidékfejlesztési célokra, ebből az említett 140 milliárd Ft élelmiszeripari beruházás, 40 milliárd a borászat és a többi egyéb élelmiszer-feldolgozás. Ezt egészíti ki a GINOP pályázati lehetőség 100 milliárd Ft-tal, amely élelmiszeripari kis- és középvállalkozások számára kerül kiírásra.

*

Megemlítette, hogy a napokban – szeptember 30-ig – újabb pályázati lehetőségek jelennek meg pl.: fiatal gazdák számára induló támogatás 38 Mrd Ft, kertészeti gépbeszerzésre (korlátozottan) 18 milliárd Ft, és ez év december 31-ig összesen: 305 milliárd forint összegben kerül fejlesztési pályázat kiírásra a 1476/2016. (VIII. 31.) Korm. határozat alapján.

*

Végezetül, új elemként az előleg kifizetések körének bővítéséről beszélt. A KAP-nál egy éves tapasztalattal rendelkezünk – mondta –, amely több környező országgal ellentétben, ha nem is mindig zökkenőmentesen, de összességében jól vizsgázott. Ennek mintájára az AKG és az ökogazdálkodási pályázatok esetében is szorgalmazzuk az előlegfizetés lehetőségét.

*

Ehhez és persze általában a pályázatok elbírálásához, ellenőrzéséhez a jelenleginél nagyobb „besegítő” szakembergárdára van szükség, mert a pályázati dömping csak így kezelhető.

(Dr. Bódis László – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Közel egymilliárd forint támogatást nyerhettek idén a hungarikum-pályázatokon

2020. szeptember 23. 10:02

Az idei hungarikum-pályázat támogatási keretösszegét 230 millió forintról 750 millió forinttal emelték, így 980 millió forintot oszthattak ki, további 50 millió forintot pedig egyedi támogatásokra fordítanak.

Járványvédelmi rendszerek fejlesztése pályázat nyílt meg

2020. április 1. 10:47

A baromfi- és a sertésállomány megóvása érdekében az Agrárminisztérium pályázatot hirdetett az ASP és a madárinfluenza vírus elterjedésének a megelőzésért.

230 millió forint keretű hungarikumpályázat nyílt meg

2020. március 24. 14:47

A nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésének, népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatására 230 millió forintos kerettel pályázatot hirdetett az Agrárminisztérium.

Február végéig lehet pályázni az Exportfejlesztési Pályázati Programban

2020. január 27. 13:16

A pályázatra a jelentkezési lehetőség azon hazai kis- és közepes vállalkozások számára nyitott, akik már jelenleg is bonyolítanak export tevékenységet.

A kérelembeadás időszaka következik

2018. március 7. 08:59

Közel egy hónap múlva indulhat az egységes kérelmek beadása, és ebben újra komoly szerep hárul a kamarai falugazdászokra. A 2017-es támogatásokat várhatóan ez év március végéig kifizeti a kincstár.

Módosul a karácsonyfa termesztés támogatása

2020. május 4. 11:03

A támogatás igénylése az eddigiekhez hasonló módon, hektár alapon történik majd.

Online is beadható a fűszerpaprika-termelők de minimis kérelme

2020. május 2. 08:02

A fűszerpaprika-termelő vissza nem térítendő támogatást igényelhet a minőségi fűszerpaprika termelése céljából vásárolt fémzárolt vetőmag költségeinek részbeni kompenzálására.

Az Európai Uniós források emelkedése várható a halászati ágazatban

2019. április 22. 08:37

Mintegy tíz százalékkal, közel 7,74 milliárd euróra emelkedhetnek a halászatra fordítható európai uniós források - jelentette ki Erdős Norbert európai parlamenti képviselő.