Növényvédelem

Kipróbált növényvédelmi megoldások kalászosokban

Agrofórum Online

A kalászos gabonafélék tavaszi növényvédelmének szakszerű és költségtakarékos megoldására mutatunk be néhány gyakorlatból vett termelői tapasztalatot.

A kalászos gabonafélék tavaszi növényvédelmének szakszerű és költségtakarékos megoldására mutatunk be néhány gyakorlatból vett termelői tapasztalatot.

 

 

 

„A nagylózsi Növény Kft. 1995. december 8-án alakult, és közel 800 hektár területen gazdálkodik. Főleg kalászos vetőmag előállítását tűzte ki célul. Jelenleg őszi árpával, őszi búzával és tavaszi árpával foglalkozunk, mintegy 380 hektáron vetőmagot állítunk elő több cégnek is. A korábbi években is éppúgy, mint 2015-ben, hetven hektár kalászoskultúra gyomirtására használtuk a Pikk-Pakk Triót a magról kelő kétszikűek ellen. Ezzel a gyomirtási móddal tökéletes hatást értünk el a vetőmag-szaporító táblákon, majd technológiai elemként a magról kelő egyszikűek ellen külön védekezést hajtottunk végre. A Pikk-Pakk Trio csomag ár-érték aránya az elmúlt években is jó volt, ha ez jövőre sem változik, akkor a gyomirtásunk egyik meghatározó részévé válhat. Én azért is szeretem a Pikk-Pakk Trio tízhektáros kiszerelését, mert középméretű üzemnél könnyen kezelhető.”
Hadarits Kálmán ügyvezető, Növény Kft., Nagylózs

 

„Csaknem ezer hektáron gazdálkodunk, területeink nagy része a mosoni síkon helyezkedik el, ezek középkötött öntéstalajok. Vetésszerkezetünk fő növényei a kukorica, őszi búza, tavaszi árpa, repce, szója és napraforgó. A növénytermesztés mellett húsmarhahizlalással is foglalkozunk. A Nufarm készítményei közül főleg a hormonkészítményeket alkalmazzuk az évelő kétszikű gyomokkal fertőzött területeinken. 2015-ben a Mecomorn 750 SL alkalmazása mellett döntöttünk. Acattal, parlagfűvel erősen fertőzött területen használtuk az őszi búza tavaszi gyomirtásakor 1 liter/ha dózissal. Segített kellő gyorsasággal és hatékonysággal kitakarítani a területeinken megjelenő kétszikű gyomnövényeket. A jövőben is biztosan alkalmazni fogom, mert jól bevált, megbízható készítmény.”
Pollreisz Péter elnök-igazgató, Duna Mg. Zrt., Mosonmagyaróvár

 

„Gazdaságunk 1350 hektáros, ebből minden évben 500 hektár a kalászosterület. Növényvédelmi technológiánkban különösen nagy gondot fordítunk a gyomirtásra és az időjárás hajlamosító tényezőihez igazított védekezésre a gombák ellen. A gombafertőzések elkerülése érdekében kétszeri gombaölő szeres kezelést szoktunk végezni. Levélbetegségek ellen a teljes területen évek óta használjuk 1,25 l/ha-os dózisban a Mystic Pro készítményt. A kezelés elsődleges célja ilyenkor a megelőzés. Az elmúlt évek nagy próba elé állították a gombaölő szereket. Nyugodt szívvel mondhatom, hogy a Mystic Pro kiválóan állta a sarat. Búzáink az erős fertőzési nyomás mellett is teljesen egészségesek maradtak, lisztharmat, sárgarozsda vagy pirenofórás levélfoltosság még nyomokban sem jelentkezett. Az általunk használt készítményeket ezért jó szívvel ajánlom gazdatársaim figyelmébe is.”
Dobor Gábor termelési igazgató, Pacsai Mezőgazdasági Zrt., Pacsa

 

„Cégünk már hosszú ideje meghatározó mezőgazdasági üzem. Régebben nagyobb üzemmérettel tudtunk dolgozni, és még jelenleg is 1200 hektáron folytatunk gazdálkodói tevékenységet. A növénytermesztésünkre a szántóföldi kultúrák jellemzők, az üzemünk által termesztett legfontosabb növények az őszi búza, kukorica, napraforgó, tavaszi árpa, facélia, lucerna. A növénytermesztés mellett az állattenyésztésünk is jelentősnek számít a környéken, hiszen tejelőszarvasmarha-állománnyal rendelkezünk. A Nufarm termékei közül évek óta használjuk a Stabilan SL-t, amely az őszibúza-kultúrában jól bevált technológiai elemnek számít. A Stabilan SL szárszilárdító hatása mellett kedvező a növekedéscsökkentő szerepe is, ezáltal erősebb szárú, az időjárás viszontagságainak kevésbé kitett állományt tudunk betakarítani. Megelégedéssel használtuk és fogjuk használni továbbra is a Stabilan SL terméket.”
Hadvári Sándor növénytermesztési ágazatvezető, Kónyi „Haladás” Mg. Kft., Kóny

Ahogy 2015-ben, úgy idén is bevált növényvédő szereket, kipróbált növényvédelmi technológiákat ajánlunk a jövedelmező gabonatermesztéshez. Számoljon velünk!

Farkas Ádám
termékfejlesztési vezető
Nufarm Hungária Kft.
www.nufarm.com/hu/kezdolap

Amennyiben szeretne ingyenesen és rendszeresen friss szakmai információkat kapni hasonló témakörben, regisztráljon itt!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Hogyan indul a vegetációs időszak a kalászos gabonákban?

2020. március 16. 08:57

A március első felében gyakori melegebb időjárás hatására feléledt a természet. Meglehetősen jól látható ez az őszi kalászos gabonák tábláin, amelyek (az „éhező”, fejtrágyázásban még nem részesített őszi árpák élénksárga állományait leszámítva) élénkzöld színe egészséges növényállományokra enged következtetni. Ez az idillinek mondható kép ugyanakkor durván megtévesztő is lehet. Az egészségesnek látszó lombozat mélyén esetenként több kórokozó is feléledt már a sikeres áttelelésből és éppen készül arra, hogy a lombozat elpusztításával hatékonyan csökkentse a későbbi termést.

Új (gondolat)vetés a csávázásban

2019. augusztus 13. 08:20

Az Európai Unió hatósága az egyes rovarölő hatóanyagok betiltásával pontosan kettészelte az őszi kártevők elleni stratégiánkat. Ezidáig a talajlakó és gyökérzetet támadó és a talajfelszín feletti növényi részeket károsító rovarfajok ellen egyidőben és egy helyen – csávázással – lehetett védekezni. Jelenleg kalászosaink föld feletti részeit károsító levéltetvek, kabócák elleni beavatkozást el kell választani a talajban élő lárvák elleni védekezéstől.

SAATEN-UNION hibridkalászos-fejlesztések 2020-ban (VIDEÓ!)

2020. július 29. 15:17

Videónkból megismerheti a sokéves tapasztalatainkra alapozott HySEED technológiát a hibridbúza, hibridárpa és hibridrozs esetében is.

Búzát termeszteni pedig kell! Akkor csináljuk jól és hatékonyan!

2020. szeptember 8. 14:07

A magyarországi vetésszerkezet kihagyhatatlan része a búza. Lehet csökkenteni, más kalászosra cserélni, de azért a búza mindig ott lesz a vetésszerkezet legfontosabb tagjai között. Ha nem lehet kihagyni, akkor az a cél, hogy minél gazdaságosabban, eredményesebben termesszük. Egy pár gondolat a sikeres technológiához tápanyagellátási oldalról közelítve.