Növényvédelem

Újdonságok a Bayer csávázószer és vetőmag üzletágának kínálatában

Agrofórum Online

A budapesti májusi Vetőmag Világtalálkozó témájához kapcsolódva a Bayer Crop Science üzletága szintén fővárosi helyszínen, a Kincsem Parkban tartott szakmai rendezvényen mutatta be a csávázás és vetőmag üzletágukban zajló legújabb innovációs folyamatokat és azok eredményeit. Kárpát Krisztina, a Bayer Hungária Kft. ügyvezető igazgatója és Michael Keller, a Nemzetközi Vetőmag Szövetség (ISF) főtitkárának köszöntője után három szakmai előadásra került sor.

Kárpát Krisztina, a Bayer Hungária Kft. ügyvezető igazgatója megnyitja a Bayer Crop Science üzletágának a Vetőmag Világtalálkozóhoz kapcsolódó rendezvényét

A csávázószerek fontosságáról

Elsőként a Bayer Csávázószer Üzletág vezetője, Martin Gruss a csávázószerek jelentőségéről és az innovációs lehetőségekről beszélt. A vetőmag-csávázás az állománykezelésekhez képest minimális környezetterheléssel járó, a vetőmagok egyenletes keléséhez, az egészséges fiatal növények fejlődéséhez, végeredményképpen a magas hozamok kialakulásához hozzájáruló módszer, mely a fenntartható növényvédelem egyik sarokpontja.


Martin Gruss, a Bayer Csávázószer Üzletág vezetője a csávázószerek jelentőségéről és az innovációs lehetőségekről beszélt

Az iparág 100 éves múltra tekint vissza, ez idő alatt rengeteg tapasztalat halmozódott fel például a gabonafélék és más növényfélék vetőmagjainak csávázása területén. A vetőmagok kezelése számos növényi kórokozóval és kártevővel szemben védi a csíranövényeket. A termelők számára tehát igen hasznos és kényelmes megoldás a csávázás, amely hozzájárul a drága vetőmagok értékének megőrzéséhez. E készítmények előírás szerinti használata a méhekre nem jelent veszélyt, különösen úgy, hogy a kockázatcsökkentő eljárások széles köre (tapadásfokozók alkalmazása, leporlási határértékek megszabása, deflektorok alkalmazása) a mindennapi gyakorlatban is elterjedtek. A környezetbarát technológiákat gyarapítja a baktériumspóra-tartalmú VOTiVO biológiai csávázószer is, amely a fonálférgek kártételét küszöböli ki kukorica-, szója- és gyapotkultúrákban. A készítmény engedélyeztetése az EU-ban is folyamatban van. Martin Gruss kitért a két világcég, a Bayer és a Monsanto folyamatban lévő fúziójára. Elmondta, hogy a vetőmagok és a genetika területén olyan kiváló kombinációkat tudnak majd kínálni, melyek a fenntarthatóság kritériumrendszerének maximálisan megfelelnek.

A csávázási segédanyagok szerepe

Ezt követően Marc Andrieux a Bayer Csávázási Segédanyagok Üzletág vezetője a csávázási segédanyagok szerepéről és jelentőségéről beszélt. A csávázási segédanyag receptek kidolgozásakor elsőrendű szempont a vetőmag biztonsága, azaz a termék nem lehet ártalmas a vetőmagra. A termékfejlesztés során külön hangsúlyt fektetnek arra, hogy a gazdálkodók a termékpalettából a helyi adottságoknak megfelelő receptúrájú készítményeket találjanak. Ezt a folyamatot segíti a PERIDIAM csávázási segédanyagok rendszere is. A tudásmegosztás, mely a cég prioritásai között szerepel, ezt a választási folyamatot támogatja. Az előadó egy olyan szabadalmaztatott, akusztikus alapon működő technológiára is felhívta a figyelmet, amely a vetőmag csávázáskor kibocsátott hangja alapján segít optimálisan beállítani a csávázógépek ciklus idejét. Marc Andrieux hangsúlyozta, hogy az idén harmadik évébe lépő kezdeményezés folyományaként Magyarország élenjár a pneumatikus vetőgépek deflektorral történő ellátásában.


Marc Andrieux, a Bayer Csávázási Segédanyagok Üzletág vezetője egy szabadalmaztatott, akusztikus alapon működő csávázási technológiára is felhívta a figyelmet

A vetőmagok jelentőségéről

Végül Charles Grange az AMMEE régió Vetőmag Üzletág vezetője elmondta, hogy e dinamikusan fejlődő, öt kontinensre kiterjedő üzletágban 3500-an dolgoznak. Összesen 80 nemesítő állomással, és 11 vetőmag innovációs központtal rendelkeznek. Az előadó kiemelte a Bayer egyik legújabb vetőmagos innovációját, melynek magyarországi vonatkozása, hogy 2016-ban a világon először Magyarországon jelentette be a Bayer regisztrációra az első olyan őszi káposztarepcét, mely tartalmazza azt a gént, mely kipergés-ellenállóságot biztosít a repcéknek.


Charles Grange, az AMMEE régió Vetőmag Üzletág vezetője az AMMEE régió (Africa – Middle-East – Mediterranean – Eastern Europe) működésének főbb jellegzetességeit mutatta be

Ezen innováció lehetőséget biztosít arra, hogy egyszerre növekedjen a termés mennyisége és javuljon a minősége. Az előadó hangsúlyozta a hibridbúzák világélelmezésben betöltött megkerülhetetlen szerepét. A Bayer is – mint az innováció mellett elkötelezett vállalat – elindította hibrid búza fejlesztési projektjét, mely egy 1,5 milliárd eurós búza kutatási program része.

(Polgárné Balogh Eszter – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

A STEYR Konzept újabb sikert aratott

2020. május 14. 04:36

A STEYR-koncepció egyedülálló módon ötvözi az innovatív technológiákat, így környezetbarát, ugyanakkor hatékony és mindenekelőtt funkcionális traktorkoncepciót kínál.

Itt az AMAZONE új dobása: önjáró Pantera 4503

2019. április 26. 06:39

A Pantera 4503 központi része egy Deutz 6-hengeres motor 218 lőerős motorteljesítménnyel. A kipufogógáz-utókezelés terén az AMAZONE a dízel-oxidációs katalizátorral és dízelrészecske-szűrővel felszerelt, környezetkímélő kipufogógáz-visszavezetésre helyezi a hangsúlyt.

Amazone: innovatív gépek és óvatos optimizmus

2020. április 29. 04:36

2019-ben az Amazone az innovatív erejéből, széles termékskálájából, és a magas exportrészesedéséből, mely meghaladja a 80 százalékot, illetve erőteljes pozíciójából az összes fő exportpiacon előnyre tett szert.

Tapasztalatok egy kiforrott termesztési rendszerről - Tanulmányút az Egyesült Államokban

2018. november 7. 12:36

Az Egyesült Államokban a precíziós gazdálkodásnak már „múltja” van, ennek köszönhetően termőzóna-lehatárolásnál a hozamtérképek sorozatára alapozhatnak. A drónokkal, multi- és hiperspektrális kamerákkal minden egyetem intenzíven kísérletezik, több cég komoly, igazi hightech szolgáltatást épít rájuk.