A gömb típusú paradicsom termelői ára átlagosan 4 százalékkal (436 forint/kg), a fürtösé 10 százalékkal (542 forint/kg) volt magasabb - olvasható az Agrárgazdasági Kutató Intézet jelentésében.
A Budapesti Nagybani Piacon széles volt a belföldi termesztésű paprikatípusok választéka a 48. héten, termelői áruk átlagosan 14 százalékkal haladta meg a 2014 48. hetében mértet – olvasható az Agrárgazdasági Kutató Intézet jelentésében. A legjelentősebb, 31 százalékos árkülönbség a kaliforniai típusú paprika 655 forint/kg áránál mutatkozott. A gömb típusú paradicsom termelői ára átlagosan 4 százalékkal (436 forint/kg), a fürtösé 10 százalékkal (542 forint/kg) volt magasabb, ugyanakkor a koktél paradicsomé 10 százalékkal (822 forint/kg) csökkent az 1–48. héten az előző évihez képest.
Budapesti Nagybani Piaci körkép
A kanadai/orange típusú sütőtök termelői ára 100 forint/kg volt a 48. héten, ami 38 százalékkal meghaladta az elmúlt évben jellemzőt. A Nagydobosi típus 80 forint/kg áron a megfigyelt héten került piacra.
A darabos termékkel ellentétben a kilogrammos kiszerelésben értékesített karalábé nincs jelen egész évben a kínálatban. A 48. héten azonban mindkét kiszerelésben szerepelt a választékban 100 forint/kg, illetve 105 forint/darab áron. Az előbbi esetben 25 százalékkal, az utóbbinál 21 százalékkal volt magasabb a termelői ár a 48. héten, mint egy évvel ezelőtt.
Belpiaci zeller csak szabadföldi termesztésből származott, de kétféle kiszerelésben is értékesítették, 225 forint/kg és 120 forint/darab áron. Termelői áruk 15, illetve 20 százalékkal felülmúlta az elmúlt év ugyanezen hetében jellemzőt.
Széles volt a belföldi termesztésű paprikatípusok választéka a 48. héten, termelői áruk átlagosan 14 százalékkal haladta meg a 2014 48. hetében mértet. A legjelentősebb, 31 százalékos árkülönbség a kaliforniai típusú paprika 655 forint/kg áránál mutatkozott. A spanyolországi kaliforniai paprikát kétféle kiszerelésben lehetett megvásárolni 512, illetve 740 forint/kg leggyakoribb áron. A bécsi nagybani piacon a Magyarországról származó paprikát 1,5–1,6 euró/kg áron értékesítették négy másik ország termékének versenytársként.
A hazai fejes káposzta 85 forint/kg ára 55 százalékkal, a vöröskáposzta 170 forint/kg ára 79 százalékkal haladta meg a 48. héten az elmúlt év azonos hetében mértet. A kelkáposzta 190 forint/kg ára 81 százalékkal volt magasabb ugyanekkor.
A kínai kel 190 forint/kg leggyakoribb ára 27 százalékkal, a brokkoli 370 forint/kg ára pedig 12 százalékkal volt magasabb a 48. héten az előző év ugyanezen heti áránál. A lengyelországi kínai kel a 48. héten jelent meg a Budapesti Nagybani Piac felhozatalában, 192 forint/kg áron.
A paradicsom piaca
Európai Unió
A világ paradicsomtermelése növekvő tendenciát mutat, 161–164 millió tonna körül alakult az elmúlt években. A Paradicsomfeldolgozók Világszövetségének (WPTC) októberi jelentése szerint globális szinten az ipari paradicsom mennyisége 3,4 százalékkal, 41,2 millió tonnára bővült 2015-ben a 2014. évihez képest.
Az Európai Unió 15,6 millió tonna paradicsomot (friss és ipari) termelt 2014-ben, ebből Spanyolország 4,8 millió tonnát, Olaszország 4,4 millió tonnát, Portugália 1,3 millió tonnát, Görögország 1 millió tonnát. A WPTC adatai szerint az ipari paradicsom termése Olaszországban, Spanyolországban és Portugáliában együttesen 13 százalékkal, 10,6 millió tonnára nőtt 2015-ben. Spanyolországban október első hetétől november első hetére 1,17 euró/kg-ról 0,45 euró/kg-ra esett a paradicsom ára, és ez az elmúlt öt év legalacsonyabb szintje.
A Mezőgazdasági Minisztérium jelentése szerint Franciaországban a frisspiaci értékesítésre szánt paradicsom termőfelülete 1 százalékkal (2,28 ezer hektárra) csökkent, a termése 1 százalékkal, 592 ezer tonnára emelkedett 2015-ben az előző évihez képest.
Az Európai Unió friss paradicsom mozgásainak döntő hányada a tagországok között zajlik. Az EU vonatkozásában a legnagyobb paradicsom-exportőrök Hollandia és Spanyolország. Hollandia paradicsom-kivitele 3 százalékkal (675 ezer tonnára) mérséklődött, míg Spanyolországé 5 százalékkal (667 ezer tonnára) nőtt az EU belső piacára 2015 első nyolc hónapjában az előző év azonos időszakához képest. A legnagyobb paradicsomimportőrök Németország, az Egyesült Királyság és Franciaország.
A közösség paradicsom-külkereskedelmi egyenlege a harmadik országokkal szemben negatív. A harmadik országokból származó paradicsom döntően a téli és a kora tavaszi időszakban van jelen, gyakran piaci zavarokat okozva ezzel a déli tagországokban. A harmadik országokból származó paradicsom döntő hányada Marokkóból érkezik az EU-ba, ahonnan 7 százalékkal (237 ezer tonnára) csökkent az import 2015 első nyolc hónapjában az előző év azonos időszakához képest.
A legtöbb paradicsomot Litvánia, Lengyelország és Hollandia exportálta 2014-ben. A harmadik országok közül a legnagyobb célpiac Oroszország volt, így az embargó érzékenyen érinti az EU paradicsompiacát. Az unió harmadik országok felé történő kivitele 40 százalékkal, 151 ezer tonnára esett 2015 első nyolc hónapjában. A nagyobb exportőrök közül leginkább Lengyelországot és Hollandiát érintette érzékenyen az oroszországi piac közvetlen elérésének hiánya, mivel ezek az országok 40-50 százalékkal kevesebb paradicsomot értékesítettek a vizsgált időszakban a harmadik országokban. Ugyanakkor Litvánia kivitele csak 4 százalékkal csökkent, mivel Fehéroroszország felé jelentősen bővítették az exportot.
Magyarország
A KSH adatai szerint Magyarországon 2014-ben 1,88 ezer hektárról 153,1 ezer tonna paradicsomot takarítottak be. A hazai hajtatott paradicsom termőterülete az elmúlt tíz évben a felére, 400 hektárra csökkent, a termésmenynyiség azonban folyamatosan nőtt, meghaladta a 110 ezer tonnát. Az idén a hőség miatt 20–30 százalékkal kevesebb volt a bogyó a növényeken, ugyanakkor ez a kiesés nem jelentett nagyobb gondot, mivel ebben az időszakban a melegházakban és a fóliasátrakban a zöldségnövények „fellélegezhettek”, szeptemberben pedig, amikor enyhült az időjárás, újra nagyobb mennyiségű termést hoztak.
Az ipari paradicsomtermesztés az elmúlt években ismét fejlődésnek indult. Ehhez hozzájárult a kecskeméti Univer Product Zrt. elmúlt évi beruházása, amelynek köszönhetően évente 70-75 ezer tonna nyers paradicsomot dolgozhatnak fel.
Előrejelzések szerint az ipari paradicsom mennyisége 54 százalékkal, 105 ezer tonnára emelkedett 2015-ben az előző évihez képest.
A friss vagy hűtött paradicsom külkereskedelmének 14,8 millió eurós passzívuma 2014-ben 25 százalékkal volt rosszabb a 2009–2013. évekreátlagosan jellemző 11,8 millió eurós hiányhoz viszonyítva. Magyarország paradicsom-külkereskedelmi egyenlege (az EU-éhoz hasonlóan) negatív. Az egyenleg romlott 2015 első nyolc hónapjában: az import 9 százalékkal (10,6 ezer tonnára) nőtt, ezen belül a legtöbb paradicsomot beszállító Spanyolországból 4,4 ezer tonnáról 4 ezer tonnára mérséklődött.
A kivitel 2 százalékkal, 1,89 ezer tonnára nőtt, döntően Ausztria (1,24 ezer tonna) felé. A hazai paradicsomtermesztésben a szabadföldi, a fóliás és az üvegházi termesztésmódok egyaránt megtalálhatóak. Ennek köszönhetően a belföldi termesztésű (gömb és fürtös típusú) paradicsom kínálata szinte egész évben jellemző. A koktél típusú paradicsom kínálata ugyanakkor legfőképpen a március–november hónapokra korlátozódik.
A Budapesti Nagybani Piacon a gömb típusú paradicsom termelői ára átlagosan 4 százalékkal (436 forint/kg), a fürtösé 10 százalékkal (542 forint/kg) volt magasabb, ugyanakkor a koktél paradicsomé 10 százalékkal (822 forint/kg) csökkent az 1-48. héten az előző évihez képest.
A Budapesti Nagybani Piac kínálatában a külpiaci termék a nyári hónapok kivételével egész évben jelen volt és leginkább hajtatásból származott. A behozatal aránya az egyes paradicsomtípusok illetve, méretek függvényében eltérően alakul. Míg a 47–57 mm-es külpiaci gömbparadicsom nem jellemző a hazai piacon, addig a 40–47 mm-es gömbparadicsom esetében több ország terméke is – elsősorban Spanyolországé – megjelenik.
A fürtös paradicsom tekintetében az olaszországi mellett a spanyolországi valamint a török áru jelentős. Az import paradicsom ára mind a gömb, mind a fürtös típusnál egész évben alacsonyabb – a szállítási költségek ellenére – a belföldi termék árához képest.
Az AKI teljes jelentésének letöltése >>>
(Agrárgazdasági Kutató Intézet)