Növénytermesztés

Pilóta nélküli repülőgépek alkalmazása a precíziós mezőgazdaságban

Agrofórum Online

A földközeli távérzékelési eszközökön alkalmazott szenzorok és azok hasznosítása a precíziós gazdálkodásban Földközeli távérzékelési szenzorokat repülőgépes felderítések során alkalmaztak először. A levegőből készített fényképek jóval pontosabbak voltak, mint a korabeli rendelkezésre álló térképek, ezért ezt az adatgyűjtési lehetőséget a hadászatban előszeretettel alkalmazták.

1/a. kép: A látható fény tartományban készített képek információtartalma (Forrás: FlyBySense)

A szenzorok fejlődése egyre jobb felbontású, egyre kisebb és könnyebb fényképezőgépek megjelenését tette lehetővé, valamint a fejlesztések magukkal hozták azt is, hogy a láthatófény tartományon kívüli spektrumtartományokban is adatot tudjunk rögzíteni. A szenzorok további fejlődése, valamint a miniatürizálás a dróntechnológia számára is olyan lehetőségekkel szolgál, amelyek tovább növelik az adatgyűjtés hatékonyságát, így a döntések megalapozottságát, végső soron a gazdálkodás sikerességét.

A szenzorok működésének áttekintő bemutatásával, valamint a képalkotó eljárások által nyerhető képek segítségével jelen cikkben azt mutatjuk be, hogy a dróntechnológia szenzorai hogyan lehetnek segítségünkre a gazdálkodás során.

A pilóta nélküli légi járművekre (UAV) szerelhető szenzorok számos fajtája ismert. A láthatófény tartományú, a multispektrális, a hőtartományú, a lézerszkenner (Lidar) és a hiperspektrális szenzorok is elérték már azt a kis méretet és könnyű súlyt, amely alkalmassá teszi azokat a pilóta nélküli légi járművek korlátozott emelőképessége mellett is a felszerelésre.

A látható fény tartomány

A leginkább elterjedt szenzortípusok érthető módon a láthatófény tartományú érzékelők. A 400 és kb. 700 nm-es tartományban a kék, a zöld és a vörös színek kerülnek rögzítésre. A három szín alapján hozható létre a láthatófény tartományú felvétel.


1/b. kép

Jelenleg a földközeli távérzékelésben a különböző digitális fényképezőket, illetve az akciókamerákat, mint pl. a GoPro kamera használják. Ezeknek a kameráknak az előnye, hogy mindenki által jól értelmezhető, látványos képeket készítenek. Amennyiben jó felbontású, hagyományos kamerát használunk, akkor a megfelelő repülési magasság megválasztásával áttekintő képet kapunk a területről (1/a. kép), ahol a napraforgóban jól látható a növények hiányossága, illetve a nagyobb gyomfoltok megjelenése. Alacsonyabban készített felvételeken már jobb felbontás mellett a technológiai hibák (1/b. kép) – a vetőgép kihagyása, illetve a műtrágyaszóró pontatlan beállítása miatti átfedés – helyének pontos lehatárolására is lehetőség van. A földfelszínhez egészen közeli képeken pedig (1/c. kép) akár az egyedi növények szintjén is lehetőség van az elemzésre.


1/c. kép

Nagyon sok olyan alkalmazás létezik, amelyeknél ezek a felvételek elegendőek. A vetési munkák ellenőrzése, a belvíztérképezés, vagy a növényállomány hiányosságainak felmérése a látható fény tartományban felvételező kamerákkal tökéletesen elvégezhető.

A multispektrális kamerák

A multispektrális képalkotás annyiban tér el a láthatófény tartományú felvételektől, hogy az infravörös tartományra is kiterjeszti a felvételezést. Ennek azért van jelentősége, mert az infravörös tartományban visszaverődő hullámhossz segítségével vegetációs indexeket lehet készíteni. A leggyakrabban alkalmazott normalizált differenciál vegetációs index (NDVI) a vörös és az infravörös tartományok felhasználásával készíthető el (1/a. ábra). A számos vegetációs index a vegetáció állapotáról és a növényeket érő stresszhatásokról is tájékoztat bennünket. Amennyiben a növényállományt folyamatosan monitorozzuk, termésbecslésre is lehetőséget nyújt (1/b. ábra), és a növényállományban jelentkező fejlődési különbségekről is tájékoztat (1/c. ábra).


1/a. ábra: A normalizált differenciál vegetációs index értelmezése, valamint vegetációs index térképek


1/b. ábra
 

A multispektrális szenzorok alkalmazása a nitrogénhiányos területek felmérésére is alkalmas lehet, így fejtrágyázás esetén előre megtervezett dózisokkal, differenciáltan végezhető el a munkafolyamat, anélkül, hogy online, beépített szenzort kellene az erőgépre szerelni.


1/c. ábra

A hőtartományban működő szenzorok

A vegetáció állapotának felmérésére hőtartományban működő képalkotó eszközöket is használnak. Ezek a szenzorok elsősorban a stressz és a nedvességtartalom vizsgálatára alkalmasak.

A lézerszkenner (Lidar)

A lézerszkennerek a korábban említett szenzoroktól abban térnek el, hogy aktív távérzékelési szenzorok, ami azt jelenti, hogy a mérendő impulzusokat saját maguk bocsátják ki. A kibocsátás és a detektálás között eltelt idő alapján a mért távolságot nagy pontossággal meg lehet határozni. Ezért a felszín térképezésében ezt a szenzort is alkalmazni lehet. Nagy pontosságú és megfelelő szenzor esetén a növényállomány magasságának megállapítására is jól alkalmazható ez az eljárás.

A hiperspektrális képalkotás

A hiperspektrális adatgyűjtés előnyei közé tartozik, hogy nemcsak széles sávban képes információt nyújtani az egyes növényekről, hanem keskeny, jól behatárolható hullámhosszokon tudja mérni azok tulajdonságait. A szenzorok felbontásának függvényében akár több száz hullámhosszon is rögzíthetők az elektromágneses hullámok visszaverődési értékei, így kialakul egy hiperspektrális adatkocka (2/a. ábra), amely láthatófény és infravörös tartományban is jóval nagyobb adattömeget szolgáltat, mint a korábban ismertetett szenzorok.


2/a. ábra

Repülőgépes hiperspektrális felvételezést többen is végeztek már a hazai távérzékeléssel foglalkozó kutatók közül, de a drónokra is felszerelhető (2/b. ábra) hazai szenzorról még nincs tudomásunk. Ennek oka egyrészről a szenzorok ára lehet, másrészről az, hogy a hazai gyakorlat még nem ismerkedett meg a technológia nyújtotta lehetőségekkel.

2/b. ábra: Drónra szerelhető hiperspektrális képalkotó

A pilóta nélküli légi járművekre szerelt szenzorok közül várhatóan a hazai mezőgazdasági gyakorlatban a leginkább a látható fény tartományú és a multispektrális kamerák fognak elterjedni. A drón- és a szenzortechnológia rohamos fejlődése azonban azt mutatja, hogy érdemes nyomon követni a változásokat, hiszen a mezőgazdaság egyre több helyen tudja majd használni az ezekkel nyerhető információkat.

Pörneczi Attila, Dr. Milics Gábor
NYME, Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kar, Biológiai Rendszerek Műszaki Intézete

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

Trendek a szántóföldi növényvédelemben - Agritechnica 2019

2020. március 27. 14:47

Az új technológiai megoldások egy célt szolgálnak, nevezetesen azt, hogy csak annyi szert használjunk amennyi szükséges, olyan pontosan amennyire csak lehet és ilymódon hozzunk létre egy modern integrált növényvédelmi rendszert.

Az alapfelszereltségű drónok sokoldalú használatának lehetőségei

2019. január 9. 08:32

35 méter magasan repülve a drón által készített képek 1cm/pixel felbontásúak, így minden egyes növény elkülöníthető a felvételeken

Újgenerációs madárijesztők – madárriasztó drónok a szőlőültetvényekben

2019. április 23. 14:22

A szőlőt dézsmáló madarak távoltartására alkalmazott madárijesztőktől hosszú út vezetett a legújabb technika felhasználásáig. A drónokat 4-5 tagú flottákban használják, olyanok is kaphatók, amelyek ragadozómadár-hangot adnak ki.

„Újra színre lépnek a gépek!” - 33. Bábolnai Gazdanapok

2020. szeptember 12. 04:36

Az AGROmashEXPO/AgrárgépShow program januárban nagy sikert aratott, az országos hatású szántóföldi bemutatók közül pedig, a COVID-19 következtében csupán a bábolnai kiállítás valósult meg.