Növényvédelem

Precíziós gazdálkodás – Gabonafélék precíziós gyomirtása

Agrofórum Online

Az enyhe télnek köszönhetően rendkívül változatos kép tárul elénk a határban a különböző gabonafajok tekintetétben.

Az enyhe téli idő lehetőséget ad a gazdálkodónak, hogy szemügyre vegye az őszi gabona vetéseinek kondícióit. Az enyhe télnek köszönhetően rendkívül változatos kép tárul elénk a határban a különböző gabonafajok tekintetétben. A kórtani helyzet mellett sajnos a gabonák gyomviszonyai is erősen változatosak. Sajnos, azok a hibák, melyeket ősszel, a vetés időszakában követtünk el, már csak részben korrigálhatóak, és esetleges hatásaik ilyenkor inkább már csak enyhíthetőek.

A gabonák növényvédelme már az előveteménynél kezdődik. A megfelelő tarlóápolás, indokolt esetben a vegyszeres tarlókezelés mellett a megfelelő minőségű talajművelés, a jó minőségű, gyommentes magágy már jó körülményeket biztosíthat egy jó biológiai értékű fémzárolt vetőmag növekedésének. Azonban a megfelelő minőségű magágy készítése olykor nem is olyan egyszerű feladat, gondoljunk csak a 2014-es, rendkívül csapadékos őszre. A megjelenő belvíz miatt sok helyen csak késve sikerült elvetni a gabonákat, melyek fejlettségén ez sajnálatos módon erősen meglátszik.

Őszi kalászosok gyomflórája

Az őszi kalászosok speciális gyomflórával rendelkeznek. Miért van ez így? Azért, mert a vegetációs időszakból adódóan két eltérő gyomvegetáció található meg benne. A kezdeti, őszi időszakban a T1-T2-es életforma csoportba tartozó gyomok jelennek meg (pl. tyúkhúr, veronikafélék, nagy széltippan, ragadós galaj, pipacs stb.), amelyek ősszel – és kisebb részben télen vagy igen kora tavasszal csíráznak – tavasz végéig-nyár elejéig lefuttatják életciklusukat, így a tavasszal kijuttatott gyomirtó szerekkel sokszor már csak túlfejlett, herbicidekre kevésbé érzékeny egyedeik találkoznak. Ezért ellenük a védekezés nem túl hatékony tavasszal, ajánlatos az ellenük irányuló kezelést még ősszel elvégezni. A másik csoportba tartoznak a tavasszal csírázó (T3-T4-es) gyomok (pl. vadrepce, parlagi füstike, héla zab, fehér libatop, árvakelésű napraforgó stb.) amelyek ellen ténylegesen hatásos a tavaszi védekezés; azonban, ha elvégeztük az őszi gyomirtást, a jó kondíciókkal rendelkező, megfelelően bokrosodott és sűrű gabonaföldön zömében csak az évelő kultúrák egyedei fejlődhetnek ki, a magról kelő gyomnövények nem jutnak elég élettérhez. Így pedig nem a védekezés számát változtattuk meg, hanem csak annak időzítését. Ennek a fent említett élettani hatásokon kívül még munkaszervezési előnyei is vannak, hiszen így csökkenthetőek a kora tavasszal jelentkező munkacsúcs okozta kedvezőtlen hatások.

Gyomfelvételezés

Amennyiben nem sikerült elvégeznünk az őszi védekezést a gabonában, úgy kénytelenek vagyunk tavasszal beavatkozni. Ha ezt felelősen kívánjuk megtenni, akkor nem hagyhatjuk figyelmen kívül gabonáink gyomfelvételezési eredményeit, melyet a növényvédős szakemberek kora tavasszal nagy körültekintéssel végeznek el. Erre az egyik legalkalmasabb módszer a Balázs-Ujvárosi-féle gyomfelvételezési rendszer, melyet országszerte széleskörűen alkalmaznak, és az eljárás segítségével hajtják végre az időközönként megszervezett és publikált országos gyomfelvételezéseket is.
A módszer tulajdonképpen egy közvetlen becsléses módszer, mely az Ujvárosi által kidolgozott borítottsági táblázaton alapul (1. táblázat).

A felvételezéseket érdemes helyspecifikusan elvégezni – azaz a felvételezések helyét GPS-szel rögzíteni – fél hektáros intenzitással. A kézi GPS-szel rögzített felvételezések helyét, így pontosan tudni fogjuk a kijuttatási térkép elkészítésekor, majd figyelembe véve a gyomfelvételezés adatait, meg tudjuk határozni, hogy hova, milyen szert kell kijuttatnunk.

Gyomborítottsági térképek

A felvételezést követően az irodában összesíthetőek az adatok, és ennek fényében megfelelő gyomborítottsági térképeket hozhatunk létre. A térképek alapján kiértékelhetőek az eredmények és megalapozott döntést hozhatunk a szükséges teendőkről. Kidolgozhatóak a beavatkozási akciótervek.

A gyomfelvételezés elvégzése megkívánja, hogy a megfelelő gyomismerettel rendelkező szakember a táblán valamilyen mintavételezési stratégia alapján megválassza, hogy hol fogja kijelölni a mintatereket. Mivel ez a munkafolyamat – a tábla bejárása miatt – időigényes, várható, hogy a felvételezést automatizálni fogják a jövőben. Már folynak a kísérletek arra, hogy a teljes táblabejárást kiváltva a legmodernebb távérzékelési technika – a köznyelvben helytelenül elterjedt drónok – alkalmazásával a vizsgált tábla fölött elrepülve készítsük el egy adott terület gyomborítottsági térképét. Ezt az teszi lehetővé, hogy a polgári felhasználók számára is elérhetővé váltak a jó felbontású kamerákat is hordozni képes földi irányítású, vagy automatikus útvonalat bejáró repülő eszközök, így a mezőgazdasági táblák lerepülése rövid idő alatt elvégezhető, a felvételeket pedig jó felbontásuk miatt az irodában is ki tudja elemezni egy képzett szakember (1. kép).


1. kép: Távérzékeléses (drónos) gyomfelvételezési kísérlet

Vannak olyan gyomfajok, melyek jelenléte komoly károkat okozhat a gabona termésében, vannak azonban olyan fajok is, melyek kevésbé befolyásolják vagy élettani adottságaikból adódóan a későbbi hozamokat.

A 2. táblázatban két nagyon veszélyes gyomfaj termés-depresszív hatásait tekinthetjük át. Ebből egyértelműen látható, hogy ezek ellen a fajok ellen a védekezést rendkívül komolyan kell venni, így az adott kezelési egységekben előforduló egyedeket már kismértékű jelenlét esetén is irtani szükséges.

Kijuttatási térképek

A kijuttatási térképek kidolgozásakor a feldolgozott adatok segítségével tulajdonképpen a permetezőgépünknek előre definiáljuk, hogy mely kezelési egységekben szükséges a herbicides beavatkozás, és melyekben hanyagolhatjuk el ezeket. Attól függően, hogy milyen technológiával dolgozunk, elkülöníthető lehet akár két különböző herbicid egyidejűleg a permetezőn, melyeket egy speciális, erre a célra kidolgozott adagoló egység juttat be a permetező keretbe. Így differenciáltan, előre meghatározott dózisban juttatható ki a két különböző gyomirtó szer. Ebben az esetben a permetező tartályába csak és kizárólag tiszta vizet kell töltenünk és az elektronikus vegyszeradagoló szivattyúk meghatározott időben gondoskodnak az egy-, illetve kétszikű gyomok elleni hatóanyag permetlébe injektálásáról. Az adagoló egységben található törzsoldatot így könnyedén vissza tudjuk tölteni akár az eredeti csomagolásába is, és a permetező tartály elmosásáról sem kell gondoskodnunk, hiszen abban csak víz volt, egyedül a vegyszeradagolókat és a keretet kell megtisztítani a vegyszermaradványoktól.

Az így elvégzett herbicides kezelés azon túl, hogy jelentős költségmegtakarításokkal jár (adott esetben akár a terület egészén megtakarítható a védekezés költsége), ezen túl menően jól illeszthető egy környezettudatosan gondolkodó vállalkozás profiljába is.

Smuk Norbert, Dr. Milics Gábor
NYME Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kar, Biológiai Rendszerek Műszaki Intézete, Mosonmagyaróvár

A cikk az Agrofórum Szaklap kalászos, gyomirtás és talajművelés 60. extra lapszámában jelent meg. Előfizetés az Agrofórum Szaklapra >>>

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Felértékelődik a drónok szerepe a gazdaságokban

2020. március 28. 09:47

A felvételek elkészítése után hatékony szoftverek sora áll rendelkezésre, hogy pontosan be lehessen azonosítani a kártevőket és kórokozókat. Így azonnali, célzott lépéseket tehetünk a kezelés érdekében.

Trendek a szántóföldi növényvédelemben - Agritechnica 2019

2020. március 27. 14:47

Az új technológiai megoldások egy célt szolgálnak, nevezetesen azt, hogy csak annyi szert használjunk amennyi szükséges, olyan pontosan amennyire csak lehet és ilymódon hozzunk létre egy modern integrált növényvédelmi rendszert.

Vezető szerepre törekszik hazánk a dróntechnológia fejlesztésében

2019. november 9. 09:04

Ma már napi szinten használ ilyen eszközöket a mezőgazdaság és erdőgazdálkodás, a logisztika, a szállítás, a közlekedés, drónokkal felügyelnek hálózati infrastruktúrákat és közszolgáltatásokat.

A XAG drón éjszaka is képes vetni

2020. július 25. 12:51

A XAG drón éjszaka is képes dolgozni, ennek több előnye is van: egyrészt meghosszabbítja a munkaidőt, másrészt a megfigyelések szerint naplemente után kevésbé szeles az időjárás.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420