Növényvédelem

Kihívások előtt a növényvédelem

Agrofórum Online

Közelmúltban megjelent növénybetegségekről, kártevőkről és a legújabb kutatási eredményekről is szó volt a 20. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon.

Közelmúltban megjelent növénybetegségekről, kártevőkről és a legújabb kutatási eredményekről is szó volt a 20. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon.

Az utóbbi években felbukkant állati kártevők, növénybetegségek és gyomok veszélyeiről, a városi zöldterületek növényvédelméről, valamint a legújabb fejlesztésű, környezetbarát növényvédőszerek alkalmazásáról is tanácskoztak a szakemberek október 21-én a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Növényvédelmi Intézetének rendezvényén, a 20. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon. A jubileumi konferenciára nyolc országból érkeztek előadók. Ebben az évben is átadták a „Gulyás Antal emlékérem a növényvédelemért” kitüntetést: a Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Szakközépiskolája, Gimnáziuma és Kollégiuma kertész mérnök tanárának, növényvédelmi szakmérnökének, Dobos Irénnek a munkásságát ismerték el a díjjal.

Részt vett a rendezvényen Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára is, aki az agrárium utóbbi években elért eredményeiről, a földeladásokkal kapcsolatban a kisbirtokok művelőinek támogatásáról beszélt.

– Tavaly az elmúlt öt év csúcspontját érte el a magyar mezőgazdaság: nőtt a termelés jövedelmezősége, a gazdálkodók 320 milliárd forintot fordítottak fejlesztésre, ami húsz százalékkal több a korábbi évinél és az ágazatban foglalkoztatottak száma is nőtt ötezerrel, 189 ezerre. A tervezett átalakítások, az új agrárpolitika célja éppen az, hogy minél többen tudjanak megélni a mezőgazdaságból – hangsúlyozta Nagy István.

Az államtitkár kiemelte, hogy az agrárágazat egésze kihívás előtt áll. A biológiai és ökológiai sokszínűség a növényvédelmet is komoly feladatok elé állítja: az embereknek egyre nagyobb az igényük az élelmiszerbiztonságra, aminek meghatározó tényezőjét jelenti a felelős növényvédelmi szakemberek munkája. A résztvevők kérdéseire válaszolva elmondta, hogy a növényorvosok társadalmi megbecsülését a korszerű, nappali növényorvos mesterképzés (MSc) alapozhatja meg.

A vidékfejlesztési program keretében 2020-ig 1300 milliárd forintot fordítanak majd többek között beruházások ösztönzésére és fiatal gazdák támogatására. Ez utóbbi kiemelt cél, mivel éppen generációváltás zajlik a magyar mezőgazdaságban. Nagy István államtitkár a fiatalok támogatásában és a kellő szaktudásban látja az agrárium jövőjének zálogát.

A 20. Tiszántúli Növényvédelmi Fórum október 22-én, csütörtökön szakmai kirándulással zárult, az „Europa Nostra”-díjat nyert Mádra és Hercegkútra látogattak el a hazai és külföldi növényvédelmi szakemberek.

(Debreceni Egyetem)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Változik a növényvédelmi dokumentációk szokásos rendje

2020. április 6. 13:12

Könnyítést jelenthet, hogy a hatóság ellenőrzései során elfogadja, ha nem a felírt készítményt, hanem azonos hatóanyagú, az adott kultúrában és károsítóra engedélyezett készítményt szolgál ki a forgalmazó.

A Laudis felhasználásának lehetőségei, tapasztalatai a csemegekukorica gyomirtásában

2019. április 28. 04:46

A Laudis azon kevés gyomirtó szerek egyike, amely engedélyeztetése, regisztrációja párhuzamosan folyt a különböző termesztési célú kukoricákban (hibrid-előállító vonalak, takarmánykukorica és csemegekukorica), és felhasználási engedélyét együtt is kapta meg a különböző termesztési célú kukoricákban.

Napraforgó 360° - A vetéstől, a gondozáson és betakarításon át, egészen a feldolgozásig

2020. február 17. 13:47

Az olyan kihívásokat látva, mint a fokozódó verseny, vagy az extrém időjárás, a versenyképesség megőrzéséhez a magyar gazdálkodók számára fontos, hogy a termesztett növényekből a maximumot hozzák ki.