2016. szeptember 16-án az ÖMKI szervezésében egy burgenlandi öko-gazdaságban tettünk látogatást, hogy tanulmányozzuk az ottani ökológiai szójatermesztést
2016. szeptember 16-án az ÖMKI szervezésében egy burgenlandi öko-gazdaságban tettünk látogatást, hogy tanulmányozzuk az ottani ökológiai szójatermesztést. Útban az osztrák ökogazdához, Héderváron, a Lajtamag szójafajta bemutatóját tekintettük meg.
A szójatermesztés fontossága
A téma aktualitását az is jól jelzi, hogy tavaly a hazai szójatermesztés örvendetes módon fellendülőben volt, amit az is mutat, hogy 70 000 ha-t ért el a vetésterülete. Sajnálatos módon azonban az ökológiai szójatermesztés vetésterülete igen csekély volt, jelesül 1200 ha. Ezért is tartják fontosnak az ÖMKI szakemberei az ökológiai szójatermesztés kutatásának elmélyítését, az eddig elért termesztési eredmények bemutatását, egyszerűen azok népszerűsítését, elterjesztését a gazdák körében Ezt a célt szolgálta a bevezetésben említett két szakmai program is.
Fajtabemutató Héderváron
A hédervári fajtabemutatón kiváló fajtákat ismerhettünk meg, képet kapva azok termesztésének előnyeiről, különös tekintettel a magas terméshozamokra. A fajtaparcellák előtt elhaladva gazdag fajtaválasztékot csodálhattunk meg, nemcsak az egyes fajták kiváló tulajdonságaival és termesztési igényeivel ismerkedhettünk meg, de megmosolyoghattuk a fajták jellemzésére oly szellemes és frappáns megszövegezéseket is (kimutatja szeme a fehérjét – Cardif; nem az orrát, hanem hüvelyét hordja magasan – SG Eider; semmi nem áll jobban – Kent).
Fajtabemutató Hédervár határában
Látogatóban az osztrák ökogazdánál
A fajtabemutatót követően Burgenlandba vezetett utunk – verőfényes időben – a magyar határhoz igen közeli Deutsch Jahrdorf községbe, Rainer Fanzler ökogazda szójatermesztési gyakorlatának megismerésére. A gazdától megtudtuk, hogy gyakori szárazsággal sújtott területen folytat ökogazdálkodást. 160 ha-on gazdálkodik – ökológiai módon, aminek nagy része szántó, jóval kisebb hányada szőlő. Az előbbin belül 20 ha-on termeszt szóját. Ezzel együtt összesen 15-féle növényt (többek között búzát, rozsot) termesztenek, kisebb arányban zöldtrágyázásra szolgáló növényeket is. A lucerna jónak bizonyult az itteni talajfeltételek között, ráadásul azt a szarvasmarhatartó-gazdák szívesen átveszik tőle. A szárazsággal sújtott területen csak úgy tudnak eredményesen gazdálkodni, hogy a területük 70 %-át öntözik annak ellenére, hogy ez igen nagy költséget jelent számukra. A csapadékhiányos éveket meghazudtolva idén elég csapadék hullott, így kedvező termésre számítanak, noha a nagy gyomfertőzés sok gondot okoz. A 00 fajták beértek, készülnek az aratásra.
A vetés 75 cm-es sortávolságra történik, Sigalia fajtát részesítik előnyben, ez nem dől meg, s a sorközművelés is megoldott. Csak 20 %-nyi területen végeztek mély talajművelést, a többin sekély talajművelést alkalmaztak.
Gépesítés magas fokon
A gazda telepén megnézhettük azokat a gépeket, melyek az ökológiai szójatermesztésben nála jól beváltak. Így láthattuk az ujjas kapákat vagy a túlnyúló gyomok tetejének levágására szolgáló gépet, melyet eredetileg a szőlőnél alkalmaztak. A levágások révén a szója hamarabb érik be, így korábban aratható. A gép vágási magassága a traktor hidraulikájával szabályozható. Ötletes megoldás, mivel kihasználja, hogy a gyomok erőteljesebben fejlődnek, mint a kultúrnövények. A kapálást nem tudják kizárólag géppel megoldani, ezért némi kézi kapálásra is kényszerülnek.
A túlnyúló növények (gyomok) levágására szolgáló gép
A gyomok elleni védekezésben a gyomfésűvel ragyogó eredményeket tudnak elérni, mely gép szélességét 6 m-re lehet növelni, ezzel a teljesítményt jelentősen fokozva. Külön előny, hogy más kultúrákban (pl. kukorica) is tudják alkalmazni. A gép, azaz a fésűk munkájának mélységét a fésűk egyszerű mechanizmusú beállításával lehet szabályozni. De hogy ez a kitűnően alkalmazható gép miért nem terjedt el jobban a szójatermesztők körében, arra egyszerű a válasz: igen sokba kerül. Ezért is a bemutatott – és általunk megcsodált – gyomfésű nem csak az ő tulajdonában van, hanem az egy másik társával közös.
A 6 m szélességre is állítható gyomfésű
Az ökogazda a szakmai programot ökológiai szemléletéhez méltóan bioboraival való kínálatával fejezte be. A hangulatos koccintgatásokat követően kellemes hangulatban, de még inkább gazdag tapasztalatokkal hagytuk el az ökogazda portálját. A Fertő-tó osztrák oldala mentén haladva megcsodálhattuk a tó szépségét, s osztrák szomszédaink mintaszerűen gondozott szőlőit, szántóit. Van mit tanulni tőlük – nemcsak szójatermesztésben.
(Dr. Kölcsei Tamás – Agrofórum Online)