Tápanyag-utánpótlás

Mennyiséget és minőséget egyszerre! – Pár gondolat őszi búza vetés előtt

Agrofórum Online

Nem véletlen, hogy nem kérdőjel, hanem felkiáltójel szerepel a címben. Az elmúlt időszakban ismét felerősödtek azok a hangok, amelyek ezt a mondatot kérdőjellel teszik fel, majd rögtön megadják a választ, attól függően, hogy a piac az adott időszakban hogyan viselkedik.

Általában akkor történik ez, amikor a búza ára gyengélkedik, ilyenkor kerülnek elő azok a megközelítések, amelyek nagyobb termést takarmány minőségben céloznak meg. (Ha ezzel párhuzamosan azt is megnéznénk, hogy az elvetett fajták arányaiban ez mennyire jelenik meg, akkor már árnyaltabb a kép.) Az őszi alaptrágyázás időszakában ez a kérdés  még teljesen felesleges. Egyrészt még becsülni sem lehet hogy milyen lesz a következő évben a termés megoszlása, illetve a piac mit honorál jobban. Másrészt bármelyik koncepciót favorizálja a termelő, most elsősorban az alapot teremti meg, ezt lehet majd tavasszal tovább építeni.  Nagyon sok olyan termelő van, aki sikeresen ötvözi a két célt; a mögöttünk lévő évben is sokan  voltak, akik  6-7 t/ha termésátlag mellet malmi vagy javító minőséget értek el.

Általánosságban elmondható, hogy a magyarországi viszonyok között minimum 50-70 kg/ha foszfor műtrágya kijuttatása az elsődleges cél, amely mellett legalább 30-40 kg nitrogén és lehetőség szerint minél több  friss kálium is szükséges. Ezeknek a feltételeknek egyértelműen a YaraMilaTM 16-27-7 felel meg a legjobban. 250 kg/ha mennyiségben már  tökéletesen lefedi ezeket az igényeket, nem beszélve az 5% SO3, illetve 0.1% Zn kiegészítésről. A kiváló fizikai tulajdonságok minden kijuttatási módszer esetében komoly előnyt jelentenek. Ehhez csak egy adalék: az optimális szóráskép 5%-t meghaladó termés többletet jelent  a gyengébb minőséghez képest.

Itt szeretnék külön kitérni egy újabb irányzatra, ami nem segíti az eligazodást. Komoly cégek folytatnak hatalmas kampányt, amelyben gyengébb minőségű termékekről állítanak olyat dolgokat, amely nem fedi a valóságot, akár hatóanyagok tulajdonságáról, akár fizikai jellemzőkről van szó. Természetesen régebben is voltak ilyen jellegű marketing eszközök, de az utóbbi időszakban ez drasztikusan felerősödött. Kár érte, mert a termelők a megfelelő képzettség és  ismeret hiányában sok esetben csak  a saját kárukon tapasztalhatják meg a valós tényeket.

A címben szereplő gondolatra visszatérve: az elsődleges cél mindkettő megvalósítása, a minőségre való koncentrálást  elsősorban tavaszra hagyva.

Gyuris Kálmán
Yara szaktanácsadó
+36 30 383 9341

(Yara Hungária Kft.)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Starterek, fungicidek és lombtrágyák a kalászosoknak

2020. július 10. 18:48

A Kwizda Terepszemlén a szakemberek a koronavírus-járvány miatt ezúttal nem személyesen, hanem élő videóban mutatták be a 2020-as tápanyagos és növényvédelmi kísérletek eredményeit.

A jó repcetermés alapja az átgondolt tápanyagellátás

2020. július 1. 06:00

A repce a harmadik legjelentősebb olajnövény (az őszi káposztarepce magja 40-50 % olajat tartalmaz), és a második legfontosabb fehérjenövény a világon (repcedara fehérjetartalma kb. 38-40 %).

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben II.

2020. június 30. 09:36

Egy közepes nagyságú, 5 000 m2 felületű hajtató kertészetnek, amennyiben egyszeri alkalommal 5 mm mennyiségű tápoldatot szeretnénk kijuttatni, 25 m3 térfogatnak megfelelő tartálykapacitással kellene rendelkeznie, ekkora tartályban kellene bekeverni a műtrágyát.

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben I.

2020. június 29. 19:32

Korábbi írásainkban már többször érintettük a tápoldatozást, gyakran emlegettük, mint korszerű trágyakijuttatási technikát egy-egy növény termesztéstechnológiájának ismertetése során. Most a fejtrágyázás időszakában – a gyakori olvasói kérdések és levelekre válaszolva – szükségét látjuk megismételni, a módszert részletesebben ismertetni, az összefüggéseket kicsit mélyebben elmagyarázni.

Felére zuhant vissza a pityóka termőterülete Hargita megyében

2018. december 3. 06:58

Noha számbelileg csökkent, minőségét tekintve sokat fejlődött a székelyföldi megye mezőgazdasági gépparkja az elmúlt évtizedekben.

Miért is fontos csapadékmentes időszakban a talajbaktérium készítmények használata?

2019. április 10. 13:36

A kérdést Holopovics Zoltánnak, az Agrova Kft. Fejlesztési- és Szakmai vezetőjének és Varga Sándornak, Biológiai- és Talajerőgazdálkodási Szakmérnökünknek tettük fel.

Nemzetközi agrometeorológiai helyzetkép – március

2018. március 26. 09:13

A hosszú távú hatások ismeretében előre, könnyebben fel lehet készülni a világpiac várható alakulására.

Távérzékelés az AgroFIELD programban

2018. március 13. 15:05

A táblákról származó adatsorok értelmezéséhez elengedhetetlen a térinformatika alkalmazása.