Életmód

Hogy és honnan kerül a tulipán a vázába?

Agrofórum Online

Luxuscikknek számít, de sokaknak a megélhetést jelenti. A tavaszi zsongás elképzelhetetlen a pompázó tulipánok nélkül, de tudjuk-e, milyen út vezet a nappali asztalára?

Manapság divat lett ellenezni a vágott virág vásárlását, ám én “virágos szülők” gyermekeként a virágkedvelők táborát erősítem, aki már óvodában is tulipánt tanult meg először rajzolni. A mai írás célja nem a véleményformálás, hanem az ismeretterjesztés, és a termelői munka egyik (de nem az egyetlen) folyamatának rövid részletezése, a vásárolt virág életének megismerése.

A tulipán termesztési időszakát nehéz lenne összekeverni mással, hiszen legegyszerűbben az iskolai tanévhez köthetjük. Ősszel ültetjük, nyár elején felszedjük a hagymákat, így amikor a gyerekek tanulnak, a tulipánnak a földben a helye. Mint minden más növény esetében, a szaporítóanyag-termesztés itt is eltér a vágott virág termesztéstechnológiájától. Ez a cikk csak az utóbbit taglalja, méghozzá a kézimunka oldaláról megközelítve, szüleim tapasztalatait részletesen kikérdezve.

A hazai tulipántermesztés szabadföldön és zárt termesztőberendezésben is elterjedt, mindkettőnek számos előnye és hátránya van. A biztonságot figyelembe véve a termelői kör talán a fóliasátras/üvegházi módszerre adná le a voksát, de ne felejtsük el, hogy alapvetően az mekkora költséggel jár. Növényorvosként mindig kiemeljük, mennyire fontos a terület megválasztása, fajtaválasztás és vetésforgó betartása növényegészségügyi szempontból, ám ez gyakran nem tartható be a kis területek, maximális helykihasználás, és az egyoldalú növénytermesztés (vásárlói igény) miatt sem.

Így a cél a lehetőségekhez mérten legalább a hagymás növények, mint elővetemény kerülése (ez vonatkozik a zöldségfélékre is), és bár gondolhatnánk, hogy a dísznövényt bátran ültethetjük a veteményes helyére, de nem minden esetben. Kiemelvén a Solanaceae család tagjait – paradicsom, burgonya, dohány, paprika -, ezek vírusbetegségei a tulipánt is megfertőzhetik.

Az adottságoknak és a termesztési célnak megfelelően a tulipánhagymát már időben megrendeltük, megvásároltuk, vagy tavaly magunk szaporítottuk és betároltuk. A tervezett őszi ültetés előtti hetekben a talajt előkészítjük, megfelelő módon (eszközök függvényében szántás, rotációs kapával történő forgatás és lazítás, ásás) aprómorzsás szerkezetet biztosítunk. Ha szükséges, trágyázzuk vagy öntözzük a területet. Az ültetés időpontját úgy választjuk meg, hogy a fagy beállta előtt begyökeresedjenek a hagymák, ami alapesetben kb. 3-4 hét. Ültetéskor figyelünk a gyommentességre, a talajt elegyengetjük, kijelöljük az ágyásokat és a kisutakat.

Virágágyások

Az ültetési módra számos lehetőség van, ez egy példa a sok közül. Egy 120 cm széles ágyásban 8 darab hagyma fér el 15 cm-es sortávval, a tőtávolság is lehet ekkora. Az ültetés történhet kis kézi ásóval egyesével, vagy széles sorásóval. Mindkettő kézimunkaigényes, de elegendő rá egy vagy két személy. A vásárlói igényekhez igazodva, aki teheti, és megfelelő technológiával rendelkezik, igyekszik már nőnapra megjelenni a virágokkal, ehhez viszont januártól fűteni kell a fóliákat. Ha ez nem megoldható, csak későbbi virágzásra számíthatunk.

Fűtött fóliában a virágzás hamarabb indul be

A fűtés nélküli termesztés során tavasszal, amint kihajtottak a növények óvatosan megkapáljuk a megülepedett talajt, amivel szellőztetjük, és elősegítjük annak felmelegedését. Zárt termesztőberendezésben, illetve csapadékmentes időszakban a szabadföldön is öntözünk, ami a hajtás és a virág fejlődésének is kedvező.

Virágzó állomány

Ezzel el is érkeztünk a jelenlegi, zöldbimbós állapothoz a fóliában, szabadföldön pedig a kb. 5 cm-es, bimbó nélküli állapothoz. A fóliasátras tulipánok remélhetőleg másfél hét múlva virágoznak, egy-egy fajtát néhány napig lehet szedni akkor, amikor a bimbó megszínesedett, de még nem nyílt ki. Kézzel, a szöveti roncsolás elkerülése érdekében vékony pengéjű éles késsel szedjük, kötegelve szállítjuk. A piacra friss áruval érkezünk, a leghamarabbi szedés az értékesítés előtti este történik, éjszakára pedig vízbe állítjuk és hűvös helyen tároljuk. Ügyelünk arra, hogy a beteg növényeket ne tároljuk be, mert pl egy botritisszel fertőzött virág az etiléntermelés következtében veszélyezteti a többi tárolt virág minőségét is.

A termőterületen nyáron a növényi maradvány leszáradását követően szedjük fel a hagymákat, szárazon, átszellőzve tároljuk az őszi ültetési időszakig.

Eladásra várva

Amennyiben eddig is vásárolt vágott virágot, vagy ezután jött meg a kedve hozzá, ha teheti, a hazai termesztést támogatva piacon vásároljon helyi termelőtől. A vásárláskor hazavitt virágok szárát vágja vissza, állítsa hideg vízbe, ezt ismételje meg minden nap, és gyönyörködjön akár egy hétig a tavaszi látványban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vírushatás: tönk szélén a vadászat, a vadgazdálkodás

2020. április 18. 09:36

Pár hete több fórumon - többek között az ágazattal foglalkozó blogokban is - jelennek meg olyan vélemények, amelyek a vadgazdálkodási ágazat krízis helyzetére hívják fel a fegyelmet.  Egyes álláspontok szerint, az ezidáig is számos sebből vérző ágazat az ASP, majd a jelenlegi rendkívüli járványügyi helyzet miatt a végletekig ellehetetlenült. A kialakult helyzetre reagálva, az elmúlt napokban az Országos Magyar Vadászkamara is elkészítette intézkedési javaslatait, amelyeket, ismereteink szerint, megküldtek az Agrárminisztériumnak, az Országos Főállatorvosnak és a szaktárca helyettes államtitkárának is.

Idén nehezebb lesz bejutni a FeHoVára, de megéri türelmesnek lenni

2020. február 7. 15:33

A HUNGEXPO teljes, ütemezett átépítése miatt azonban sem a látogatók, sem a kiállítók nem lehetnek a megszokások rabjai, hiszen rengeteg változás van, és sok türelemre lesz szükség.

Ez lenne a siker titka? A hagyomány és az innováció találkozása a román mezőgazdaságban

2019. október 1. 11:10

Sok hasonlóságot fedezhetünk fel a román és volt szocialista országok mezőgazdaságában, hiszen ugyanazokkal problémákkal küzdenek: kiöregedő gazdatársadalom, előnytelen birtokszerkezet, a multinacionális vállalatok térhódítási kísérletei és a fogyasztói passzívitás a hazai, illetve a helyben termelt termékek irányába. A problémákra adott válaszok azonban sokszor eltérnek a keleti blokk megoldásaitól, és az uniós források ésszerű felhasználásával Romániának jó esélye van arra, hogy a közeli jövőben a térség meghatározó mezőgazdasági szereplőjévé váljon.

Életmód Képgaléria

A szakmaiság és a professzionalitás miatt is érdemes a kiállítóknak megjelennie az OMÉK-on

2019. június 10. 03:36

Idén szeptemberben - immár 79. alkalommal - ismét megrendezik Magyarország legnagyobb és legrégebbi agrárgazdasági eseményét, az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásárt (OMÉK). A 2019. szeptember 26-29. között a HUNGEXPO Budapesti Vásárközpont területén megrendezendő eseményen ezúttal az agár- és élelmiszeripari innovációk bemutatására és a szakmaiság erősítésére helyezik a hangsúlyt.

Bajban a holland kertészeti ágazat a koronavírus miatt

2020. március 23. 08:02

Az elmúlt két hétben az árak 50 %-kal alacsonyabbak lettek, mint normális esetben. Múlt pénteken 20 %-a a készletnek megsemmisült, mert nem volt rá vevő.

Soha ne legyen rosszabb évünk! - A magyar mezőgazdaság 2018. évi teljesítményének elemzése

2019. március 29. 13:46

Előzetes adatok alapján a mezőgazdaság teljes bruttó kibocsátásának volumene a 2017. évi 4 százalékos csökkenés után 2018-ban 3 százalékkal emelkedett. Ezen belül a növényi termékek kibocsátásának volumene 2, az állatok és állati termékeké pedig 6 százalékkal bővült.

Milyen kártevő "fogta össze" a rózsa levelét?

2019. augusztus 31. 04:37

G. Nándor kérdése: Kertemben a rózsa levelét valamilyen kártevő félbehajtva károsítja. Mi okozhatja az érdekes jelenséget? Hogyan védekezhetek a kártevő ellen?

Segített a szabadföldi kertészeti kultúráknak a csapadékos idő

2019. május 16. 06:02

A FruitVeB szakértői szerint a szabadföldi zöldségkultúrák közül a zöldborsótáblák állapota kielégítő, a gyökérzöldségek és a vöröshagyma esetében jó átlagos termés várható, a spárgatermést közepesre becsülik.