Gépészet

CLAAS roadshow a BME-n

Agrofórum Online

A Claas Hungária Kft. október 28-án, egész napos programsorozat keretén belül promóciózta a 2020-as UniTech mérnökversenyt, valamint érdekes programot szervezett a BME hallgatói számára.

CLAAS UniTech Konstruktőri Mérnökverseny

A BME Sportközpont mögötti területen az érdeklődők első kézből szerezhettek információkat a CLAAS UniTech mérnökversenyről. A verseny kétévente kerül megrendezésre és egyre nagyobb érdeklődésnek örvend. A hazai egyetemek gépész hallgatóinak legjobbjai évről évre neveznek, egyre kiélezettebb a verseny. A fő feladat mindig ugyanaz, egy egyedi, saját tervezésű aratógép megépítése, amely a talajon elhelyezett fakockákat és teniszlabdákat felszedi, majd válogatva eltárolja azokat. A feladatra minden évben a legkülönfélébb ötletekkel rukkolnak elő a versenyzők, amelyek közül a megfelelően kidolgozott modellek alapján a zsűri első lépésként kiválasztja a megvalósíthatóakat.

CLAAS roadsow

A megépítés után a CLAAS Hungária Kft. törökszentmiklósi telephelyén kerül sor a megméretésre. A verseny egy egész napos program a csapatok számára. A kora reggeli érkezés, megnyitó és balesetvédelmi előadás után veszi kezdetét a jellemzően 6-8 órás gigászi küzdelem, ahol ember és gép egyaránt célba veszi a dobogó legfelső fokát. A verseny műszaki szakemberek szemszögéből nézve jobban kitalált nem is lehetne, hiszen teljesen objektív pontrendszer alapján történik az eredményhirdetés. Minden versenyszámnak megvannak a maga mérőszámai, valamint súlyozásuk az egészre nézve is.

A nap elején gépátvétel van, amelynek során ellenőrzik, hogy az előírásoknak maradéktalanul megfelelő-e (és alkalmas-e biztonságos versenyzésre) a versenygép. Ilyen előírás például a biztonsági öv, és a bukókeret megléte, a megfelelő üzemi fék és a vonóerő kifejtésére alkalmas hajtásrendszer. Az első feladat során egy gyorsasági szlalomversenyben kell megmutatni a járószerkezet képességeit. A második feladat a leghangsúlyosabb pontszámmal figyelembe veendő aratási feladat. Ekkor adott idő alatt kell felszedni és szétválogatni az összes terményt (kockákat, labdákat). A gyorsabb teljesítésért plusz pont, a hibás válogatásért és a nem felszedett darabokért büntetés jár. A nap leglátványosabb – és nem véletlenül a legutolsó – feladata a fárasztópályás tesztkör, amelynek során a CLAAS tesztpályáján kell két kört teljesíteni, bizonyítva ezzel a szerkezet megfelelő szilárdságát, megbízhatóságát. Ahogy említettük, nem véletlen a sorrend, sok váztörést, járószerkezet meghibásodást és hajtáslánc-szakadást láthatnak a szurkolók.

CLAAS Roadshow

A 2018-as verseny 2. helyezett „kombájnja”

A BME kampuszán a 2018-as versenysorozatban 2. helyezett versenykombájn is kint volt, amely javítás nélküli ugyanazon állapotában állt ki a látogatók elé, ahogyan a fárasztópályát elhagyta. Amellett, hogy életnagyságban megfigyelhető volt a mai napig működő felszedő- és betakarítórendszere, bárki kipróbálhatta a járószerkezetét is egy házi szlalomverseny keretein belül. Üzembiztonságát mi sem bizonyítja jobban, hogy élettartam szempontjából építőinek 1 versenyre kellett tervezniük, arra a párszáz méterre, amelyet a versenykörülmények között kellett megtennie, ehhez képest a roadshow alkalmából közel 150 időre- (és értékes nyereményre) menő szlalomkört tett meg gond nélkül.

A hallgató „kombájn” és távirányítású traktor gyakorlata

A szlalompálya mögött egy kis, épített pálya volt, amelyen távirányítós traktorral lehetett versenyezni köridőre, vagy akár két személy esetén gyorsaságra is. A feladatban nem csak körbe kellet menni, hanem tolatva parkolni, valamint egy labdát a kapuba befocizva kellett a célvonalon átmenni. Eközben a LEGO szerelmesei sem unatkozhattak, hiszen külön az ő kedvükért megrendezésre került egy versenyszám, amelynek keretein belül egy CLAAS aratógépet kellett az építőelemekből megalkotni. Mindhárom versenyben a legjobbak értékes ajándékcsomagban részesültek.

Kombájn modellépítés és az eredmények

A nap megkoronázásaként az egyetem Kármán Klubjában, egy közös sörözés keretein belül kvízversenyben mérettethették meg magukat a résztvevők, valamint meghallgathatták Dr. Csanádi Tamás (a CLAAS Hungária Kft. kompetencia központjának vezetője) előadását a precíziós mezőgazdaság jövőjéről.

Kötetlen beszélgetés a Kármán Klubban

Szerző: Vajda Márk doktorandusz (és „kombájn” építő)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jacto: önjáró permetező-, önjáró műtrágyaszóró-, önjáró vetőgép

2020. szeptember 27. 04:36

A Máquinas Agrícolas Jacto S/A családi vállalat magas műszaki színvonalú mezőgazdasági gépeket gyárt és innovatív szolgáltatásokat ajánl a precíziós mezőgazdaság számára.

Cséplés a 100 éves gőzgéppel - Veteránok Bábolnán

2020. szeptember 21. 09:50

Akkoriban a kor legtöbb gőzgépét csak jó minőségű feketeszénnel lehetett üzemeltetni, a magyar fejlesztők azonban célul tűzték ki, hogy a tulajdonosok fával, kukoricaszárral, kukoricacsutkával, az erdőn, a táblán megtalálható melléktermékekkel, hulladékokkal is felfűthessék.

Gépészet Videó

Szintet lépett a Fendt Xaver robotprojekt

2020. szeptember 17. 05:37

A Fendt Xaver program célja elsősorban az, hogy a szakemberek olyan intelligens rendszerekkel kísérletezhessenek, amelyeket később a nagyobb gépekben is alkalmazhatnak majd.

„Újra színre lépnek a gépek!” - 33. Bábolnai Gazdanapok

2020. szeptember 12. 04:36

Az AGROmashEXPO/AgrárgépShow program januárban nagy sikert aratott, az országos hatású szántóföldi bemutatók közül pedig, a COVID-19 következtében csupán a bábolnai kiállítás valósult meg.

CLAAS REMAN Program

2018. szeptember 20. 13:38

A CLAAS ebben a felgyorsult világban is igyekszik megoldást kínálni azon partnerei számára is akik adott esetben egy idősebb gépet üzemeltetnek. REMAN programjával olyan lehetőséget biztosít, mely továbbra is megbízhatóságot és költséghatékonyságot kölcsönöz az idősebb szériáknak is.

Új CEMIS 700 terminál az ISOBUS kapcsolatokhoz

2020. augusztus 13. 11:01

A CLAAS 2020 nyarától fokozatosan leváltja az OPERATOR és a COMMUNICATOR II terminálokat a CEMIS 700-ra. Az elegáns, fekete, ergonomikus kialakítás, sima, könnyen tisztítható felületek és háttérvilágítással ellátott nyomógombok jellemzik az új eszközt.

Tavaszi „zsongás” a CLAAS-nál

2020. április 28. 10:47

A CLAAS cég a héten újraindítja a betakarító gépek és traktorok szériagyártását a következő telephelyeken: Harsewinkel (Németország), Le Mans (Franciaország) és Törökszentmiklós (Magyarország).

Felhőalapú szolgáltatás a dílerek számára

2018. szeptember 13. 12:06

A Claas új, Remote Service felhőalapú platformja lehetővé teszi, hogy a gépek állapota és szervizigénye a Claas hálózaton belül bárhol elérhető legyen.  


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420