Az egri borvidéken, a Gál Pincészet területén tartott szőlészeti gépbemutatót a Güttler Kft. április 17-én, amely során három gépet nézhettek meg gyakorlat közben a környékről érkező gazdálkodók. A hangsúly ugyanakkor nem kifejezetten egy-egy terméken, sokkal inkább a cég által nyújtott komplett technológián volt, amelyre az egri szőlészek is felfigyeltek.
A gyakorlati bemutatónak Gál Tibor adott helyet a Síkhegy-dűlőben. A borász a rendezvény elején elmondta: a közelmúltban döntöttek arról, hogy nem bővítik tovább mintegy 40 hektáros ültetvényterületüket, inkább márkát építenek és a minőséget erősítik. Hozzátette: ennek az új szemléletmódnak az egyik fontos eleme a fenntartható gazdálkodás, az organikusabb művelés. A cél, hogy ne 25-30 évben gondolkodjanak, hanem ennél hosszabb távra telepítsék a szőlőt, amihez viszont jó talaj és megfelelő talajélet is szükséges. Ezért is érdeklődnek a Güttler GreenManager többfunkciós vetőgép iránt, amit idén a bemutató helyszínén próbálnak ki.
„Az átállást ezen a területen kezdjük meg, de ha működik, akkor jövőre az összes dűlőn bevezetjük, és a Güttler technológiájával fogjuk kialakítani és ápolni a sorközöket. Reméljük, hogy ez a szemlélet az egész borvidéken elterjed majd” – fogalmazott Gál Tibor.
Komplex technológia a szőlőültetvényekbe
„Mi technológiát ajánlunk a gazdálkodóknak, és ehhez gyártunk megfelelő gépeket” – mondta el a gépbemutatón Vörös Endre, a Güttler Kft. értékesítési vezetője, aki a sorok közötti zöldítés előnyeivel ismertette meg az egri szőlészeket.
A technológia alapja, hogy a szőlősorok közé magkeveréket vetnek, amely különböző növényekből állhat – érdemes úgy választani, hogy szárazságtűrő és nedvességtűrő fajok egyaránt legyenek majd a területen. A kialakuló gyep csökkenti az eróziót, ha túl sok a csapadék, akkor a növények felveszik a felesleget, ha pedig pillangósokat is vetettünk, azok a talajéletet is jelentősen serkentik.
Az összetett, a gazdálkodónak egész évben feladatot adó technológiához a Güttler a GreenManager gépet fejlesztette ki. A moduláris felépítésű, rendkívül jól variálható eszköz alapvetően három részből áll. Az első felén található grubber segíti a vetést, de a zöldítés ápolásában és megszüntetésében is nagy szerepe van. A technológia egyik kiemelt eleme ugyanis a sorközökbe vetett növények eltüntetése a területről – leginkább az aszályos időszakban, hogy a keverék ne jelentsen konkurenciát a szőlő számára. A GreenManager ezt a műveletet kíméletesen végzi el, a szinte vízszintes kapákkal 2-8 cm mélyen alávág a növényzetnek, amit azonban nem forgat be, hanem visszarak eredeti helyére. Ezzel a növények vízfelvételét, fejlődését megállítja, ugyanakkor az eróziót továbbra is csökkenti, és a takarással a nagymértékű párolgást is megelőzhetjük. „A szőlő legnagyobb ellensége a vízhiány, ezzel a géppel pedig talaj nedvességét mechanikailag tudjuk szabályozni” – fogalmazott Vörös Endre, hozzátéve, hogy a teljes technológia természetesen nemcsak szőlőben, hanem gyümölcsültetvényekben is alkalmazható.
A GreenManager második egysége a jól ismert Güttler henger, amely szántóföldeken és ültetvényekben egyaránt bevált technológia. A Síkhegy-dűlőben bemutatott gép esetében a súlycsökkentés érdekében minden második henger könnyített, úgynevezett syntetic ultra kivitel volt, ami opcióként elérhető.
A Güttler gépének másik fontos egysége maga a pneumatikus, talajhajtású vetőgép és maga a tartály, amely két részre osztott, így különböző frakciójú magok kijuttatására is alkalmas az eszköz. A kisebbek esetében egy ütközőlap segítségével a Güttler hengerek elé, a talajfelszínre kerül a mag, míg a nagyobbaknál a kapák segítségével mélyebb vetés történik.
Az egri bemutatón önálló elemként mutatták be a Güttler HarroFlex rugós boronát, amely egy kapcsoló segítségével a GreenManager részeként is működhet. Ennek feladata az elvetetett zöldítés ápolása. Számos változatban elérhető, szántóföldi felhasználásra akár 12 méter munkaszélességig is rendelhető, de a borona is változtatható. A munkamélység és az erősség egy egyszerű, furatos, csapos megoldással állítható.
Ha gondot okozna a venyige
A teljes technológiába beilleszthető a Güttler Kft. által forgalmazott másik prémium gyártó, a Müthing szárzúzói is. A Síkhegy-dűlőben az érdeklődők egy venyigezúzót láthattak gyakorlat közben.
A gyártóra jellemző, hogy a gépek vázát egy anyagból hengerítik, ezáltal az sokkal erősebb, ellenállóbb lesz. Vörös Endre a gépbemutatón hangsúlyozta, hogy az igazán egyedi megoldás ugyanakkor a szabadalmaztatott állókések alkalmazása. A zúzást valójában nem az öntvény kalapácsok végzik el, hanem ez a speciális kialakítású, cserélhető késsor. A Müthing szárzúzói többek között ezért nem dugulnak el a nehéz munka során sem. A hátramaradó venyige mérete egyszerűen, mechanikusan állítható be. A gép nedvesebb területen is hatékonyan dolgozik, hiszen a zúzott anyag a ház hátsó részén csapódik le, és a kalapácsok is olyan közel vannak a hengerhez, hogy arra nem tapadhat számottevő, problémát okozó sár. A gyártó természetesen a biztonságra is nagy figyelmet fordít, ezért a gép elején kőfogó lamellák, hátulján pedig egy gumiszalag gátolja meg a kődarabok és egyéb veszélyes anyagok kirepülését.
A gép alapkivitelben 430 kg önsúlyú, amely a számos extra felszereltségnek köszönhetően tovább növelhető. Ilyen például a belső házvédelem, amihez a kopóelem beszerelését minden esetben ajánlja a Güttler Kft.
Bárcsak lenne egy Güttler a borvidéken
Az egri gépbemutató egyik ötletgazdája a fiatal helyi borász, Bukolyi Marcell volt, aki saját birtokának építésén dolgozik. „2016-ban telepítettem az első 4 hektáros ültetvényemet, amit idén további 10 hektárral bővítek. Ökológiai szemlélettel fejlesztek, aminek szerves része a változatos növénytársulások tudatos használata a sörközökben” – mondta el az Agrofórum kérdésére a szakember, aki 2017-ben a Güttler tolcsvai gépbemutatóján nyert egy GreenManager vetőgépet néhány hónapos tesztelésre.
Az eszköz nem is kerülhetett volna jobb helyre, hiszen Bukolyi Marcell saját területei mellett azt barátai ültetvényében is kipróbálhatta, az eredmény pedig mindenhol nagyon meggyőző volt. „Saját területemen csak 4 hektárt tudtam bevetni a Güttler géppel, azt sem hagytam bent sokáig, hiszen még fiatal a szőlőm, és nem akartam kockáztatni, hogy víz vagy tápanyag szempontjából konkurenciát jelentsenek. Akkor azonban használtam mindkét tartályt, hiszen nagyobb és kisebb magot is vetettünk” – számolt be az egy évvel ezelőtti tapasztalatokról a fiatal szakember, aki hozzátette: az idei telepítések költségei mellett jelenleg 14 hektárra nem tudna ilyen gépet vásárolni, de nagyon örülne, ha a borvidéken működne GreenManager, amit akár bérmunkában is alkalmazna. Hosszú távon ugyanis pillangósokkal dúsított pázsitfűféléket szeretne telepíteni a sorközökbe, aminek kíméletes ápolására kiváló lenne a moduláris felépítésű gép. A cél, hogy a közeljövőben teljesen kiaknázhassa a Güttler zöldítési technológiájában rejlő lehetőségeket, amire talán lehetősége is lesz. Az ugyanis biztos, hogy a GreenManager néhány hónapig Egerben marad, hiszen a Gál Pincészet majdnem 11 hektáron fogja kipróbálni a komplex módszert.
Képgaléria a Güttler Kft. egri szőlészeti gépbemutatójáról >>>