Gépészet

Gyomirtás automatikusan, minimális herbiciddel – Bemutatkozik az ecoRobotix pont-permetező robot

Agrofórum Online

Steve Tanner és Aurélian Demaurex 2011-ben alapította ecoRobotix nevű cégét, és ekkor készítették el gépük első prototípusát, amelyet 2018-ig öt változat követett. A svájci start-up cég olyan pont-permetező robotot fejlesztett ki, amivel a gazdálkodók herbicidköltségei jelentősen csökkenthetők. A technológia ugyanis egyenként semmisíti meg a teljes, vagy a sávpermetezést túlélő gyomokat.

Az ecoRobotix automatikus önjáró berendezés hajtásához, navigációjához, gyomfelismeréséhez és a permetezéshez szükséges energiát napelemes panelek biztosítják. Aurélien Demaurex, a cég alapítója és CEO-ja szerint a rendszer 95%-os gyomfelismerésre és megsemmisítésére képes, méghozzá minimális herbicid felhasználással.

Demaurex arról is tájékoztatott, hogy a cég szándéka egy olyan környezetbarát mezőgazdaság létrehozása, ami minimális energiamennyiséggel képes a talaj és a hidrológiai források védelmére. Az innovatív mezőgazdasági gépek kifejlesztésével csökkenteni lehet az energiafelhasználást és a modern mezőgazdaság negatív ökológiai hatását, mindezt ráadásul versenyképes költségszinten.

Az új, könnyű robot (mindössze 130 kg) GNSS navigációval, kamerával és mesterséges látórendszerrel rendelkezik, ezzel képes megtalálni a növénysort, és felismerni a gyomot, majd működteni a permetező rendszerét (1 vagy 2 féle herbicidet használva). A napelemes panel alatt elhelyezkedő többcsuklós karok gyorsan előre-, hátra- és oldalirányban mozogva állítják a szórófejet a megcélzott gyomnövény fölé. A robot nyomtávja 2 méter, ami alkalmas négy sor (30-50 cm sortáv) lefedésére. 0,4 m/sec átlagsebességgel haladva napi 3 hektár teljesítményre képes.

Az ecoRobotix pont- permetező rendszer alapja a kultúrnövény és a gyomok pontos megkülönböztetése

Az ecoRobotix berendezés jelenleg cukorrépa és repce művelésére alkalmas, de a szoftver fejlesztésével egyéb kultúrákban is használható lesz. A robot kereskedelmi forgalmazására 2018 végén lehet számítani.

A cég alapításakor kitűzött célt azonban nem felejtették el, ezért a 2019-es változat már egyáltalán nem használ vegyszert. A fejlesztés következő feladata a robotok hálózati működése, alacsonyan repülő drónok alkalmazásával annak érdekében, hogy bekapcsolódhassanak a mezőgazdaság digitális forradalmába.

Permetezőfejek működés közben

Forrás: Peter Hill, Future Farming; Panorama des start-ups cleantech

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jacto: önjáró permetező-, önjáró műtrágyaszóró-, önjáró vetőgép

2020. szeptember 27. 04:36

A Máquinas Agrícolas Jacto S/A családi vállalat magas műszaki színvonalú mezőgazdasági gépeket gyárt és innovatív szolgáltatásokat ajánl a precíziós mezőgazdaság számára.

Cséplés a 100 éves gőzgéppel - Veteránok Bábolnán

2020. szeptember 21. 09:50

Akkoriban a kor legtöbb gőzgépét csak jó minőségű feketeszénnel lehetett üzemeltetni, a magyar fejlesztők azonban célul tűzték ki, hogy a tulajdonosok fával, kukoricaszárral, kukoricacsutkával, az erdőn, a táblán megtalálható melléktermékekkel, hulladékokkal is felfűthessék.

Gépészet Videó

Szintet lépett a Fendt Xaver robotprojekt

2020. szeptember 17. 05:37

A Fendt Xaver program célja elsősorban az, hogy a szakemberek olyan intelligens rendszerekkel kísérletezhessenek, amelyeket később a nagyobb gépekben is alkalmazhatnak majd.

„Újra színre lépnek a gépek!” - 33. Bábolnai Gazdanapok

2020. szeptember 12. 04:36

Az AGROmashEXPO/AgrárgépShow program januárban nagy sikert aratott, az országos hatású szántóföldi bemutatók közül pedig, a COVID-19 következtében csupán a bábolnai kiállítás valósult meg.

Aktuális parlagfű és pollen helyzetkép

A szélsőséges időjárásnak köszönhetően a tavalyi és az előző évekhez képest is hozzávetőlegesen két héttel később kezdődött a parlagfű tömeges virágzása, a pollenszezon.

Mit tehetünk a fenyércirok ellen?

2019. augusztus 29. 04:38

K. Margit kérdése: Környékünkön rengeteg a fenyércirok az utóbbi időben. Miért szaporodott és szaporodik el a fenyércirok, mit lehet ellene tenni?

Kétszer ad, aki gyorsan ad – talajoltás a napraforgóban

2018. április 9. 14:20

A napraforgó termesztésében mindig a gyorsaság, a kellő időben elvégzett agrotechnikai beavatkozásokon múlik a siker.

Esőből is megárt a sok - hátráltatja a mezőgazdasági munkát a felázott talaj

2019. május 27. 08:46

Jelentős területeken kérdéses, hogy egyáltalán el tudják-e végezni a kezelést, hiszen a húsz fok körüli nappali hőmérséklet a sok csapadékkal robbanásszerű növekedést okoz a kukoricánál.