Gépészet
Fizetett tartalom

„Másra nem cserélném le a régi traktoromat”

Agrofórum Online

Idén a második FENDT 313 Vario traktor is megkezdte a szezont Víg Pál Hajdú-Bihar megyei gazdaságában, ahol a következő esztendőkben is folyamatos lesz a gépállomány fejlesztése. Más márkában már három éve nem is gondolkodik, az Axiál Kft.-től vásárolt erőgépek annyira megbízhatóak és kényelmesek. A 380 hektáron szántóföldi növénytermesztést folytató gazdálkodó a döntését nem bízta a véletlenre, sok szakember véleményét kikérte a vásárlás előtt, így nem érte meglepetésként a gép fogyasztása sem.

Víg Pállal a koronavírus-járvány miatt ezúttal csak telefonon tudtam beszélgetni, a személyes találkozás Görbeházán, és a traktorok körbejárása a határban tehát elmaradt, de a tapasztalatok így is magukért beszélnek.

Először talán beszélgessünk arról, hogy mit lehet tudni a gazdaságáról. Hogyan, milyen technológiai megoldásokkal termel?

Görbeháza és Újszentmargita térségében gazdálkodom, a szántóterület nagysága megközelítőleg 380 hektár. A vetésterület döntő többségét három növény alkotja: az őszi búza, a kukorica és a napraforgó, de kiegészítő tevékenységként foglalkozom mezőgazdasági bérmunkával is. Nagyjából 10 éve a terület döntő többségén forgatásnélküli talajművelést alkalmazok. Mivel jó tapasztalataim vannak, így a továbbiakban is ezt az irányt fogom folytatni, kiegészítve a precíziós gazdálkodással, amit nagyjából 5-6 éve kezdtem el. A talajmunkák és a vetések már így zajlanak, a robotkormányzás 2 centiméteres pontosságot is lehetővé tesz.

A gépállomány fejlesztése tehát folyamatosan zajlik?

Az első eszközöm megvásárlása nagyjából 15 éve történt, akkor egy MTZ 892-es traktorral indultam, illetve néhány munkagéppel, mint például a műtrágyaszóró, a vetőgép, a kultivátor, a sorközművelő. Azóta a géppark cseréje és fejlesztése nem állt meg. Gyakorlatilag a vetéstől a betakarításig minden eszközzel rendelkezem. Egy ideális évben nem is kell igénybe vennem külső bérmunkát. Erre csak akkor van szükségem, ha kampányidőszakban nagyon összeszalad a munka az időjárás miatt, és egyszerre több feladatot is el kellene végezni.

Gondolom, hogy némiképp az MTZ is „átalakult” az évek során…

Pillanatnyilag a traktorállomány legnagyobb tagja egy 220 lóerős John Deere erőgép, ami mellett három 120-130 lóerős erőgép végzi a vetést, kultivátorozást, tápanyag-utánpótlást, növényvédelmet és a szállítást. A háromból kettő mostanra már szerencsére FENDT.

Szerencsére?

A korábbi traktorokkal sem volt gond, a harmadik erőgép egy CLAAS, ami szintén nem vallott szégyent, de az újakkal különösen meg vagyok elégedve. Megbízható, gazdaságosan üzemeltethető traktort kerestem, és meg is találtam. Kis gazdálkodó vagyok, ekkora méretnél pedig egy gépcserét egy-két éves gondolkodás, tájékozódás előz meg. Sok mindenkivel beszélgettem, és a gazdatársak, a hozzáértő emberek leginkább a FENDT felé tereltek. Az egyik legjobb tulajdonsága, hogy legendásan jó az üzemanyag-fogyasztása, amit most már lassan harmadik éve tapasztalok, az első FENDT traktorommal ugyanis éppen most kezdtük a harmadik szezonunkat. Ezért döntöttem amellett, hogy tavaly vásároltam a másodikat, és bízom benne, hogy két-három év múlva már azt tudom mondani, hogy a harmadik FENDT is megérkezett hozzám. Remélem, hogy így fog alakulni, mert tényleg megbízható, jó gépek.

Pontosan milyen típusokról van szó?

Mindkét traktor FENDT 313 Vario típusú erőgép. A régebbiben két teljes szezon után 1500 üzemóra van, az újabbnak éppen néhány napja volt az 50 üzemórás szervize, az tehát még nagyon friss. Mindegyik robotkormányzással ellátott, GPS-vezérelt gép. Fontos a költséghatékonyság szempontjából, hogy a korábbi rendszer nagy részét át tudtuk ültetni a régi gépből az újba, ami ilyen gazdaságméretnél nem mellékes.

Milyenek a gyakorlati tapasztalatok? Az már elhangzott, hogy megbízható és kiváló fogyasztású gépekről beszélünk. De ez utóbbi például mit jelent számokban?

Egy hatsoros Monosem vetőgéppel vetem a napraforgót és kukoricát, amit például hektáronként 3-3,5 liter gázolajjal tudok megoldani. De kiemelkedő a szállítási munkákban is, aratáskor a tarló és a tároló között nagyszerűen látják el a feladatot. A lecserélt traktorhoz képest fele annyi üzemanyagot fogyasztanak.

De emellett kiemelkedő tulajdonsága a kényelem és a magas komfort. Nagyon fontosnak tartom, hogy a gépkezelő munkakörnyezete megfelelő legyen, ez a márka pedig ebben is kiemelkedő. Van digitális klímaberendezés, külön hűtődoboz, elektromosan állítható gerinctámasz. Aki ezt egyszer kipróbálta, már nem szívesen mondana le róla. Az egész traktor kialakítsa nagyon emberközpontú, és egyszerű a kezelhetősége is.

Milyen az alkatrész- és szervizellátás?

Az Axiál Kft. kapcsán elmondható, hogy nagyon jó háttérrel rendelkezik, ami számomra a márkaválasztásnál is fontos szempont volt. Amikor zajlanak a munkák, és esetleg van egy meghibásodás, akkor nem mindegy, hogy a probléma egy nap vagy két hét alatt oldódik meg. Hozzáteszem, hogy eddig a hároméves traktornál sem volt komoly hiba, mindössze szűrő- és olajcserére volt szükség.

De más gépekkel kapcsolatban van tapasztalatom, hiszen 10 éve állok kapcsolatban az Axiál Kft.-vel. Több olyan gépem van, amit náluk vásároltam, például a már említett Monosem vetőgép, de a kultivátorom is tőlük van, ahogy a Berthoud permetező, az Oehler pótkocsi vagy a Claas kombájn. Nagyon szeretem, hogy az Axiál Kft.-nél gyorsak, és ez mindennél fontosabb, ha probléma adódik. Alapvetően a debreceni telephellyel állok kapcsolatban, de a szervizt a nyíregyházi munkatársuk végzi el, tehát mindkét csapattal nagyon jó, közvetlen a viszonyom.

Ez nagyon fontos. Sokszor volt már olyan, hogy telefonon is tudtak segíteni a gépkezelőnek, ami nagyban meggyorsította a folyamatot; például azonnal ki lehetett deríteni, hogy milyen alkatrészre van szükség. Az esetek többségében, ha a rendelést délután 16 óráig leadjuk, már másnap reggel 7 órakor átvehetem azt Debrecenben. Hosszabb ideig csak akkor kell várni, ha a bajai központban épp’ nincsen olyan alkatrész, amire szükségünk van, de ez nem túl gyakori, hiszen szinte minden megtalálható a raktárban.

Végül tekintsünk egy kicsit a jövőbe. Úgy fogalmazott, hogy bízik abban, hogy két-három év múlva már a harmadik traktora is FENDT lesz.

Amikor az elsőt vásároltam, akkor az Axiál Kft. munkatársa azt mondta nekem, hogy a vevők általában 2-3 év múlva visszatérnek egy újabb FENDT-ért. Ez pedig nálam tényleg így is történt. Ha a következő 2-3 évben sikerül újabb beruházás feltételeit megteremtenem, akkor egészen biztos, hogy másra nem cserélném le a régi traktoromat. Egyébként sem rossz az az irány, hogy legyen minden erőgép ugyanazon márkájú, hiszen így ugyanolyan kenőolajra, ugyanolyan szűrőre van szükség, nem kell külön számon tartani, hogy ebből is, meg abból is legyen. Így biztosan van a polcon olyan, ami mindegyikbe beszerelhető. Bevallom, hogy a nagytraktor cseréje kapcsán is a FENDT lebeg a szemem előtt, még ha az nem is kétéves távlat. De 4-5 éven belül nem elképzelhetetlen, hogy akár arról is beszélgethetünk majd.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jacto: önjáró permetező-, önjáró műtrágyaszóró-, önjáró vetőgép

2020. szeptember 27. 04:36

A Máquinas Agrícolas Jacto S/A családi vállalat magas műszaki színvonalú mezőgazdasági gépeket gyárt és innovatív szolgáltatásokat ajánl a precíziós mezőgazdaság számára.

Cséplés a 100 éves gőzgéppel - Veteránok Bábolnán

2020. szeptember 21. 09:50

Akkoriban a kor legtöbb gőzgépét csak jó minőségű feketeszénnel lehetett üzemeltetni, a magyar fejlesztők azonban célul tűzték ki, hogy a tulajdonosok fával, kukoricaszárral, kukoricacsutkával, az erdőn, a táblán megtalálható melléktermékekkel, hulladékokkal is felfűthessék.

Gépészet Videó

Szintet lépett a Fendt Xaver robotprojekt

2020. szeptember 17. 05:37

A Fendt Xaver program célja elsősorban az, hogy a szakemberek olyan intelligens rendszerekkel kísérletezhessenek, amelyeket később a nagyobb gépekben is alkalmazhatnak majd.

„Újra színre lépnek a gépek!” - 33. Bábolnai Gazdanapok

2020. szeptember 12. 04:36

Az AGROmashEXPO/AgrárgépShow program januárban nagy sikert aratott, az országos hatású szántóföldi bemutatók közül pedig, a COVID-19 következtében csupán a bábolnai kiállítás valósult meg.

Lopott traktorral, részegen menekült egy magyar fiatal Németországban

2018. április 18. 14:33

A 21 éves férfi egy farmról tulajdonította el a járművet, majd behajtott egy istállóba, ahol mezőgazdasági eszközöknek ütközött.

Traktorpiac: a John Deere nyerte az első negyedévet

2018. április 11. 09:37

Az év első három hónapjában 580 traktort helyeztek forgalomba Magyarországon, ez 41 százalékos visszaesés 2017 hasonló időszakához képest.

Biogazdaság az eldobható világ ellen - Kubota gépek a Virágoskút Biogazdaságban

2018. május 11. 09:42

„A vásárlás előtt persze más lehetőségeket is számba vettünk, de a Kubota japán motorja legendásan jól bírja, így maradtunk ennél.”

Nem sikerült jól a június a traktorpiacon

2019. július 8. 10:34

A júniusi versenyt a John Deere nyerte 76 darabbal és 26 százalékos piaci részesedéssel.