Gépészet
Fizetett tartalom

Megtudtuk, mi alapján választanak robotpilóta rendszert az eredményes gazdálkodók!

A robotpilóta rendszer nem kis beruházás, melyet hosszas döntés előkészítés előz meg. Szembe kell állítani a rendszerrel elérhető hasznot, előnyöket a beruházás költségével és a mérlegnek mindig a jó irányba kell billennie!

Az egyik oldalon ott vannak a kézenfekvő előnyök, hiszen egy robotpilóta rendszerrel jelentős, 5-10% műtrágya, növényvédő szer és vetőmag is megtakarítható. Ráadásul sokkal kényelmesebbé, könnyebbé teszi a traktoros munkáját, hiszen nem kell folyamatosan az ideális nyomvonalhoz korrigálnia, így figyelmét a munkaeszközre, a munka minőségére fordíthatja. Egy robotpilóta nem fárad, így a műszak végén is ugyanazt a minőséget adja, amit az első órában. RTK korrekcióval gyakorlatilag átfedés és kihagyás nélküli munkavégzés érhető el, így kevesebb idő alatt több munkát tud elvégezni. A területteljesítmény növekedésének köszönhetően pedig alacsonyabb lesz a gépköltség, kevesebb a gázolaj-felhasználás.

Míg a másik oldalon az egyszeri kiadások szerepelnek. Ami nem is biztos, hogy egyszeri, mivel részletekben, illetve lépcsőzetesen is meg lehet vásárolni a robotpilóta rendszer elemeit. A kis- és közepes gazdaságokban jellemzően első lépésként egy sorvezetővel indítanak, ami már továbbfejleszthető. Jelentős megtakarítás érhető el ezekkel is az inputanyagokon az első évben, így a következő szezonban akár már ebből a megtakarításból fedezhető egy robotpilóta fejlesztésének az ára. Újabb lépésként pedig antenna fejlesztéssel a rendszer 2-3 cm-es RTK szintig is fejleszthető, így már a precíz munkát igénylő feladatok, pl. vetés, kultivátorozás is elvégezhető a robotpilóta segítségével.

 

Megkértünk pár több évtizedes múlttal rendelkező gazdálkodót mondják el miért pont LD-Agro robotpilóta rendszert vásároltak!

 

Aranybulla Mg. Zrt., Stéger Andor, Székesfehérvár-Kisfalud
Készülékek: LD-Agro SteerReady Drive RTK, 2 db LD-Agro UniDrive RTK

„2015-ben a robotpilóta rendszerrel elsődleges szempont a talaj kímélés, illetve a kiszórandó anyagoknak a nem elpocsékolt kijuttatása volt. A megnövekedett területteljesítmény elvárások – legyen az növelt sebesség vagy szélesebb munkagép – miatt a pilóta már nem látta milyen messze szórt, illetve hová is kellene visszafordulnia. A műtrágya szórással kezdődött, majd a vegyszerezéssel folytatódott. Idő közben a 2 cm-es pontosság hamar bebizonyította, hogy a vetést is könnyebbé tehetjük. Nem beszélve arról, hogy poros körülmények között történő használatkor az ember a saját nyomjelzőjét sem látja. A növényvédő szereknél minden évben hangsúlyosan felmerül az éjszakai használatra vonatkozó engedély kérdése; ez gyakorlatilag okszerűvé és elengedhetetlenné teszi ezen eszközök használatát. Mára eljutottunk oda, hogy munkáinkat fogásban tudjuk végezni, azaz kímélni tudjuk mind az erő-, mind pedig a munkagépet attól, hogy önmaga mellé kelljen visszafordulnia.
Nem utolsó sorban említeném a pilóta stressz mentesítését, azaz a figyelemmegosztásának a csökkentését.”

Lécser Krisztián E. V., Regöly
Készülék: 2 db LD-Agro UniDrive RTK

„Az első UniDrive rendszert még 4 évvel ezelőtt vásároltam, de már korábban is volt LD-Agro sorvezetőm. Azóta minden évben valamit fejlesztek, mert minden munkaműveletnél használni tudom, a talajműveléstől kezdve a vegyszerezésen át a vetésig. A fejleszthetősége és rendkívül könnyű átszerelhetősége miatt tökéletes választásnak bizonyult az LD-Agro. Most már 2 gépen is van robotpilóta, a harmadikon pedig egy LD-Agro sorvezető a műtrágyaszóráshoz.”

Dr. Bozsik Imre E. V., Cserkeszőlő
Készülék: LD-Agro UniDrive RTK

„Elsősorban mi a vetéshez kerestünk nagyon pontos robotpilóta rendszert. Nem a legjobbak a földek errefelé, rengeteg bajunk volt a nyomjelzőkkel. Az LD-Agro robotpilóta nélkül is egyenesnek tűntek a sorok, de korántsem voltak egyenesek. Most nyomjelző nélkül sokkal pontosabban tudunk dolgozni. Sorközművelésnél is nagy segítség, sokkal könnyebben „beletalálunk” a sorba. Ráadásul ha szűk fordulókat kell venni, korábban mindig tolatgatni kellett, ami jelentős taposást okozott. Most már akár minden harmadik sorra is fordulhatunk, mégis pontosak lesznek a csatlakozó sorok. Pontossága miatt remek választás volt az LD-Agro robotpilóta.”

Molnár Csaba E. V., Boldva
Készülék: LD-Agro UniDrive

„A robotpilóta kiválasztásánál a legfőbb szempont az egyszerű kezelhetőség volt. Fontos volt továbbá az ingyenes kipróbálási lehetőség is, mely során teljesen meggyőződhettünk a rendszer használatáról. Legtöbbször talaj-előkészítésre használjuk, kombinátorozáshoz, tárcsázáshoz, grúberezéshez is. Idén vettünk egy komolyabb vetőgépet, ezért gondolkodunk az RTK-s rendszeren, hogy használhassuk vetésnél is.”

Bővebben az Automata kormányzásról, a robotpilótáról, a permetező szakaszolóról, a precíziós gazdálkodásról, a precíziós mezőgazdaságról, precíziós növénytermesztésről itt!

Kocsis Árpád
Termékszakértő
kocsis.arpi@agrogazda.hu
+ 36 70/342-3887

Agrogazda.hu Mérőműszerek Kft.
Székesfehérvár, Zsombolyai u. 36.
Tel.: +36 22/322-650; Mobil: +36 70/618-6225
Web: www.agrogazda.hu; E-mail: info@agrogazda.hu

 

 

 

 

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jacto: önjáró permetező-, önjáró műtrágyaszóró-, önjáró vetőgép

2020. szeptember 27. 04:36

A Máquinas Agrícolas Jacto S/A családi vállalat magas műszaki színvonalú mezőgazdasági gépeket gyárt és innovatív szolgáltatásokat ajánl a precíziós mezőgazdaság számára.

Cséplés a 100 éves gőzgéppel - Veteránok Bábolnán

2020. szeptember 21. 09:50

Akkoriban a kor legtöbb gőzgépét csak jó minőségű feketeszénnel lehetett üzemeltetni, a magyar fejlesztők azonban célul tűzték ki, hogy a tulajdonosok fával, kukoricaszárral, kukoricacsutkával, az erdőn, a táblán megtalálható melléktermékekkel, hulladékokkal is felfűthessék.

Gépészet Videó

Szintet lépett a Fendt Xaver robotprojekt

2020. szeptember 17. 05:37

A Fendt Xaver program célja elsősorban az, hogy a szakemberek olyan intelligens rendszerekkel kísérletezhessenek, amelyeket később a nagyobb gépekben is alkalmazhatnak majd.

„Újra színre lépnek a gépek!” - 33. Bábolnai Gazdanapok

2020. szeptember 12. 04:36

Az AGROmashEXPO/AgrárgépShow program januárban nagy sikert aratott, az országos hatású szántóföldi bemutatók közül pedig, a COVID-19 következtében csupán a bábolnai kiállítás valósult meg.

Automatizált gépek? A CASE IH már a jövővel kísérletezik

2018. július 10. 05:27

A CASE IH elindította az Autonómia és Automatizálási Programját, amelynek részeként kutatásokat és kísérleteket kezdtek valós körülmények között.

A John Deere frissíti az 5M traktorcsalád tagjait

2018. április 5. 07:09

A John Deere 5M sorozat tagjai Európában a legnagyobb példányszámban értékesített traktortípusok egyike

Három modellel bővíti MF 3700-as traktorszériáját a Massey Ferguson

2019. május 18. 14:26

Az új 75, 85 és 95 LE teljesítményű MF 3700 AL verziók, most a kompakt szegmensben gazdálkodók igényeit elégítik ki, akik egy szőlőstraktornál robusztusabb, szélesebb és nagyobb teljesítményű gépet keresnek, de nincs szükségük nagy szántóföldi traktorra.

Önjáró fűkasza és gyomirtó gép az 50 legjobb mezőgazdasági gépinnováció között

2018. március 5. 10:46

Permetezőgép, traktorok, salátabetakarító- és gyomirtó gép, öntözőrendszer, sőt, üvegházakba fejlesztett fotoperiodikus lámpa is a díjazott innovációk között.