Gépészet

Miért fizet a John Deere 300 millió dollárt egy alig ismert start-up cégért?

Agrofórum Online

Napjaink leggyorsabban fejlődő technológiája az „okos munkagép”, amely képes összegyűjteni az információkat, és ezek ismeretében új döntést hozni. Ilyen technológia a Blue River Technology start-up cég által kifejlesztett „See and Spray System” (látni és permetezni). Az új rendszer kezdeti sikerei alapján a John Deere úgy döntött, hogy 305 millió dollárért megveszi a céget. Ez a bejelentés nem meglepő, mivel a The Robot Report szaklap szerint az elmúlt évben 50 automatizálással és robotokkal foglalkozó társaságot vásároltak fel 18,8 milliárd USD értékben.

Blue River permetező

A Szilícium-völgyben működő Blue River által kifejlesztett gép számítógépes látó rendszert használ, amely felismeri a szántóföldön lévő növényeket, és meghatározza a azok műtrágya-, növényvédő szer- és egyéb költséges input anyag igényét. A robot elsősorban saláta, gyapot és egyéb speciális zöldségnövények esetében alkalmazható.

A farmerek mind többet költenek az input anyagokra, ennek következtében kevesebbet a nagy gépekre. A John Deere cégnél úgy gondolják, hogy ha segítik a gazdákat például a műtrágyázás hatékonyságának növelésében, akkor többet tudnak költeni traktorvásárlásra.

A John Deere már rendelkezik olyan technológiával, amely a GPS rendszer alkalmazásával 2cm pontossággal képes a gépek szántóföldi pozícióját meghatározni. John Stone, a cég intelligens megoldások csoportjának vezetője szerint a Blue River számítógépes látó rendszere segítheti a John Deere gépeket a növények felismerésében és fejlődésének „megértésében”. A növények egyedi gondozása a gazdálkodók számára sok előnnyel járhat.

Döntés a szántóföldön – azonnal

A felvásárlási akció felhívja a figyelmet a mezőgazdasági csúcs technika iránti igényre. Sok társaság használ már drónokat a növény adatainak gyűjtésére, amelyek alapján a permetezési és egyéb műveletek pontos tervezése megvalósítható. A Blue River technológia azonban sokkal hatékonyabb lehet, mivel a döntést a szántóföldön és azonnal végrehajtja.

A rovarirtó és egyéb kémiai szerek kijuttatása hagyományosan „vakon” történik a teljes területen. A Blue River rendszer viszont egy mezőgazdasági „céllövő” berendezés, amely a kémiai szereket pontosan és közvetlenül a célfelületre juttatja ki.

Az első gyártmány a salátatermesztőknek

A start-up cég robotja a hagyományos permetezőgépekhez hasonlóan a traktor mögött helyezkedik el. A robot agya a fedélzeti kamera rendszer, amelynek gépi látás szoftvere megkülönbözteti a hasznos növényt és a gyomot, majd automatikusan vegyszert juttat a nem kívánt növényre.


A See and Spray technológia: a kék mezők mutatják a lepermetezett gyomokat, illetve a sor melletti növényt

A társaság információja szerint az első gyártmányuk, a LettuceBot az amerikai salátatermelők mintegy 10%-a részére elérhető. Fiatal saláta állományban dolgozva a berendezés kiírtja a gyomokat, sőt, a fejletlen vagy egymás fölött növő salátákat is. A See and Spray berendezés jelenleg még csak 7km/h sebességgel, tehát lassabban dolgozik, mint a hagyományos permetezőgépek, de azonos eredményhez csupán 5-6% növényvédő szert használ.

Már a második rendszert tesztelik

Az idei szezonban a cég a második rendszerét teszteli, amelyet 2018-ban a gyapottermelők már megvásárolhatnak. Ez a rendszer képes növényvédő szerrel „kilőni” a bélyeg nagyságú gyomokat is. Willy Pell, a Blue River igazgatója szerint az új rendszerrel akár 90%-kal is csökkenthető a vegyszer-felhasználás.

A Blue River társaság mintegy 60 fővel dolgozik Sunnyvale-ben (California).  Az igazgató ismertette fejlesztési terveiket, amelyekkel a rendszert egyéb növényekre (szója, kukorica) is kiterjesztik. Terveik között szerepel a számítógépes látó szoftver továbbfejlesztése a betakarítási és vetési munkálatokra is, amelynek eredményeként a rendszer képes lesz megkülönböztetni a kukorica növényeket, illetve a rögöket méret szerint.

Forrás: Lora KolodnyTech Reporter, Michael Newberg/ CNBC

(Jóri J. István – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jacto: önjáró permetező-, önjáró műtrágyaszóró-, önjáró vetőgép

2020. szeptember 27. 04:36

A Máquinas Agrícolas Jacto S/A családi vállalat magas műszaki színvonalú mezőgazdasági gépeket gyárt és innovatív szolgáltatásokat ajánl a precíziós mezőgazdaság számára.

Cséplés a 100 éves gőzgéppel - Veteránok Bábolnán

2020. szeptember 21. 09:50

Akkoriban a kor legtöbb gőzgépét csak jó minőségű feketeszénnel lehetett üzemeltetni, a magyar fejlesztők azonban célul tűzték ki, hogy a tulajdonosok fával, kukoricaszárral, kukoricacsutkával, az erdőn, a táblán megtalálható melléktermékekkel, hulladékokkal is felfűthessék.

Gépészet Videó

Szintet lépett a Fendt Xaver robotprojekt

2020. szeptember 17. 05:37

A Fendt Xaver program célja elsősorban az, hogy a szakemberek olyan intelligens rendszerekkel kísérletezhessenek, amelyeket később a nagyobb gépekben is alkalmazhatnak majd.

„Újra színre lépnek a gépek!” - 33. Bábolnai Gazdanapok

2020. szeptember 12. 04:36

Az AGROmashEXPO/AgrárgépShow program januárban nagy sikert aratott, az országos hatású szántóföldi bemutatók közül pedig, a COVID-19 következtében csupán a bábolnai kiállítás valósult meg.

Veszélyes kártevők: Repcebecő-ormányos

2019. június 4. 10:52

A repcén táplálkozó ormányosbogarak közül a legnagyobb kárt a repcebecő-ormányos okozhatja, hiszen a lárva a magkezdeményeket és a magvakat rágja. Ezzel a közvetlen kártételével önmagában is nagy veszteséget okozhat, de közvetett kártétele is jelentős.

Az almafa védelme eső után

2020. május 5. 12:13

Sok eső esett az elmúlt pár napban, félek, hogy almafáimon megjelenik a lisztharmat és a varasodás. Mikor, és milyen szerrel védekezzek ellene?

A Syngenta kalászos gombaölő szer portfóliója 2020-ban is maximális védelmet biztosít a levél és kalászbetegségekkel szemben

2020. március 14. 08:24

A sikeres és nyereséges kalászos gabonatermesztés magas szintű és szakszerűen kivitelezett termesztéstechnológiát igényel, ennek szerves részét képezi a gyomnövények, kártevők és kórokozók ellen kivitelezett okszerű növényvédelem.

Parlagfű elleni vizsgálatok levél alá történő permetezési technikával, napraforgóban

2018. október 9. 14:41

A levél alá történő permetezési technika régóta ismert, az 1960-1970-es években alkalmazták tág térállású kultúrákban az alapkezelések hibáinak korrigálására. Ennek, a csaknem elfeledett alkalmazási módnak az újraértelmezését a térinformatikával támogatott módszerek teszik lehetővé, melyek segítségével elkerülhetők a fitotoxikus káresetek.