Gépészet

Móri meggyrázás Majával

Agrofórum Online

Útnak indult Weremczuk Maja. A hajlított ponyvás gyümölcsrázót a gépbemutató turné második állomásán, Móron néztük meg.

A legszorgalmasabb gyümölcsbetakarító gépként emlegetett, a lengyel Weremczuk gyár által kifejlesztett automata hajlított ponyvás gyümölcsrázó-gépéről van szó. A gépbemutatók sorát június 11-én, hétfőn nyitotta Kiskunmajsán Maja, a június 14-i borús napon pedig Móron tesztelték a tudását Vécsei Béla meggyültetvényében. Június 19-én, a harmadik állomáson, Hajdúdorogon áll még munkába a rázógép, rossz idő esetén a szervezők tájékoztatása szerint másnap állítják teszt-munkába.

A gépbemutató célja, hogy a gépet forgalomba hozatala után fizikálisan is használó gazdálkodók és munkatársaik előzetesen szemügyre vehessék, munka közben lássák, és az Auditker Kft. munkatársaival közösen megvitathassák az esetleges módosításait a rázógépnek. A bemutatók során a jelenlevők szabadon elmondhatják véleményüket, javaslataikat, aggályaikat, sőt kifejezetten kérik erre a tapasztalt szakembereket. Mindennek eredményeként a jövő szezonra kigördülhet a műhelyből a használatra kész Maja gyümölcsrázó.

Az Auditker Kft. és a lengyel Weremczuk vállalat közös projekt keretében fejlesztették a MAJA rázógépeket kifejezetten magyarországi körülményekre. Az Auditker Kft. célja az volt, hogy a hazai termesztési szokásokhoz megfelelően alkalmazható fejlesztéseket építhessen be az itteni gyümölcsültetvények kíméletes, gazdaságos betakarítási technológiájába. Ennek egyik sarkalatos pontja, hogy a vastagabb, esetenként a 30 cm-es törzsátmérőt elérő fáknál is bevethető legyen a rázógép, valamint mérsékelni tudja a magyar mezőgazdaság egyik legnagyobb problémáját: a munkaerőhiányt.

4 embert helyettesít, időt takarít meg

Nincs olyan gazdálkodó, aki a gyümölcs-betakarítások időszakában ne törte volna a fejét amiatt, hogy nem talált minden napra kellő számú embert a betakarítás idejére. A meggy rázógéppel való betakarításához a gép mellé minimum 8-10 emberre van szükség, ebből 4-5 embernek a ponyvát kell kezelnie. Az automatizált ponyvakezelés lecsökkenti a gép által igényelt munkaerőt ezzel a 4-5 emberrel.

Emellett az előzetes tesztmunkálatok során kiderült, hogy a betakarítási időt a tizedére lecsökkentheti, mivel a ponyva kiterjesztésekor beállított gyorsabb sebesség jelentősen lecsökkenti a betakarítás ezen holtidejét. Ennek eredményeképpen akár 60-80 fa termése is lerázható egy óra alatt. A fejlesztések során mindent megtettek a mérnökök, hogy idősebb ültetvényekben is alkalmazható legyen a gép amellett, hogy megőrzi a szilva, a meggy vagy a cseresznye épségét.

A legújabb modell

A móri bemutatón Kis Balázs ismertette az új technológiát, felvázolta az eddig felmerült módosítási javaslatokat. A gépbemutató során az Auditker többi jelenlévő szervező munkatársától is kérdezhettünk.

2 évvel ezelőtt az AGROmashEXPO-n vehettük szemügyre a lengyel cég vízszintesen tolt, lassabb sebességű, más kialakítású ponyvarendszerű gyümölcsrázó munkagépét. Az automatizált munkafolyamatok további fejlesztését karöltve végezte a cég az Auditker Kft-vel. Mint azt a cég munkatársai is említették, ez nem a végleges kialakítása és szerkezete a gépnek, jelenleg is fejlesztés alatt áll, a gazdálkodók javaslatait is figyelembe véve.

A prémium kategóriát képviselő Weremczuk MAJA névre keresztelt gyümölcs-rázógép vibrációs elven működő karja a fa törzsét átkarolva rázza le a gyümölcsöt, ami a lombkorona alá kihúzott ponyvára kerül. A lerázott gyümölcs a ponyváról a futószalagra jut, majd továbbítódik a rekeszekbe. Ezzel még semmiben nem különbözne a hagyományos rázógépektől, de nézzük meg közelebbről, mit rejteget a gyümölcsrázó MAJA.

Az új gyümölcsrázó magában foglalja a tisztítóegységet is, íly módon a rázást követően a gyümölcs a szalagról már tisztított állapotban közvetlenül a rekeszekbe kerül. A hajlított ponyvaszerkezetnek köszönhetően a gyümölcs a ponyvára érve jóval kevésbé sérül meg. A gép a tisztítást követően M10-es rekeszekbe gyűjti a gyümölcsöt, emellett az alapfelszereltség részeként rendelkezik hidraulikus konténerkezelő rendszerrel.

A legújabb már elérhető távirányítású traktor technikával a traktoros egyidejűleg lehet a rázómester is a rázógépre szerelt kamerának köszönhetően. A rázóegység emellett önállóan is állítható. Az erőgépkezelő ebben az esetben nemcsak a rázókar, hanem a ponyva kezelője is.

A gépnek 35 LE a vonóerő-igénye. A masszív kivitelű gép jól manőverezhető, köszönhetően a traktor kabinjából kormányozható hátsó kerekeknek.

A Weremczuk MAJA eddig nem említett, fontosabb paraméterei:

  • Az egység 9,8 m hosszú
  • Erősített vázszerkezet
  • Erőteljes, hidraulikusan oldalra és fel-le mozgatható rázórúd
  • Kopásálló szállítószalag hevederek
  • Ládázó egység – M10 rekeszhez
  • Választható ponyva méret
    • bemutatón: 9,5 m hosszú
  • Szívásos tisztító ventillátor
  • Ventillátorral ellátott olajhűtő
  • Automata ponyvavisszahúzás-kikapcsolás
  • Pótkocsi vonófej a ládázó platformon
  • Kardántengely
  • Közúti világítás

Eddig felmerült módosítási javaslatok:

  • a ponyva sebességét függetlenül lehessen állítani – ez több okból is nagyon hasznos, de a legjelentősebb, hogy az esetenként 100 kg-ot is elérő lerázott mennyiség ne majdnem egyszerre zúduljon rá a szállítószalagra, majd a rekeszekbe
  • fix ponyva felkerülése az ívre, hogy ne essen át a meggy, ha a lombkorona túlnyúlik a ponyván a gép felé
  • a ládázó egységben jelenleg 2 láda van elhelyezve egymás alatt, a javaslat, hogy a rekeszutánpótlás oldalirányból jöjjön, ne lentről fel
  • hátsó kerék magasabbra állításának lehetősége hidraulikus módon legyen megoldható, és az oldalszintezést is ekképp lehessen „területre-szabni”
  • ponyva göngyölítését még egyenletesebbé tenni annak érdekében, hogy egy gyümölcs se pattanjon le a ponyváról
  • a ponyva széleit cserélhető betéttel érdemes ellátni, így elhasználódás esetén gyorsabban, egyszerűbben karbantartható

A Weremczuk vállalatról

A lengyel vállalat 1981 óta élen jár a gyümölcsbetakarító gépek és ápoló-gépek kutatásaiban. A legjelentősebb fejlesztések a Lengyel Tudományos Kutatóintézettel és a termelőkkel közösen folynak. A vállalat gépei számos rangos kiállításon nyertek díjat vagy szereztek kitüntetést.

A betakarítógépeket főként meggy, szilva, málna, ribizli ültetvényekhez gyártják, a zöldségféléket tekintve sárgarépa, zeller, petrezselyem, egyéb gyökérzöldség-félékhez. A cég palettáját színesíti számos fűnyíró-, ágaprító-, metszőgép, gyökérmetsző, aprómag vetőgép, alagútpermetező is.

A gépek Európa több országában, mint például Belgiumban, Horvátországban, Portugáliában és Törökországban már eredményesen üzemelnek. Az országok sora most Magyarországgal bővül.

A lengyel cég a gépeik fejlesztésénél a professzionalitás és hatékonyság céljából szem előtt tartja az egyszerű kezelhetőséget, a könnyű traktorhoz való csatlakoztathatóságot, valamint a minimális helyigényt is.

Az Auditkerről

Az Auditker Kft. a hazai gyümölcstermesztés hatékonyabbá tételét tűzte ki céljául, amellett, hogy hozzájárul a magyar gazdák versenyképességének megőrzéséhez.

Az vállalat amellett, hogy szem előtt tartja a jó minőségű import gépek megismertetését a magyarországi termelőkkel, a hazai körülményekhez igazított, a magyar termesztési szokásokhoz leginkább használható speciális finomításokkal és fejlesztésekkel adaptálja eszközeit. Repertoárjában felsorakoznak a gyümölcs- és zöldségbetakarító gépek, szőlőültetvények és szántóföldi körülmények közt alkalmazott gépek, öntöző- és rakodógépek is.

Megjegyzés: a képeken látható, hogy a gép jelentős mennyiséget nem tudott lerázni a fákról. Ennek az az oka, hogy érésgyorsítóval kezelték a meggyültetvény fáit. A bemutató időpontjában mind az élelmezés egészségügyi, mind a munkaegészségügyi várakozási idő is letelt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jacto: önjáró permetező-, önjáró műtrágyaszóró-, önjáró vetőgép

2020. szeptember 27. 04:36

A Máquinas Agrícolas Jacto S/A családi vállalat magas műszaki színvonalú mezőgazdasági gépeket gyárt és innovatív szolgáltatásokat ajánl a precíziós mezőgazdaság számára.

Cséplés a 100 éves gőzgéppel - Veteránok Bábolnán

2020. szeptember 21. 09:50

Akkoriban a kor legtöbb gőzgépét csak jó minőségű feketeszénnel lehetett üzemeltetni, a magyar fejlesztők azonban célul tűzték ki, hogy a tulajdonosok fával, kukoricaszárral, kukoricacsutkával, az erdőn, a táblán megtalálható melléktermékekkel, hulladékokkal is felfűthessék.

Gépészet Videó

Szintet lépett a Fendt Xaver robotprojekt

2020. szeptember 17. 05:37

A Fendt Xaver program célja elsősorban az, hogy a szakemberek olyan intelligens rendszerekkel kísérletezhessenek, amelyeket később a nagyobb gépekben is alkalmazhatnak majd.

„Újra színre lépnek a gépek!” - 33. Bábolnai Gazdanapok

2020. szeptember 12. 04:36

Az AGROmashEXPO/AgrárgépShow program januárban nagy sikert aratott, az országos hatású szántóföldi bemutatók közül pedig, a COVID-19 következtében csupán a bábolnai kiállítás valósult meg.

Mi a teendő a cseresznyével és a meggyel szüret után?

2020. július 9. 06:23

Cseresznye- és meggyfám termését is leszüreteltük már. Van még a szüret után növényvédelmi teendőm velük? Mire kell ügyelni?

Kevesebb meggy teremhet az idén

2019. június 5. 10:03

Az idei tavasz hektikus időjárása, a száraz és hűvös napok váltakozása, az erős szél és a csapadékos idő miatt a megtermékenyülés nem volt olyan mértékű, mint az előző évben, illetve "megfáztak" a terméskezdemények.

Duplájára is nőhet a meggy ára 

2019. június 17. 10:33

A meggy ára a tavalyinak a duplájára is nőhet idén a tavaszi aszályok és a nagy hőmérséklet-ingadozások miatt - mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos kertészeti és beszállítói osztályának elnöke hétfőn. 


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420