A VDMA (Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau, Mechanical Engineering Industry Association) jelentése.
Minden oka megvan annak, hogy az európai mezőgépgyártók optimistán tekintsenek a jövőbe. „Hónapok óta tapasztalható a gazdasági javulás számos piacon” – mondta Dr. Bernd Scherer, a VDMA ügyvezető igazgatója azon az sajtótájékoztatón, amelyet a hannoveri Agritechnica kiállításról tartottak. A Németországban tapasztalt kétszámjegyű rendelésemelkedés egy nagyon fontos jelzőszáma a várható növekedésnek.
A 2017-es évre a VDMA 7,5 milliárd eurós termelési értékkel számol Németországban, amely a tavalyi évhez képest 4%-os növekedést jelent. Scherer szerint ez a tendencia 2018-ban is folytatódni fog.
Erős féléves növekedés
A német mezőgépgyártók 2017 első félévében 7,5%-os forgalmi növekedést értek el, meghaladva a 4,5 milliárd euró értéket. Az első negyedévi növekedést a német piac még visszafogta ugyan, de a nemzetközi hatások eredményeként a második negyedévben már elérte a 14%-ot. Mindez köszönhető az export átlagos 75% -os arányának.
Különösen nagy az igény a takarmánybetakarító gépekre
A takarmánybetakarító gépek közül elsősorban a fűkaszák és a silóbetakarító gépek iránti kereslet növekedett. A takarmányozó, a rakodó és takarmányszállító járműveket gyártók kétszámjegyű növekedést értek el.
A traktor piacváltozása ugyanakkor nem egyértelmű. A 150 LE feletti kategóriában kiugró forgalom volt, ugyanakkor az 50 LE alatti kategória forgalma visszaesést mutat.
A gazdasági fordulat világszerte megfigyelhető
A gazdasági változást a német, de főleg a kelet-európai piac indukálja. A német mezőgépgyártók legfontosabb piaca a francia – amely több mint 1 milliárd eurós nagyságú – azonban még nem csatlakozott a növekedési trendhez.
Az amerikai piac gyenge, köszönhetően a farmerek nem kielégítő bevételeinek. A legpozitívabb képet jelenleg az orosz és ukrán reláció mutatja, ami a rekord szintű tavalyi betakarítási eredményeknek és a kiváló terméskilátásnak köszönhető. Az idei évben növekedési jelzések érkeznek a kínai piacról, főleg azért, mert a professzionális termelők igénylik az innovatív nyugati mezőgépeket. Hasonló a helyzet Dél-Amerikában is, ahol a korlátozott importlehetőségek korábban nem nagyon segítették az európai mezőgépgyártók törekvéseit.
Az új országok megjelenése és az Európán kívüli növekvő lehetőségek, azonban nem csökkentik az Európai Unió jelentőségét, mivel a hagyományos európai piacok a forgalom több mint kétharmadát adják.
Az üzleti klímaindex csúcson van
A CEMA üzleti klímaindexe, amely az európai mezőgépipar vezetőinek havi értékelésén alapul, csúcs szintet ért el. Az európai esernyő szervezet, a CEMA jelentése szerint az index értékének alakulása a 2012-es évhez hasonló felfutást mutat. Scherer szerint ez nem egy pillanatnyi megugrást jelent, mivel az előrejelzések is pozitívak.
A digitalizáció növeli a profitabilitást
Scherer szerint a mezőgazdaságba történő beruházás szoros összefüggést mutat a technológiai fejlődéssel. A farmerek beruházási szándéka elsősorban a mezőgépipar hatékonysági lehetőségeire támaszkodik, ami viszont a technológia függvénye. Napjainkban a digitális hálózatok képessége az, ami komoly mértékben növeli a működési hatékonyságot, függetlenül a művelet formájától vagy méretétől.
A digitalizációból és hálózati működtetésből származó előnyös mezőgép megoldások nem jelentenek új területet a traktor és mezőgép gyártók számára. Az ISOBUS szabvány több mint harminc évvel ezelőtti létrehozásával megalkották a különböző gyártmányok közötti kapcsolati rendszert. Ennek az előnyei most érvényesülnek, amikor a gépek és géprendszerek komplexitása sokkal nagyobb, és folyamatosan növekszik.
A hálózati működés hatékonyság növelő
Az okos hálózati működés „valóságos hatékonyságfokozó”, mivel lehetővé teszi az ökológiai célok elérését. Például a széndioxid- és nitrogén emisszió kibocsájtást nem a traktorok vagy betakarítógépek egyedeinél, hanem rendszerszinten célszerű meghatározni.
A VDMA-nál a figyelmet a termelési folyamatok egészére fókuszálják. A felügyeletük alatt folyó nagy kiterjedésű EKoTech kutatási projektben azt vizsgálják, hogy a jövőben milyen lesz egy optimális búza feldolgozási lánc. A program költségvetése 5 millió euró, amelynek nagy részét a Német Szövetségi Mezőgazdasági Minisztérium alapítványa biztosítja. Scherer szerint eredményt csak integrált megoldással lehet elérni. Például egy mobil gépcsoport karbon lábnyomát a technológiai folyamat során célszerű meghatározni, nem pedig egyedi hajtóanyag-fogyasztás méréssel.
Forrás: www.vdma.org
(Jóri J. István – Agrofórum Online)