A "Megalapozott döntések: Fenntartható gazdálkodás" vezérgondolattal meghirdetett konferencia sikerét bizonyítja, hogy több mint 150 előadás hangzott el, 40 kiállító mutatta be termékeit és a két nap alatt, mintegy 1000 szakmai látogató jelent meg.
A program plenáris és szekcióüléseket tartalmazott, amelyeken meghívott külföldi és hazai előadók szerepeltek. Mivel jövőre hazánk rendezi az Európai Precíziós Gazdálkodási Konferenciát külön jelentősége van, hogy a számos külföldi előadó között üdvözölhettük Prof. James (Jess) Lowenberg-DeBoert a Harper Adams Egyetem professzorát, a Nemzetközi Precíziós Gazdálkodási Egyesület következő elnökét, a precíziós gazdálkodás (Precision Agriculture) folyóirat társszerkesztőjét.
A plenáris ülés programjában kiemelt szerepe volt az Agritechnica 2019 kiállítás vezérgondolatát átvevő panelbeszélgetésnek, amelyen a hazai és külföldi meghatározó szervezetek képviselői adtak tájékoztatást programjaikról, kihangsúlyozva az adatok kulcsfontosságát a digitalizációban.

A panelbeszélgetés részvevői: Pintér Zsolt (AXIÁL Kft.), Szabó Levente (KITE Zrt.), Henrich Meier (xarvio Digital Farming Solutions powered by BASF), Rikk István (Corteva) és Solymos Gyula (4iG). Minden résztvevő egyetértett abban, hogy az adatok kulcsfontosságúak a digitalizációban.
A konferencia előadásai a következő szekciókban hangzottak el:
1. Digitális Agrár Stratégia és Szabályozás
2. Precíziós növénytermesztés
3. Precíziós állattenyésztés
4. Precíziós gyümölcs- és szőlőtermesztés
5. Precíziós zöldségtermesztés
6. Precíziós élelmiszeripar
7. Indoor farming
8. PREGA science
Az előadások, illetve a bemutatott termékek nagy száma nem teszi lehetővé, hogy mindenről beszámoljak, ezért szubjektív alapon kiválasztott néhány téma megemlítésére szorítkozom.
A sok egyedi megoldás bemutatása helyett a két piacvezető integrátor rendszerére hívom fel a figyelmet. A KITE Zrt. képviselői az általuk kidolgozott és az idei évben elindításra kerülő Precíziós Gazdálkodási Rendszer (PGR) több részletét is ismertették.
Az Axiál Kft.-t is több előadó képviselte, akik a nemzetközi együttműködésben (Trimble Connected Farm) a digitális mezőgazdaság megvalósítására kidolgozott programjuk részleteit ismertették.
Az előadások szüneteiben lehetőség nyílt a termékbemutató megtekintésére, tanulmányozására, a kiállítókkal történő eszmecserére.
A különféle adatgyűjtő, feldolgozó eszközöket és szoftvereket bemutatók között örömmel fedeztem fel a Magyar Mezőgazdasági Gépgyártók Szövetségének (MEGOSZ) képviselőit (Agrovir Kft., CHH Műszaki Kft., Digitroll Kft., Farmgép Kft., RS Kereskedelmi és Szolgáltató Bt.). A konferenciának helyet adó szálloda természetesen nem tette lehetővé nagyobb gépek kiállítását, csupán egyetlen kivétel volt, a bejárat előtt az eseményt jelképező Kertitox permetezőgép.
A mezőgazdasági ágazatok precíziós lehetőségeit, eredményeit bemutató szekciók közül a „PREGA science” keretei között szervezett „Az IoT alkalmazási lehetőségei, illetve előnyei a mezőgazdasági gyakorlatban. Quo vadis IoT?” programra hívom fel a figyelmet. Teszem ezt azért, mert a precíziós mezőgazdasági termelés feltételeiről, lehetőségeiről általában sokkal több információ jelenik meg, mint a hazai felsőoktatásnak a témában elért eredményeiről. A szekcióban elhangzott előadások az egyetemi kutatások programját, eredményeit és a közreműködő társaságok, üzemek gyakorlatát ismertették. A kerekasztal-beszélgetés részvevői hangsúlyozták az egyetemi kutatások infrastrukturális problémáit, lemaradását a nemzetközi élvonaltól. A végzett hallgatók ezzel főleg akkor szembesülnek, amikor egy-egy modern mezőgazdasági üzemben (szerencsére ilyenek azért vannak) szembesülnek a világszínvonallal.
A PREGA 2020 bezárta kapuit, a résztvevők rengeteg új és fontos ismerettel gazdagodtak, amelyet ki-ki saját területén tud hasznosítani. Remélhetőleg ennek eredményeként a jövőben a hazai digitális mezőgazdasági termelésről nemcsak konferenciákon fogunk hallani, hanem gyakorlattá válik.