Gépészet

Tanulmányút az amerikai öntözés helyzetének megismerésére a Magtár Kft. és a Reinke szervezésében

Agrofórum Online

Az öntözés az utóbbi években kiemelt kérdéssé vált a hazai termelők körében. A nagy érdeklődés és a már hosszú ideje tervezett, azóta a célegyenesbe érő öntözési támogatási program teljesen átalakította a hazai piacot. Nagyon kiszélesedett a termékpaletta, amelyről a beruházást fontolgató termelők válogathatnak, és nincs könnyű helyzetben az, aki a számára legmegfelelőbb öntözőrendszert szeretné kiválasztani.

Ebben a döntési folyamatban nagy segítséget nyújthat, ha lehetőség nyílik szétnézni a szántóföldi öntözés szempontjából nagyobb múlttal rendelkező, és az öntözőberendezések számát tekintve más nagyságrendet képviselő piacokon. A Magtár Kft. ebből a megfontolásból tanulmányutat szervezett partnerei számára egyik legfontosabb beszállítójához az Egyesült Államokba a Reinke-hez, a Nebraska állambeli Deshlerbe. Az utazás célja az volt, hogy a vendégek betekintést nyerhessenek az észak-amerikai farmerek mindennapi életébe és az alkalmazott termeléstechnológiába. A csoport tagjai testközelből láthatták, hogy a Reinke termékei hogyan tudnak megfelelni a rendkívül magas amerikai elvárásoknak, akár a gyártás, akár az üzemeltetés terén, immár közel hatvan éve.

Gyárlátogatás a magyar vendégekkel

A fesztelen, baráti hangulatú kirándulás résztvevőire nagy hatást gyakorolt az ottani öntözésnek hazai szemmel szinte felfoghatatlan volumene, melyet jól szemléltet a következő adat: a csapatot kísérő egyik helyi kereskedő körülbelül 200 km átmérőjű működési területén négy-ötezer(!) öntözőberendezés szervizelését látja el. Ez azt jelenti, hogy az említett régióban csak a Reinke berendezések által beöntözött terület meghaladja a 250.000 hektárt, ami jóval több, mint a Magyarországon elméletileg öntözésbe bevonható teljes terület. A Reinke berendezések óriási száma, és a tény, hogy a kapcsolódó szervizszolgáltatást egy viszonteladó képviselő képes ellátni, jól megmutatja a Reinke öntözéstechnika rendkívüli megbízhatóságát.

A műszaki megoldásokat tekintve az egyik legfontosabb általános elvárás a rendszerekkel szemben a minél nagyobb fokú automatizálás és távvezérlés. Működés közben láthatták a magyar gazdálkodók, hogy hogyan tud egy három főből álló család ezer hektárt üzembiztosan öntözni a Reinke távfelügyeleti rendszerének segítségével, illetve hogy milyen mélységig lehet beavatkozni az egyes berendezések működésébe az irodából ki sem mozdulva.

A másik lényeges szempont immár az amerikai gazdálkodók körében is az adott öntözőberendezések minél nagyobb területkihasználása. A felszín alatti vízkészletek drámai csökkenése oda vezetett, hogy az USA-ban is korlátozzák a vízkészletek kiaknázását, bizonyos régiókban már nem adnak ki engedélyt újabb kutak fúrására, így csak a meglévő gépek bővítésén keresztül lehet újabb területeket öntözés alá vonni. Ebben nyújtanak nagy segítséget a körforgó gépekre szerelt kornerkarok, mely technológiában a Reinke az egyik élenjáró gyártó, hiszen a legstabilabb GPS vezérlést és a leghosszabb, 97 méteres kornerkart is a Reinke kínálja.

Reinke szuper kornerkar (97 m)

Az egy hetes tanulmányút minden részletre kiterjedő szakmai programja jó lehetőséget biztosított a résztvevőknek, hogy összehasonlítsák az Egyesült Államokbeli és a magyar öntözési piac helyzetét. Láthatták, hogy a gazdálkodók részéről felmerülő alapvető igények között nincs különbség, hiszen az automatizáltság, a hatékonyság és az üzembiztonság mindkét országban alapelvárás. Ugyanakkor az USA-ban folytatott öntözés volumene messze meghaladja a hazaiét, a kettő gyakorlatilag összehasonlíthatatlan. Márpedig a Reinke, mint az önjáró öntözőberendezések egyik úttörője, a kezdetektől fogva meghatározó tényezője ennek a piacnak, így kétséget sem hagyott a magyar delegációban afelől,  hogy Magyarországon is jó döntést hoz, aki ezt a technikát választja.

(Magtár Kft.)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jacto: önjáró permetező-, önjáró műtrágyaszóró-, önjáró vetőgép

2020. szeptember 27. 04:36

A Máquinas Agrícolas Jacto S/A családi vállalat magas műszaki színvonalú mezőgazdasági gépeket gyárt és innovatív szolgáltatásokat ajánl a precíziós mezőgazdaság számára.

Cséplés a 100 éves gőzgéppel - Veteránok Bábolnán

2020. szeptember 21. 09:50

Akkoriban a kor legtöbb gőzgépét csak jó minőségű feketeszénnel lehetett üzemeltetni, a magyar fejlesztők azonban célul tűzték ki, hogy a tulajdonosok fával, kukoricaszárral, kukoricacsutkával, az erdőn, a táblán megtalálható melléktermékekkel, hulladékokkal is felfűthessék.

Gépészet Videó

Szintet lépett a Fendt Xaver robotprojekt

2020. szeptember 17. 05:37

A Fendt Xaver program célja elsősorban az, hogy a szakemberek olyan intelligens rendszerekkel kísérletezhessenek, amelyeket később a nagyobb gépekben is alkalmazhatnak majd.

„Újra színre lépnek a gépek!” - 33. Bábolnai Gazdanapok

2020. szeptember 12. 04:36

Az AGROmashEXPO/AgrárgépShow program januárban nagy sikert aratott, az országos hatású szántóföldi bemutatók közül pedig, a COVID-19 következtében csupán a bábolnai kiállítás valósult meg.

A hatékony szántóföldi öntözés műszaki megoldásai

2018. december 29. 04:36

A szántóföldi öntözés napjainkban Magyarországon elsősorban esőszerű öntözést jelent. Nem mindegy azonban, hogy a kívánt vízmennyiség kijuttatása mekkora energiafelhasználást feltételez. Korszerű, hatékony és környezetbarát öntözést olyan módon megvalósítani, mely maximálisan figyelembe veszi a termőhelyi adottságokat és a mindenkori termesztett kultúra speciális igényeit, csak alacsony nyomásigényű szórófejeken alapuló technológiával lehetséges.

Az öntözés gyakorlata, növényeink vízigénye

2018. november 7. 13:36

Az öntözés a hazai szántóterület nagyon kis hányadán, körülbelül 2 %-án jelent vízpótlási lehetőséget. A vízhiány növekedésével a várható terméskiesés mértéke nem egyenes arányban, hanem hatványozottan nő. A hidrometeorológiai szélsőségek gyakoribbá válásával a növénytermesztés szenzibilitása fokozódik. Az írás a vízellátottság és a tápanyag-hasznosulás összefüggéseit elemzi, kitér a trágyázás vízigény növelő hatására és az öntözött talajok művelésének speciális kérdéseire.

Kellemetlen meglepetés: rajzik a tarka szőlőmoly és a keleti gyümölcsmoly

2019. április 25. 06:17

A tartós szárazság és az átlagosnál melegebb idő hatására a növények előrébb tartanak fejlődésükben, de a kártevők is hamarabb és intenzívebben rajzanak.

Támrendszeres konzervuborka termesztése II. - Kémiai talajtulajdonságok

2020. május 16. 04:36

Gyakran szokott a talaj sótartalmával gond lenni, amire az uborka különösen érzékeny. Bár a zöldségféléket sóérzékeny növények kategóriájába soroljuk, de az uborka ezen belül is a különösen érzékenyek csoportjába tartozik.