Gépészet

Új irányzat: termőhely-specifikus talajművelés

Agrofórum Online

Az Egyesült Államokban a termőhelyi feltételek (nagyobb termés - több tarlómaradvány) változásának következtében a talajművelés új irányzata jelent meg, amelynek az alábbi változatai figyelhetők meg: a vertikális talajművelés, a gyorsművelés és az új kompakt tárcsás művelés.

Great Plains kompakt tárcsa

Az új irányzatot termőhely-specifikus talajművelésnek nevezhetjük. Joe Sampson, az Osmudson cég elnökhelyettese (AMC Engineering Conference) szerint a műholdas, számítógépeket, szenzorokat használó technológiák lehetővé tették a változó tőszámú vetést és a változó adagú növényvédelmet. Véleménye szerint ez a lehetőség a talajművelésben is meg fog jelenni. „Például, ha a tárcsás borona a tábla olyan részéhez ér, amelyről tudni lehet, hogy jó víztartó képességű, akkor a jövőben a tárcsa ennek ismeretében nem fog mélyen dolgozni, hanem csak sekély mulcsréteget fog kialakítani. Ennek technológiájával már rendelkezünk, csupán a megfelelő talajművelő eszközt kell megalkotni.”

Az Autonomous Tractor Corporation által kifejlesztett „Implement Management System(munkagép működtető rendszer) rendelkezik az összes elektronikai eszközzel, amellyel a talajművelőgép önműködővé tehető. Ezek különféle szenzorok, hidraulikus szelepek, mechanikus aktuátorok és összekötő kábelek, amelyek egy traktor szabályozó rendszerébe beépítve lehetővé teszik az automatikus működést. A jövőben olyan paraméterek, mint a tárcsatagok szögállása, a munkamélység vagy a tárcsalevél osztás mind szabályozható lesz hidraulikusan.

A gyorsművelő kompakt tárcsák, az egyedi tárcsalap rögzítéssel, csapágyazással, hidraulikusan állítható munkamélységükkel és szögállásukkal lehetővé teszik a precíz művelést. Egyetlen hátrányuk a magas költség, és míg Európában népszerűek, addig az USA területén még nincs elég tapasztalat. Sampson szerint a nagysebességű kompakt tárcsák fényes jövő előtt állnak, és ki fogják szorítani a hagyományos tárcsás boronákat.

A vertikális talajművelésben sík tárcsás csoroszlyát alkalmaznak, amely a szármaradványt átvágja, és a talajt függőlegesen mozgatja. A munkasebességük a hagyományos tárcsás boronák kétszerese, aminek következtében szükséges a gép keretszerkezetének áttervezése. A vertikális talajművelőgépek tervezésénél további fejlesztési irányzatot jelent a műveletet lezáró hengerboronák alkalmazása, amely az utóbbi 5-6 év terméke.


Landoll HSL gyorsművelő kompakt tárcsa

Sampson szerint a gyorsművelés vagy kompakt művelés egy új kategóriát jelent. Ezek az európai-hatású eszközök kissé agresszívebben dolgoznak, mint a vertikális tárcsák, mert jobban aprítják és keverik a szármaradványokat a talaj felső rétegébe. Jelentések szerint a műtrágya bekeverésben is hatékonyabbak.

A Landoll cég felhasználói igények alapján szintén kifejlesztett egy gyorsművelő tárcsát (High Speed Landoll (HSL)), amely hatásosan dolgozik nagy mennyiségű szármaradványos területen, akár 16 km/h sebességgel. A gépet úgy tervezték, hogy képes legyen felaprítani, és bekeverni a szármaradványokat, de a talajfelszín egyenletes marad és alkalmas vetésre.

 

A gyorsművelő vagy kompakt tárcsák nagy többsége rendelkezik a művelést lezáró hengerrel vagy hengerboronával.


John Dere 2730 kombinált talajművelő gép

A John Deere 2017-ben egy kompatibilitási szettel kiterjeszti a TruSet rendszer alkalmazását a John Dere 2730 kombinált talajművelő gépre, ami által annak négy részegysége külön-külön állíthatóvá válik. Ennek eredményeként a gép alkalmassá tehető a szármaradvány mennyiség változásának követéséhez 2,5 mm osztással, mindezt menet közben a traktor vezetőfülkéjéből. Ez a képesség lehetővé teszi a gazdálkodók számára azt, hogy különböző szármaradvánnyal borított területeken a szezon közbeni állapotváltozásokra egyaránt tudjanak reagálni, vagyis megvalósítsák a termőhely-specifikus talajművelést.

A TruSet rendszer alkalmazásával egy talajművelőgép-beállítási módosítás 6 másodperc alatt végrehajtható, szemben a kézi állítás 12-20 perces időigényével.

(Dr. Jóri J. István – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jacto: önjáró permetező-, önjáró műtrágyaszóró-, önjáró vetőgép

2020. szeptember 27. 04:36

A Máquinas Agrícolas Jacto S/A családi vállalat magas műszaki színvonalú mezőgazdasági gépeket gyárt és innovatív szolgáltatásokat ajánl a precíziós mezőgazdaság számára.

Cséplés a 100 éves gőzgéppel - Veteránok Bábolnán

2020. szeptember 21. 09:50

Akkoriban a kor legtöbb gőzgépét csak jó minőségű feketeszénnel lehetett üzemeltetni, a magyar fejlesztők azonban célul tűzték ki, hogy a tulajdonosok fával, kukoricaszárral, kukoricacsutkával, az erdőn, a táblán megtalálható melléktermékekkel, hulladékokkal is felfűthessék.

Gépészet Videó

Szintet lépett a Fendt Xaver robotprojekt

2020. szeptember 17. 05:37

A Fendt Xaver program célja elsősorban az, hogy a szakemberek olyan intelligens rendszerekkel kísérletezhessenek, amelyeket később a nagyobb gépekben is alkalmazhatnak majd.

„Újra színre lépnek a gépek!” - 33. Bábolnai Gazdanapok

2020. szeptember 12. 04:36

Az AGROmashEXPO/AgrárgépShow program januárban nagy sikert aratott, az országos hatású szántóföldi bemutatók közül pedig, a COVID-19 következtében csupán a bábolnai kiállítás valósult meg.

Magyar talajművelő gépek a holland gazdák szolgálatában

2019. november 29. 15:44

Másodszor vett már részt a világ legjelentősebb mezőgazdasági gépkiállításán, a hannoveri Agritechnicán a Busa Bt. A cél a tanulás, a gépek megismertetése volt, illetve partnereket is keres a vállalkozás a gépek forgalmazásához.

A megoldás, ami működik... - Kerner mulcs magágykészítő sekélykultivátor

2018. március 14. 11:38

Olyan megoldást keres, mely költségtakarékos? Javítani szeretné talajai fizikai állapotát, ésszerű technológia alkalmazására törekszik?

A növénytermesztés alapja a talaj

2018. október 13. 03:36

A talajdegradáció rendszerint egy komplex folyamat, amely csökkenti a talaj termékenységét. Nem elkerülhetetlen következménye a mezőgazdasági termelésnek.

Eldobni az ekét?

2019. július 30. 11:54

Lajos Mihállyal, az Agrofil-SZMI Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk a talajműveléssel kapcsolatos társadalmi véleményekről, szakmai félreértésekről és mindezek jelentőségéről.