Gépészet

Volvo robotkormányzású teherautó a brazil cukornád betakarításához

Agrofórum Online

A Volvo robotkormányzású teherautót fejlesztett ki, amely jelentősen növelheti a brazil cukornádtermesztők hatékonyságát. A cukornádat arató kombájn mellett automatikusan, nagy pontossággal haladó teherautóval elkerülhető a következő évi termést hozó fiatal növények letaposása. A termés körülbelül 4 %-a elvész a szokásos, manuális gépjárművezetés alkalmazásával.

1. kép: Volvo VM 6×4 robotkormányzású tehergépkocsi cukornád betakarításnál

A Volvo Trucks kutatás-fejlesztési program keretében kifejlesztett egy automatizált robotkormányzású vezetési rendszert tehergépjárműveihez. Az automatizált vezetési rendszer alkalmazásával különböző tartós üzemeltetési teszteket végeznek. A Svédország északi részén, Kristineberg bányában egy önvezető bányászati teherautóval és Göteborg városban egy önvezető hulladékgyűjtő teherautóval folynak vizsgálatok.

Nemrég a Volvo Brazíliában cukornád ültetvényen kezdett egy robotkormányzású tehergépkocsival nagyszabású vizsgálatba (1. kép). A vizsgálatokat Sao Paulótól nyugatra, a Maringá város mellett található Usina Santa Terezinh társaság cukornád ültetvényein végzik. A hatalmas ültetvényen megtermelt cukornádból cukrot és etanolt készítenek. A cukornádarató kombájnnal betakarított és felaprított cukornádat tehergépkocsival szállítják a feldolgozó üzembe.

A vizsgált jármű egy Volvo VM 6×4 tehergépkocsiból cukornád-szállításra kialakított prototípus, amelyet önvezető robotkormányzással és haladási sebességet szabályozó tempomat rendszerrel láttak el. A vizsgálat célja meghatározni, hogy az automatizált, robotvezetés segítségével miként kerülhető el a talaj és a termés károsítása.


2. kép: Cukornád termőterület koordináta alapú térképének és a haladási sebesség kijelzése

Jelenleg a cukornád betakarítását cukornád-aratógépekkel és manuálisan irányított teherautókkal végzik, amelyek egymás mellett haladnak kis sebességgel. Amikor a teherautó rakfelülete teljesen megtelik, akkor a vezető elhajt a kiürítő helyre, és a következő teherautó felfejlődik az betakarítógép mellé, majd megismétlik a folyamatot. A vezetők számára igen nagy megterhelést jelent, hogy járművük sebességét a betakarítógéphez kell igazítani, és egyúttal megfelelő a oldaltávolságot is tartaniuk kell. Az oldaltávolság tartás mellett arra is vigyáznak, hogy a teherautó elkerülje a jövő évi termést hozó fiatal növények letaposását.

A Volvo Trucks úgy segíti a probléma megoldását, hogy robot-kormányművet (robotpilóta-rendszert) alkalmaz, és ez automatikusan végzi a hidraulikus kormányszervón keresztül a tehergépjármű kormányzását. A cukornád termőterület növénysorainak koordináta alapú térképének beprogramozása után (2. kép) a teherautó GPS-vevők segítségével követi a cukornád betakarítógépet (3. kép).


3. kép: A teherautó fülke tetején a GPS-vevők elhelyezése

Az irányító rendszer két giroszkóp segítségével, a teherautó ESP rendszerén keresztül biztosítja, hogy ne csak az első kerekek, hanem az egész jármű a cukornád sorok között haladjon 25 mm-es pontossággal. A termés berakodásakor a vezető a teherautó sebességét elektronikus tempomat beállításával, vagy kézzel történő gyorsítással és lassítással tudja szabályozni. Ezzel a megoldással a gépkezelő munkájának megkönnyítése mellett évente akár tíz tonnával nagyobb terméshozam is elérhető hektáronként. A nővény taposásának elkerülésén túl a talajtaposás is mérsékelhető, mivel a cukornád teljes élettartama során, 5-6 éven keresztül egy nyomon haladhat a szállítást végző tehergépjármű.


4. kép: Volvo VM 6×4 tehergépkocsi

Az alap Volvo VM 6×4 tehergépkocsi (4. kép) főbb műszaki adatai a következők. A három tengelyes gépjármű tengelytávja 3650+1370 mm, a nyomtávja 2444 mm, az első tengely terhelése 8 tonna, hátsó tengely terhelése 20 tonna, gumiabroncsok mérete 295/80R22,5, a rugózásról mechanikus laprugók gondoskodnak. Az automatizált fokozatkapcsolású sebességváltó I-Shift 12 fokozatú. A teherautó rendelkezik ABS, ASR és ESP fék és haladást stabilizáló elektronikus rendszerekkel.


5. kép: MWM 7B 270 (D7F) típusjelzésű, 200 kW teljesítményű dízelmotor

A teherautó MWM 7B 270 (D7F) típusjelzésű dízelmotorja (5. kép) 6 hengeres, soros hengerelrendezésű, 7,2 liter lökettérfogatú, turbófeltöltős, teljesítménye 200 kW (270 LE) 2200 1/min, illetve legnagyobb nyomatéka 950 Nm 1300 1/min motorfordulatszámnál. A motor teljesíti az EURO V előírásait a hűtött EGR, illetve DOC, DPF és AdBlue SCR kipufogógáz-utókezelő rendszerekkel.


6. kép: Volvo VM 6×4 robotkormányzású teherautó kényelmes vezető fülkéje

A teherautó kényelmes, klimatizált fülkével és ergonomikus vezetői környezettel rendelkezik (6. kép). A fülke belmagassága 1605 mm, hosszúsága 1600 mm, szélessége 2300 mm. 

Felhasznált forrás: www.volvotrucks.com/en-en/news/press-release.html?pubid=22029

(Dr. Varga Vilmos – Agroforum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jacto: önjáró permetező-, önjáró műtrágyaszóró-, önjáró vetőgép

2020. szeptember 27. 04:36

A Máquinas Agrícolas Jacto S/A családi vállalat magas műszaki színvonalú mezőgazdasági gépeket gyárt és innovatív szolgáltatásokat ajánl a precíziós mezőgazdaság számára.

Cséplés a 100 éves gőzgéppel - Veteránok Bábolnán

2020. szeptember 21. 09:50

Akkoriban a kor legtöbb gőzgépét csak jó minőségű feketeszénnel lehetett üzemeltetni, a magyar fejlesztők azonban célul tűzték ki, hogy a tulajdonosok fával, kukoricaszárral, kukoricacsutkával, az erdőn, a táblán megtalálható melléktermékekkel, hulladékokkal is felfűthessék.

Gépészet Videó

Szintet lépett a Fendt Xaver robotprojekt

2020. szeptember 17. 05:37

A Fendt Xaver program célja elsősorban az, hogy a szakemberek olyan intelligens rendszerekkel kísérletezhessenek, amelyeket később a nagyobb gépekben is alkalmazhatnak majd.

„Újra színre lépnek a gépek!” - 33. Bábolnai Gazdanapok

2020. szeptember 12. 04:36

Az AGROmashEXPO/AgrárgépShow program januárban nagy sikert aratott, az országos hatású szántóföldi bemutatók közül pedig, a COVID-19 következtében csupán a bábolnai kiállítás valósult meg.

Kedvező termés várható az őszi betakarítású növényeknél

2019. október 1. 12:03

Az őszi betakarítású növények között kiemelt jelentőségű a napraforgó, melynek aratása javában zajlik, az 570 ezer hektáros terület közel feléről már a raktárakba került a termés.

Indul az aratás, használjuk a hozammérőt!

2018. június 19. 12:45

A betakarítás egy kiváló alkalom a tábláink különbségeinek felmérésére, ha rendelkezésre áll, használjuk pontosan a hozammérő rendszerünket.

4 keréken többszörös betakarítási hatékonyság – Így takaríthatsz meg időt és pénzt a csukható OROS CORNADO vágóasztallal

2020. május 22. 16:00

Prémium kategóriás OROS CORNADO kukoricabetakarító adapterünk nem csupán fix, hanem csukható kivitelben is elérhető az OROS adapterek iránt érdeklődők számára, amely számos előnnyel rendelkezik.

Az optimális repcebetakarítás. Figyelmesen, türelemmel.

2018. június 26. 15:21

A DALTON szára nedvesebb a betakarítás idején, míg a DARIOT esetében megfigyelhető az előrelépés a nemesítésben.