A lóbab az egyik legrégibb kultúrnövényünk, mely a Földközi-tenger térségéből az afrikai partvidékről (nagymagvúak) és Tibetből (kismagvúak) származik.
Felhasználását, termesztését kő-, vas- és bronzkori leletek igazolják. Egyiptomból került Európába és egészen a XVII. századig fontos tápláléknövény volt. Európában egészen a 17. századig – az Amerikából származó kerti bab elterjedéséig – jelentős élelmiszernövényként tartották számon.
Magas a fehérjetartalma, (30-32%) és ásványianyag-tartalma. Főleg takarmányozásra (száraz mag vagy zöldtakarmány és siló) használják. A takarmánytápokba keverve az importfehérjék (szójaliszt, szójadara) részbeni helyettesítésére is alkalmas. Humán étkezési célú felhasználása a reformtáplálkozással került előtérbe (érett mag konzervipari alapanyag, liszt- és húskészítmények dúsítására és a félérett, zsenge magot salátákhoz használják). A cukrász- és sütőiparban is kezd elterjedni.
A lóbab vízigényes növény. Hűvös, csapadékos kiegyenlített klímát igényel. A virágzáskor fellépő aszály nagy terméscsökkenést okoz. Termőterülete még nagyon kevés hazánkban. Főleg a Dunántúl déli és nyugati térsége felel meg igényeinek. Legjobb termőkörzetei Nyugat-Dunántúl, Szigetköz, Hanság. Öntözéssel az ország más területein is termeszthető.
Agrotechnika
A talaj termékenységére gyakorolt hatása jelentős. Nagyfokú a N-megkötő képessége. Nagyon jó elővetemény. Kiváló előveteménye a gabonaféléknek. A legjobb helye két kalászos gabona között van, mert így nem csak jó elővetemény után kerül, de a lóbab elővetemény értéke is legjobban hasznosul. Az előveteményre nem érzékeny, de a gyomnevelő kultúrák után nem szabad vetni.
Mélyművelést igényel.
A közömbös és a gyengén lúgos talajok növénye. A vegyszeres gyomirtás sikere érdekében különös figyelmet kell fordítani a megfelelő terület kiválasztására.
Lóbabban a csillagfürthöz hasonlóan végeztünk szelektivitási vizsgálatot. Vizsgáltuk a rendelkezésünkre álló gyomirtó szerek közül, hogy melyek szelektívek e kultúrában. A vizsgálatot itt is két éven keresztül végeztük.
Lóbabban preemergensen 16 herbicid szelektivitását vizsgáltunk meg, ebből szelektívnek bizonyult 11 herbicid, illetve gyári kombináció (1. kép).
Magról kelő egyszikű gyomnövények ellen hatásos, szelektívnek bizonyult készítmények: dimetenamid-P, dimetenamid-P+pendimetalin, pendimetalin, petoxamid, S-metolaklór és a magról kelő kétszikű gyomnövények ellen hatásos klomazon, klomazon+linuron, linuron, napropamid, valamint a mind a két gyomcsoport ellen hatékony kombináció S-metolaklór+terbutilazin.(2017. június 3.-dikával a linuront tartalmazó herbicidek engedélyei visszavonásra kerültek és a termelőknél lévő készletek 2018. június 3-ig voltak felhasználhatóak.)
Posztemergensen 14 herbicidkezelést állítottunk be (2. kép), ebből szelektívnek bizonyult két hatóanyag, az imazamox és az MCPB. A kezelést a lóbab 15-20 cm-es fejlettségénél kell elvégezni.
A cikkben található növényvédő szerekre vonatkozó információk tájékoztatásul szolgálnak, az aktuálisan engedélyezett készítmények engedélyokiratai a Nébih Növényvédő szerek adatbázisában érhetők el.
Az Agrofórum szaklap átszerkesztett változat Nagy Margit: Hüvelyesek gyomirtásának lehetőségei és gyakorlati tapasztalatai (2017. E70 90. old) című írása alapján.