A májusi hűvös, gyakran borongós időjárás a parlagfű számára sem kedvezett igazán, igaz a csapadék elősegítette a tömeges kelést, de az ilyenkor szokásostól hűvösebb fényszegényebb időjárás nem kedvezett a „tőle” megszokott robbanásszerű fejlődéséhez.
A szántóföldi kultúrák közül a kukorica is sokáig csak egyhelyben toporgott, és a folyamatos esőzések hatására erősen gyomosodott. Ennek ellenére a gazdák kihasználták a védekezésre kedvező perceket, ezért a kukoricák mára már jellemzően gyommentesek. A napraforgó esetében is hasonlóan alakult a helyzet, csak talán a hűvös időjárásban a napraforgó jobban fejlődött és az amúgy is jó gyomelnyomó képessége miatt hamar záródtak a sorok. A kalászos gabonák esetében a májusi eső némileg javított a kalászok szemfejlődésében, de a gyomelnyomó képesség a bokrosodás hiánya miatt nem lett sokkal jobb.
A közterületeken és az útszegélyeken is folytak kaszálások, melyek első ránézésre jobbnak tűnnek mint tavaly, de ez a kép csalóka, mivel az esős hűvös időjárás alatt megerősödött fűfélék között ugyanúgy megtalálhatóak a kikelt parlagfüvek. A június eleji erős felmelegedés hatására a parlagfű gyors növekedésnek indult és a hónap közepére elérte a vegetatív fejlődési szakaszának a végét és az elmúlt napokban már megjelentek az első virágrügy kezdemények.
A meteorológiai előrejelzések a június elkövetkező dekádjára továbbra is meleg, de ugyanakkor záporokkal tarkított időjárást prognosztizálnak, ami a parlagfű növekedése szempontjából ideális.
A fent említettek ismeretében megállapítható, hogy az eddig elmulasztott vagy sikertelen védekezések közterületen, útszéleken még a virágzás kezdete előtt kaszálással, illetve megfelelő gyomirtó szerrel még némileg orvosolhatók. Az elmaradt kaszálásokat, illetve a rendszerint következőket a kedvező időjárás miatt (a parlagfű gyors regenerálódása) szűk egy-két hetes fordulóval célszerű elvégezni. A kapás kultúrák esetében, a legfontosabb a gyomelnyomó képesség megőrzése a kultúrnövény levélfelületének a védelmével és a folyamatos vízutánpótlás biztosításával. Az idei évet illetően kiemelt figyelmet kell (kellene) fordítani a kalászos tarlók kezelésére mivel, a ritka állományokban nagy számban előfordul a parlagfű, mely a betakarítást követően a tarlón hamar megerősödik és virágzik.