A mezőgazdaságban termesztett növények természeti rendszerben élnek, amelyből növekedésükhöz, fejlődésükhöz szükséges erőforrásokat használnak, tápanyagokat, vizet vesznek fel, illetve versengenek ezekért a létfeltételekért. Legnagyobb versenytársaik talán a gyomok, amik térben, tápanyag- és vízhasználatban, a napfényért folytatott harcban szemben állnak növényeinkkel. A mezőgazdasági technológia célzott hatású, a termesztett növények tolerancia szintjét meg nem haladó gyomirtó szerekkel segít a kultúrnövényeknek ebben a versenyben.
A korszerű gyomirtó szerek hatásmechanizmusukból adódóan – vagy támogató összetevőik révén –ugyan jó szelektivitással működnek optimális körülmények között, mégis előfordulhat, hogy az egyéb kijuttatáskori környezeti hatások miatt bizony a termesztett növények sem tudják időben semlegesíteni a herbicid molekulákat.
A kultúrnövények előnye jellemzően abban áll, hogy az idegen anyagot a lehetőségekhez mérten gyorsan, a gyomok előtt semlegesíteni képesek, az általa okozott károsodásokat rövid idő alatt regenerálni tudják. Ha leegyszerűsítjük, a legtöbb nem biológiai, a szervezet számára idegen vegyi anyag – úgynevezett xenobiotikum – ártalmatlanítása enzimes blokkolással és az általa gerjesztett, a sejt szerveire káros reaktív oxigénformák (jellemzően peroxidok) semlegesítésével történik meg. Ezek az anyagok jelennek meg sérülések esetén és más környezeti stresszek hatására is, központi szerepet játszanak a növényi fejlődést akadályozó stresszhatások között.
A kedvezőtlen anyagcsere-termékek és a kívülről jövő vegyi anyagok mind a sejt optimális működését gátolják, semlegesítésükhöz energiát használ a növény, amit más élettani folyamatra is fordíthatna.
A Megafol általános stresszkezelő, ami speciális összetevőinek, illetve az okszerű fejlesztésnek és a folyamatos termékvizsgálatnak köszönhetően alkalmas a vegyi anyagok okozta stressz leküzdésére. Célzottan válogatott hatóanyagai genetikai és metabolit-analitikai vizsgálatokkal bizonyítottan növelik a káros xenobiotikumok semlegesítéséhez szükséges védekező anyagok mennyiségét a sejtben, illetve az úgynevezett stresszgének aktiválásával sokszorosára növelik az antioxidánsok mennyiségét a növényben.
Gyomirtó kezeléssel együtt 0,3%-os töménységben (1 l/350 l permetlé/ha) kijuttatva akkor, amikor a herbicid kifejti hatását, megemeli az védekező anyagok sejten belüli mennyiségét, melynek eredményeként lényegesen gyorsabban blokkolja a bekerült vegyi anyagot, látványosan csökkenti a fitotoxikus tünetek megjelenését kedvezőtlen környezeti viszonyok mellett is. A Megafol speciálisan kifejlesztett antistressz összetételénél fogva könnyen hasznosítható, nélkülözhetetlen anyagokat és energiát szolgáltat a növénynek, ami így gyorsabban, általában tünetmentesen szabadul a stresszhelyzetből.
Malagrow Kft.