Gyomirtás
Fizetett tartalom

Megoldás a herbicid fitotoxicitással szemben

 Malagrow Kft.

A mezőgazdaságban termesztett növények természeti rendszerben élnek, amelyből növekedésükhöz, fejlődésükhöz szükséges erőforrásokat használnak, tápanyagokat, vizet vesznek fel, illetve versengenek ezekért a létfeltételekért. Legnagyobb versenytársaik talán a gyomok, amik térben, tápanyag- és vízhasználatban, a napfényért folytatott harcban szemben állnak növényeinkkel. A mezőgazdasági technológia célzott hatású, a termesztett növények tolerancia szintjét meg nem haladó gyomirtó szerekkel segít a kultúrnövényeknek ebben a versenyben.

A korszerű gyomirtó szerek hatásmechanizmusukból adódóan – vagy támogató összetevőik révén –ugyan jó szelektivitással működnek optimális körülmények között, mégis előfordulhat, hogy az egyéb kijuttatáskori környezeti hatások miatt bizony a termesztett növények sem tudják időben semlegesíteni a herbicid molekulákat.

A kultúrnövények előnye jellemzően abban áll, hogy az idegen anyagot a lehetőségekhez mérten gyorsan, a gyomok előtt semlegesíteni képesek, az általa okozott károsodásokat rövid idő alatt regenerálni tudják. Ha leegyszerűsítjük, a legtöbb nem biológiai, a szervezet számára idegen vegyi anyag – úgynevezett xenobiotikum – ártalmatlanítása enzimes blokkolással és az általa gerjesztett, a sejt szerveire káros reaktív oxigénformák (jellemzően peroxidok) semlegesítésével történik meg. Ezek az anyagok jelennek meg sérülések esetén és más környezeti stresszek hatására is, központi szerepet játszanak a növényi fejlődést akadályozó stresszhatások között.

A kedvezőtlen anyagcsere-termékek és a kívülről jövő vegyi anyagok mind a sejt optimális működését gátolják, semlegesítésükhöz energiát használ a növény, amit más élettani folyamatra is fordíthatna.

A Megafol általános stresszkezelő, ami speciális összetevőinek, illetve az okszerű fejlesztésnek és a folyamatos termékvizsgálatnak köszönhetően alkalmas a vegyi anyagok okozta stressz leküzdésére. Célzottan válogatott hatóanyagai genetikai és metabolit-analitikai vizsgálatokkal bizonyítottan növelik a káros xenobiotikumok semlegesítéséhez szükséges védekező anyagok mennyiségét a sejtben, illetve az úgynevezett stresszgének aktiválásával sokszorosára növelik az antioxidánsok mennyiségét a növényben.

Gyomirtó kezeléssel együtt 0,3%-os töménységben (1 l/350 l permetlé/ha) kijuttatva akkor, amikor a herbicid kifejti hatását, megemeli az védekező anyagok sejten belüli mennyiségét, melynek eredményeként lényegesen gyorsabban blokkolja a bekerült vegyi anyagot, látványosan csökkenti a fitotoxikus tünetek megjelenését kedvezőtlen környezeti viszonyok mellett is. A Megafol speciálisan kifejlesztett antistressz összetételénél fogva könnyen hasznosítható, nélkülözhetetlen anyagokat és energiát szolgáltat a növénynek, ami így gyorsabban, általában tünetmentesen szabadul a stresszhelyzetből.

 Malagrow Kft.

 

 

 

 

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Őszi kalászosok őszi gyomirtása (videó)

2020. augusztus 31. 13:23

Nézze meg a saját szemével, hogy mit tapasztaltak más termelők!

CAPRENO – Megéri az árát, megoldja a gyomproblémát

2020. május 14. 07:47

Rugalmas a kijuttatása, nagyon egyszerű kezelni, és korán kikapcsolja a gyomkonkurenciát, a betakarításig pedig tényleg tisztán tartja a kukoricát.

Kukorica gyomirtás trendjei és a legelterjedtebb hatóanyagok Magyarországon (2010-2019)

2020. április 17. 11:05

Hazánkban az egyik legértékesebb szántóföldi kultúra növényvédő szer költéspotenciál alapján a kukorica. Cikkünkben áttekintjük, hogy az elmúlt egy évtizedben hogyan változott meg a kukorica gyomirtási technológiája.

Monsoon active® a „gyomporszívó”

2020. április 16. 05:45

Jámbor Zoltán – növényvédelmi szaktanácsadó (Mezőberény): 2012-ben találkoztam a gyakorlatban először a Monsoon active® készítménnyel. Kereskedelmi forgalomban még nem volt kapható, de mint a Bayer „Corn Expert Club” tagja, kaphattam demo kísérlethez anyagot.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Hogyan előzze meg a gabonatermesztő a súlyos vetésfehérítő lárvakártételt?

2019. április 1. 05:35

A tavalyi év folyamán igen nagy problémát okozott egyes régiókban a vetésfehérítő bogár lárvái elleni védekezés. Többen farkast kiáltottak, mondván, biztosan rezisztenciáról van szó.

Csökkent tavaly a növényvédő szerek felhasználása

2019. április 29. 14:33

Magyarországon tavaly 1100 féle engedélyezett növényvédő szer volt forgalomban, ezek 36 százaléka gyomirtó, 29 százaléka gombaölő, 12 százaléka rovarölő, 19 százaléka pedig az egyéb szer kategóriába tartozott.

Összhangban a kukorica igényeivel

2018. március 29. 09:46

Hazánk időjárása – főként csapadék eloszlását figyelembe véve – egyre kiszámíthatatlanabb, ezért a tavaszi vetésű növényeink kelése és gyomosodása is gyakran heterogén.