Gyomirtás
Fizetett tartalom

Monsoon active® a „gyomporszívó”

Bayer Crop Science

Jámbor Zoltán – növényvédelmi szaktanácsadó (Mezőberény): 2012-ben találkoztam a gyakorlatban először a Monsoon active® készítménnyel. Kereskedelmi forgalomban még nem volt kapható, de mint a Bayer „Corn Expert Club” tagja, kaphattam demo kísérlethez anyagot.

A felhasználás körülményeit, valamint a tapasztalt hatást fényképek egész sora dokumentálja, s amikor az eredményről kellett beszámolni, Hajdúszoboszlón, egy Bayer konferencián született a címben megfogalmazott szlogen. A készítmény egyik hatóanyagát már korábbról ismertem és használtam, hiszen a foramszulfuron-nátrium az addig ismert ALS-gátló hatóanyagok közül a legjobb egyszikűirtó hatással bírt, de az évelő kétszikűek ellen kombinációs partnert kellett alkalmazni. Általában valamilyen hormonhatású készítményre esett a választás, amely a felhasználás idején az adott fenológiai stádiumban még – fitotoxicitás nélkül – alkalmazható volt. Ebből a szempontból volt korszakos felfedezés az új molekula, a tienkarbazon-metil, amelyről kiderült, hogy nemcsak kitűnő kétszikű irtó hatása van, de nagyban erősíti a Monsoon OD® fenyércirok (Sorghum halepense) évelő változatának irtását is (1. kép).

1. kép Monsoon active® hatása fenyércirkon

Az újdonság erejével hatott az is, hogy megnőtt a készítmény tartamhatása is, így lehetővé vált az egykezeléses poszt technológia.

A Monsoon active® rugalmas felhasználását egy új safener, a ciproszulfamid tette lehetővé.

Az ajánlásokban továbbra is a kukorica 4-6 leveles fejlettsége szerepelt, a gyomok kettő-négy leveles állapotában, de már az első évben kiderült, hogy ideális időjárás mellett egy esetlegesen megkésett kezelés sem okoz jelentős fitotoxikus problémát.

Kellemes meglepetés volt a kezelések hatásának vizsgálatánál, hogy olyan nehezen irtható gyomok, mint az ugari szulákpohánka (Polygonum convolvulus), varjúmák (Hibiscus trionum), kövér porcsin (Portulaca oleracea) vagy a folyondárszulák (Convolvulus arvensis) is kellően reagált a kezelésre. A kísérleti terület nem szűkölködött kétszikű gyomokban, ugyanakkor a kezelés idejére közel az optimális viszonyok uralkodtak.

A kezeléseket a Monsoon active® 2,0 l/ha-os dózisával végeztük el. Az első tünetek (2. kép) a kezelést követő második napon jelentkeztek, kifejezetten hormonhatásra emlékeztető módon. Ezt követően az ötödik-hatodik napon, a levelek szélein sárgulás, később erőteljes vörösödés, barnulás jelent meg és a tizedik nap idején jelentős száradás tünetei voltak megfigyelhetőek; végül, durván két hét elteltével, a teljes száradás tüneteit mutatták a területen található kétszikű gyomok.

2. kép Jól látható tünetek a gyomnövényeken a kezelés másnapján

Ami a címben szereplő szlogent illeti, abból fakad, hogy a gyomoknak az elszáradt múmiáit sem lehetett megtalálni a területen.

3. kép A Monsoon active® „gyomporszívó” hatása

A tartamhatásra bemutatására talán a 3. és 4. kép lehetnek szemléletesek. A kísérletek beállításakor természetesen még nem tudhattuk, hogy a Monsoon active®-ot követni fogja a Capreno®, melyben a tembotrion partnere lesz a tienkarbazon-metil és hogy ebben az esetben olyan koncentrációt lehet megvalósítani, hogy már 0,3 l/ha dózis is elegendő legyen egy átlagos gyomfertőzés megszüntetésére.

Összefoglalva, én úgy gondolom, hogy a Monsoon active® nem véletlenül tölt be a kukorica gyomirtásban vezető szerepet, hiszen rendkívüli szelektivitása, széles hatásspektruma, rugalmas felhasználhatósága, bizonyított tartamhatása, ár-érték aránya egyedülálló a piacon. Felhasználása nem igényel mérnöki szakismeretet, széles körű elterjedésének ez is a záloga, korrigálni tud agrotechnikai hibákat, nincs talajperzisztenciája, szakszerű felhasználás esetén nincs utóvetemény korlátozó hatása. Szaktanácsadóként nyugodtan tudom ajánlani zöldkönyvvel rendelkező gazdálkodóknak. Végezetül egy dologra azért mégis felhívnám a figyelmet. Túlfejlett évelő gyomok ellen, ez a készítmény sem nyújt megoldást. Csodálatos, de nem csodaszer!

4. kép A Monsoon active®-val kezelt gyommentes terület a betakarítást megelőzően

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Őszi kalászosok őszi gyomirtása (videó)

2020. augusztus 31. 13:23

Nézze meg a saját szemével, hogy mit tapasztaltak más termelők!

CAPRENO – Megéri az árát, megoldja a gyomproblémát

2020. május 14. 07:47

Rugalmas a kijuttatása, nagyon egyszerű kezelni, és korán kikapcsolja a gyomkonkurenciát, a betakarításig pedig tényleg tisztán tartja a kukoricát.

Kukorica gyomirtás trendjei és a legelterjedtebb hatóanyagok Magyarországon (2010-2019)

2020. április 17. 11:05

Hazánkban az egyik legértékesebb szántóföldi kultúra növényvédő szer költéspotenciál alapján a kukorica. Cikkünkben áttekintjük, hogy az elmúlt egy évtizedben hogyan változott meg a kukorica gyomirtási technológiája.

Mi legyen a gyomokkal?

2020. március 21. 13:31

Időről időre változott a válasz és a hozzáállás ehhez a problémához, és sajnos igazán megnyugtató megoldás ma sincs rá, csak szeretjük könnyen letudni. Márpedig, ha komolyan gondoljuk, hogy fenntartható gyümölcstermesztést kell folytatnunk, ezzel a kérdéssel is komolyan kell foglalkozni.

Csaknem két hónapos mélyponton a szója ára

2019. november 22. 09:17

Fél százalékkal 900,68 dollárcentre csökkent a szója vékánkénti ár Chicagóban. Hasonló szinteken utoljára szeptember végén járt a termény árjegyzése.

Idén is kiderült, hogy melyek a legjobb kukorica hibridek

2018. december 28. 10:24

Idén az állami elismerés hatósági vizsgálataiban alkalmazott standard fajták kísérletbe állításával minden fajta esetén FAO érték meghatározásra nyílt lehetőségünk.

Káprázatos légi felvételek - Színpompás szántóföldek az aratás küszöbén

2018. június 30. 11:35

A Heves megyei Boldog határában készítettünk néhány légi felvételt, ami bizonyítja, hogy a magyar földnél nincsen szebb.

Bulvár Képgaléria

Biztos termelői üzlet – Európa várja a jó minőségű magyar pattogatni való kukoricát

2018. február 14. 11:14

Hazánkban a 70-es évek óta van érdeklődés a pattogatni való kukorica iránt, melynek minősége ma megelőzi az amerikai, az argentín és a francia minőséget.