Gyomirtás

Súlyos termésveszteségek okozója a parlagi ecsetpázsit

rothamsted.ac.uk - Agrofórum Online - Fotó: gyomnovenyek.hu

A gyomok elleni vegyszeres védekezés mindig is költséges eljárás volt, és ma is az. A helyzetet rontja, hogy a növényekben kialakuló herbicid-rezisztencia miatt a kémiai gyomszabályozás esetenként hatékonyságát veszti. Mindez az új növényvédelmi stratégiák iránti érdeklődést erősíti.

A gyomirtó szerek már nem minden esetben alkalmasak az Egyesült Királyságban sem a terméshozamokat és az élelmezésbiztonságot veszélyezetető gyomok visszaszorítására, mert számos fajnál megfigyelhető a herbicidekkel szembeni rezisztencia kifejlődése. Az országban egyik legnagyobb gondot jelentő gyom, a parlagi ecsetpázsit széleskörű elterjedését befolyásoló tényezők számba vétele során Anglia 70 farmján, összesen 132 táblán térképezték fel a gyomnövény előfordulási gyakoriságát és vetették össze az egyes helyszíneken régebb óta alkalmazott termesztéstechnológiai elemekkel. A cél annak megállapítása volt, hogy mely tényezők vezettek a parlagi ecsetpázsit felszaporodásához és a herbicid-rezisztencia kialakulásához.

A szántóföldi monitoring vizsgálatok eredménye arra utal, hogy a rezisztencia szintje szoros korrelációt mutat a populációsűrűséggel, tehát a parlagi ecsetpázsit terjedésében meghatározó szerepe van a herbicid-rezisztenciának. Ennek mértékét leginkább a korábbi évek herbicidhasználata határozta meg, ebből adódóan a többi termesztéstechnológiai elem módosítása nem igazán csökkenti a rezisztencia kialakulásának kockázat.

A Rothamstedi Kutatóintézetben végzett vizsgálatok alapján megállapították, hogy a különböző populációkból származó parlagi ecsetpázsit minták 80%-a magasfokú herbicid-rezisztenciát mutat az olyan gyomirtó szerekkel szemben, amelyek a búzában szelektív módon e gyomfaj irtásra használhatók.

A vizsgálatokból az a következtetés vonható le, hogy a gazdálkodóknak egyre inkább az olyan gyomszabályozási módszerekre kell támaszkodni, amelyek kevésbé építenek a herbicidhasználatra – olvasható a kutatóintézet honlapján.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Őszi kalászosok őszi gyomirtása (videó)

2020. augusztus 31. 13:23

Nézze meg a saját szemével, hogy mit tapasztaltak más termelők!

CAPRENO – Megéri az árát, megoldja a gyomproblémát

2020. május 14. 07:47

Rugalmas a kijuttatása, nagyon egyszerű kezelni, és korán kikapcsolja a gyomkonkurenciát, a betakarításig pedig tényleg tisztán tartja a kukoricát.

Kukorica gyomirtás trendjei és a legelterjedtebb hatóanyagok Magyarországon (2010-2019)

2020. április 17. 11:05

Hazánkban az egyik legértékesebb szántóföldi kultúra növényvédő szer költéspotenciál alapján a kukorica. Cikkünkben áttekintjük, hogy az elmúlt egy évtizedben hogyan változott meg a kukorica gyomirtási technológiája.

Monsoon active® a „gyomporszívó”

2020. április 16. 05:45

Jámbor Zoltán – növényvédelmi szaktanácsadó (Mezőberény): 2012-ben találkoztam a gyakorlatban először a Monsoon active® készítménnyel. Kereskedelmi forgalomban még nem volt kapható, de mint a Bayer „Corn Expert Club” tagja, kaphattam demo kísérlethez anyagot.

Egy lépéssel a csúcs felé – A Syngenta napraforgó gyomirtási technológiai ajánlata 2020-ban

2020. március 16. 12:48

A 2019-es év ismét rekordterméssel örvendeztette meg a napraforgó termesztőket, amely sok tényező szerencsés együtt állásának köszönhető. Ahhoz, hogy a hibridjeinkben rejlő terméspotenciált a lehető legjobban ki tudjuk használni a jövőben is odafigyelésre és a termesztéstechnológia finomhangolására van szükség. A termésmaximalizáláshoz vezető lépcső egyik jelentős foka a növényvédelemben rejlik, ezen belül pedig a hatékony és a lehető legszelektívebb gyomszabályozás kardinális kérdés.

Parlagfű: mikor és hogyan védekezzünk ellene?

2019. május 25. 15:36

Ma már nem kétséges, hogy a parlagfű elleni védekezés csak kaszálással nem oldható meg. Az összeállításban választ találnak arra a kérdésre, hogy miért szaporodott el a parlagfű, továbbá melyek a hatékony védekezés sarokkövei.

Összhangban a kukorica igényeivel

2018. április 26. 08:33

A szántóföldi munkák később kezdődtek ebben az évben, várhatóan májusban hatalmas munkacsúcs alakul ki a növényvédelemben.

Kipróbált megoldások a kukorica gyomirtására

2019. február 13. 10:20

A kukorica gyomirtásának szakszerű és költségtakarékos megoldására mutatunk be néhány, gyakorlatból vett termelői tapasztalatot.