Gyümölcs
Fizetett tartalom

Gyümölcstermesztés 2020-ban

Malagrow Kft.

A legtöbb fás szárú álló kultúrában már duzzadnak a rügyek, sok helyen pedig már színesednek is. Az időjárásjelentés szerint sajnos a következő hetekben ugrásra készen kell állnunk a termés védelme érdekében, mert a tavaszi fagyok jelentős károkat okozhatnak a terméskötésben, így meghatározhatják az egész év eredményességét.

A növények szöveteinek szénhidráttartalma (ozmotikus és ionegyensúlya) jelentősen befolyásolja azok fagytűrését. A virágzáskori kedvezőtlen időjárásra való felkészülésben,  a virágok védelmében és a terméskezdemények károsodásának mérséklésében segít a Megafol stresszcsökkentő biostimulátor. Hatására megnő az ozmotikus egyensúlyért felelős fehérjék termelése és a fagytűrést támogató Ca2+ felhalmozódással járó élettani folyamatok aktivitása. A Megafol fagyvédő hatása tovább fokozható a Boroplus és a magas káliumtartalmú Plantafol 0.25.50  készítményekkel, melyek növelik a sejtnedvek szénhidrát-tartalmát (cukortartalmát).

A talajban jelenlévő elegendő mennyiségű csapadék és a relatíve magas hőmérséklet korai kihajtást, valamint a tápanyagraktár gyors aktiválását és felhasználását eredményezi. Készen kell állnunk a gyors hajtási folyamatokra és a megnövekedett tápanyagigény kielégítésére.Az M-Grow szulfátos alaptrágya magas tápelemtartalma és prémium technológiai minősége miatt kiválóan alkalmas valamennyi gyümölcsfaj tápanyagigényének gyors és hatékony kielégítésére.

A tápanyagok további hasznosulása és a kedvezőtlen talajviszonyok, a talajuntság kialakulásának elkerülése érdekében gondot kell fordítani a talajélet és a növényi szimbiózisok támogatására. A három szinergista mikroorganizmust tartalmazó Myco’Sol PTC javítja a kedvezőtlen talajflóra hatásait és a tápanyagfeltáródás, tápanyagfelvétel körülményeit.

A növényi kondíció alapja a jól felépített faszöveti váz, valamint a kifogástalanul működő szállítószöveti és raktározó rendszer. Ez biztos alapot nyújt az ültetvény életkorának maximalizálásához, az alternancia jelenségének elkerüléséhez és a szezonbeli kedvezőtlen körülmények átvészeléséhez. A Vitaséve készítmény hatására a növény energiatermelő folyamatai, a cellulóz bioszintézise és a kambium szöveti aktivitása jelentősen fokozódik. A magasabb stabilitású szilárdító- és raktározószövet, valamint az intenzívebb energiatermelő folyamatok növelik a növények cukortermelő és -raktározó képességét.  A cukorfelhalmozódás hatására javul a virágzási erély, majd a termés kötődése, minősége és a vesszők áttelelési képessége.

A tenyészidőszak teljes hosszában fontos a kiegyensúlyozott tápanyagellátás. A csepegtető öntözéssel kijuttatható Master öntöző műtrágyák pontos, okszerűen adagolt tápanyagellátást tesznek lehetővé. A lombon keresztül történő táplálásban kimagasló hatású a Plantafol NPK lombtrágya-család. A szükséges mikroelemek nagy hatékonyságú pótlását pedig a Brexil mikroelem műtrágya-család szolgálja. A Brexilben található lignin-alapú kelát a növény bőrszövetében szintén megtalálható lignin molekulával való azonossága miatt sokkal hatékonyabban felvehető, mint az egyéb kelátképzővel kijuttatott nyomelemek.

A gyümölcs növekedését a genetikailag meghatározott összes sejt mennyisége korlátozza. A gyümölcsök végső méretét meghatározó maximális sejtszám jellemzően a zöld gyümölcs növekedésének első 1-3 hetében véglegesedik, a sejtosztódás leáll és megkezdődik a tápanyagok intenzív beépülése. A Benefit PZ + MC Cream technológiai biostimulátor kombináció sikeresen növeli a képződött sejtek számát és azok méretét. A nagyobb mennyiségű sejtet tartalmazó termés jobban kitelik, a sejtfalak rugalmasságának megőrzése miatt repedésre kevésbé hajlamos.

A kiegyenlített kalciumellátás hatására a termés héja rugalmasabbá válik, kevésbé lesz hajlamos a repedésre, mechanikai sérülésre. A kalciummal megfelelően ellátott gyümölcs jobban színeződik és az érzékeny fajtáknál nem alakul ki a jellemző barna foltosság, rázott szüretkor pedig csökken a sérülés esélye. Az LSA kelatizált Calbit C egy természetes növényi sejtalkotó molekula, a lignin segítségével gyakorlatilag maradékmentesen juttatja a levél szövetébe a kalciumot, s ezzel maximalizálja annak jótékony hatását.

Az érőfélben lévő gyümölcsök napégés és légköri hőstressz elleni védelmét a természetes kalcium-karbonát tartalmú DeccoShield készítmény alkalmazásával hatékonyan csökkenthetjük.

Az idei szezonban az előrejelzések alapján, mivel a tél enyhe volt, intenzívebb levéltetű betelepülésre számíthatunk, ami fokozott védekezést igényel majd a vegetatív növekedés során. A NanoTac fizikai hatású levéltetű irtó-gyérítő polimer szilikát hatóanyaga a levéltetvek kutikuláján szilárd hálót képez, helyhez rögzíti, szinte megfojtja a kártevőket. A NanoTac jó fedést biztosítva hatékonyan írtja a levéltetveket és kíméli a nagyobb testű, hasznos szervezeteket (katicabogarak, méhek).

A Malagrow gyümölcs biostimulátor technológiáját használva tudományos, növényélettani alapokra helyezett teljesítmény- és minőségnövelés mellett javítható a gyümölcstermesztés eredményessége.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szakmai konzultáció a fák alatt

2020. június 30. 08:16

Immár hagyomány, hogy a hazai kajszitermesztők közössége a szüreti szezon kezdetén szakmai konferencián tárgyalja meg az aktuális problémákat, a résztvevők kicserélik szakmai tapasztalataikat, és a konferenciát kertlátogatás követi. Az idei rendezvény rendhagyó volt, a teljes program a fák alatt zajlott 2020. június 19-én.

A kajszi karcsú orsó kialakítása

2020. május 31. 08:17

Miután bevált és elterjedt az almásokban a karcsú orsó, más gyümölcsfajokra is igyekeztek adaptálni ezt a faalakot. A kajszifajták eléggé különböző növekedési jellegűek, már, ami a természetes elágazási szöget illeti, mert a „bokor” természet mindegyikre jellemző. Mindegyik fajtából megpróbálkozhatunk karcsú orsót kialakítani, de csak támrendszer mellett és gondos alakító metszéssel.

Túl a termesztéstechnológián: kötelező és önkéntes elemek a gyümölcstermesztésben

2020. május 30. 06:26

A gyümölcstermesztésben az adott gyümölcsfaj termesztéstechnológiájának elsajátítása mellett a ránk vonatkozó jogszabályok elsajátítása is szükséges az eredményes gazdálkodáshoz.

Ellenáll a fagynak, és szinte korlátlanul értékesíthető

2020. május 28. 10:12

A som egy ősi növényünk, a magyar tájkultúra része, amit számos hazai településnév is bizonyít - többek között a festői szépségű Somogy megyében. Az utóbbi években ráadásul egyre népszerűbb a gyümölcse és az abból készített termékek is hódítanak a piacon.

Gyümölcs Videó

Sűrűn kelt vetés ritkítása is porondon van májusban - kertészeti tippek a hónapra

2019. május 23. 04:37

Elérkezett hát a május, a zöldségeskertek egyik legfontosabb és legmozgalmasabb időszaka, ugyanis ebben a hónapban kell kiültetni a paradicsompalántákat szabadföldbe - persze, ha a hőmérséklet engedi azt.

Sok lesz az alma, ha így metszik meg a fát - Az alma szakszerű metszése (I. rész - karcsú orsó)

2019. március 21. 08:39

A termőkorú almafákon a termőrészekkel jól berakódott két-három éves termőgallyak a legértékesebbek.

Gyümölcs Videó

Az örök második – ősi magyar körtefajták

2019. február 23. 04:36

Az alma mellett a körtének is nagy hagyománya van hazánkban, sőt, számtalan finomabbnál finomabb ősi magyar körtefajta ismert. Ezek közül most az Árpávalérő, a Mézvackor és a Kálmán körte fajtákat mutatjuk be.

Alanyt is válasszunk, ne csak fajtát!

2019. november 4. 13:06

A gyümölcsfák minden tulajdonságát az alany és a fajta együttesen határozza meg. Nemcsak a faméretet befolyásolja az alany, hanem minden növekedési és fejlődési jellemzőt, a gyümölcsök méretét, minőségét, érési idejét, sőt még az őszi lombhullás időpontját is.