Gyümölcs

Hagyományteremtő együttműködés az agrárszakképzésben a gyümölcstermesztés korszerűsítéséért

Agrofórum Online

A Tolna megyei Lengyelre hívta tanácskozásra a Sumi Agro Hungary Kft., az AM DASZK Apponyi Sándor Mezőgazdasági Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégium, a TÉSZ-ÉSZ Nonprofit Kft. és az AUDITKER Kft. Kecskemét a gyümölcstermesztés iránt érdeklődőket. Az iskola és a Sumi Agro szakmai kapcsolata 2018-ban kezdődött kísérletek beállításával. Az első év – melyet remélhetőleg továbbiak követnek majd – tapasztalatairól és eredményeiről, a Sumi Agro technológia és a hagyományos növényvédelmi kezelés összehasonlításáról, valamint a gyümölcstermesztést érintő egyéb kérdésekről is szó esett a konferencián.

A rendezők nevében Dr. Kozári Zsolt, az iskola igazgatója köszöntötte a megjelenteket. A megnyitóban röviden bemutatta az iskolát, amely 1946-ban kezdte meg működését a jelenleg majd 200 éves Apponyi kastélyban.

Dr. Kozári Zsolt

A Sumi Agro Hungary tevékenységét és a cég fejlesztési programját Steiner István ismertette. A Sumi Agro a Sumitomo Corporation és a japán gyártók termékeivel van jelen Magyarországon (1992 óta) és ma már több európai országban is. A Sumi Agro az anyacégtől a hatóanyagot nemcsak átveszi, hanem továbbfejleszti. Példaként említette a Pledge 50 WP-t, ami eredetileg szójagyomirtó szer volt. Miután a hatóanyagot megkapták, 10-12 év munkájával eljutottak oda, hogy ma már számos más kultúrában engedélyezett. Az elmúlt években a termékpaletta egyre szélesebbé vált mind a szántóföldi, mind pedig a kertészeti kultúráknál. A 2018. évi gyümölcsportfólió 2 gyomirtó szert, 6 gombaölő szert, 2-2 rovar- és atkaölő szert, 3 egyéb készítményt, valamint 4 lombtrágyát tartalmaz.

Steiner István

Mándoki András (Sumi Agro Hungary) előadása első részében beszélt az iskolával közös Gyümölcstermesztés korszerűsítése program indításáról. Szeretnék tevékenységüket hagyományteremtő módon végezni, a korszerűsítési programot minden évben segíteni, az aktuális kérdésekre választ adni és egy újszerű törekvés, a precíziós gazdálkodás alkalmazását is támogatják.

Ezután részletesen hallhattunk a Sumi Agro készítményeiről. Lemosó kezelések alapszereként emelte ki az Astra rézoxiklorid gombaölő szert. Az alma és szőlő lisztharmat elleni, újgenerációs készítményük, a Cyflamid 2013 óta engedélyezett Magyarországon. Lokálszisztemikus hatása mellett kiemelkedő a gázosodó hatása, monília elleni mellékhatással rendelkezik, hosszú hatástartamú.

Mándoki András

A granulált formulációjú Topsin-M 70 WDG 16 kultúrában engedélyezett gombaölő készítmény. A Tiuram Granuflow forgalmazása 2019-ben szünetel – nem tudni meddig, felhasználhatósága kérdésessé válik az EU állásfoglalás miatt, de 2019 márciusában még felhasználható. A 120 napos eseti engedélyű Kasumin 2L használata almafélékben tűzelhalás ellen előrejelzésre alapozva 4 l/ha dózisban javasolt.

Felszívódó, vízoldható réztartalmú készítmény a Sergomil L 60 biostimulátor, amely intenzív növényvédelmi hatással is rendelkezik. A rovarok ellen a Mospilan 20 SG vethető be, atkák ellen pedig a kontakthatású Ortus 5 SC vagy a mélyhatású Nissorun 10 WP. Az előadás befejező részében a Sumi Agro alma, meggy és barack portfólióját, technológiáját ismerhettük meg.

A gyümölcsösök gyomirtásához érve ismét Steiner István vette át a szót. Két készítményük van, a flumioxazin hatóanyagú Pledge 50 WP és a glifozát hatóanyagú Trustee Hi-Aktiv. A Pledge 50 WP évente 2 alkalommal juttatható ki: kora tavasszal, preemergensen, a gyomok tömeges kelése előtt aprómorzsás talajra vagy posztemergens módon, vegetációban, a már kikelt gyomok ellen. A készítmény perzselő hatású, a hatóanyag a gyökér felé nem szállítódik.

A posztemergens kezelés hatása Spurral fokozható. Sorkezeléssel hektáronkénti dózisa 200-300 g (csonthéjasokban 200 g). Engedélyezett erdészeti kultúrákban is. A készítmény kiszerelése praktikus, könnyen kezelhető, környezetbarát. Nagyon fontos, hogy gyomirtás után a permetezőgépet alaposan mossuk ki!

Gyümölcsösök fagykárbejelentése és tapasztalatai címmel Horváth János (Tolna Megyei Kormányhivatal Földművelésügyi Osztály) adott elő. A két idevonatkozó jogszabály: A mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXXVIII. törvény (Mkk. törvény) és a Kárenyhítési hozzájárulás megfizetésével, valamint a kárenyhítő juttatás igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 27/2014. FM rendelet.

A kárenyhítési rendszerbe a következő kárnemek tartoznak: téli fagy, tavaszi fagy, őszi fagy, aszály, mezőgazdasági árvíz, belvíz, felhőszakadáskár, vihar, jégeső. A mezőgazdasági káreseményt a bekövetkezésétől számított 15 napon belül a termelő köteles bejelenteni. Aszály, belvíz, téli fagy, mezőgazdasági árvíz bekövetkezésének azt az időpontot kell tekinteni, amikor a károsodás első alkalommal észlelhetővé válik.

A termelő akkor jogosult kárenyhítő juttatásra, ha az adott növénykultúrában a hozamcsökkenés meghaladta a 30%-ot, a hozamcsökkenés miatti bevételkiesés üzemi szinten a károsodott növénykultúra tekintetében túllépte a 15%-ot és a tárgyév szeptember 15-ig üzemméretnek megfelelő kárenyhítési hozzájárulást fizet. Az igénybenyújtás határideje tárgyév november 30., kifizetés a tárgyévet követő év március 31-ig. Tolna megyében 2018. évben 251 kárbejelentés volt.

A gépek sem maradhattak ki az előadások sorából. A kecskeméti székhelyű Auditker Kft. gépkínálatából Kis Balázs értékesítési manager adott ízelítőt. A cég kertészeti gépekkel, technológiákkal foglalkozik, a Sumi Agróval kapcsolatuk már több mint 10 évre nyúlik vissza, amikor a Pledge kijuttatásához kerestek kijuttató eszközt.

Kis Balázs

A PLEDGE-SPRAY sorpermetező keret kiválóan alkalmazható gyümölcskultúrákban, bármely erőgépre felszerelhető. Szóróegysége kitérő rendszerű: amikor akadályba ütközik, kitér az útjából és egy rugós tag segítségével üzemi helyzetbe kerül. Szórási szélessége alapesetben 1,8 méter.

Az ültetvénypermetezők közül az IDEAL Perfection és IDEAL Rhone került bemutatásra.

A BERTI TFB szárzúzók elsősorban gyümölcsösök ápolására alkalmasak, metszés után szőlő- és gyümölcsültetvényben a speciális felszedőrotoros BERTI PICKER ajánlható. A munkaerőhiány a gyümölcstermesztőket is érzékenyen érinti.

Ezt enyhíti a WEREMCZUK betakarítógép, ami tulajdonképpen egy rázógép. A ponyváját automatatikusan kitolja és megtartja, 4 ember munkáját megtakarítja. Munkateljesítménye 1 fa/perc. Szó esett még egyebek között a fagyvédelem gépeiről és a Lamborghini traktorokról is.

A gyümölcstermesztés 2018. évi tapasztalatait Szénási Tibor (Szénási Gyümölcs Kft., Kisvejke) osztotta meg a hallgatósággal. A kft. a következő kultúrákkal foglalkozik: kajszibarack (29 ha), szőlő (28 ha), meggy (6 ha), alma (3 ha), cseresznye (2 ha), szilva (2 ha) és dió (8 ha). Az előadó elkötelezett kajszitermelőnek tartja magát, ezért a legtöbb szó erről a gyümölcsről esett. Kajsziültetvényének nagy része 10 év alatti, 22 ha-on külföldi, 7 ha-on magyar fajták találhatók.

Szénási Tibor

A 2018-as extrém évben a fák februárban már pirosbimbós állapotban voltak, de március elsején –22 ºC-ot mértek, a korai (alacsony-hidegigényű) fajtákban 98-100% fagykár jelentkezett. A nagyhideg-igényű fajták kevésbé károsodtak (50-90%-os rügykár). Egyik korszerű ültetvényük bemutatásakor elmondta, jéghálót alkalmaznak, öntözhető, a tavaszi fagyok ellen paraffingyertyákkal védekeznek (400 db/ha).

A technológia fontos és költséges eleme a metszés, ezt a műveletet géppel és kézzel egyaránt végzik. A gazdaságos kajszitermesztés alappillére a jó termőhely (minimum 200 m tengerszint feletti magasság), a jól értékesíthető fajta, a logisztikai háttér, a piac, a korszerű ültetvény (öntözés), a fapusztulás és a művelési költségek alacsonyan tartása.

Téli Róbert (ügyvezető, Eurofins Minerág Kft.) beszélt a Szekszárdon működő laboratóriumról, az ott végzett vizsgálataikról. Kiemelte, a talaj tápanyagvizsgálatok nemcsak a talajban raktározott tápanyagokra korlátozódnak, hanem a növények számára felvehető makro-, mezo- és mikroelemre is kiterjednek.

A továbbiakban Kiss Márk biztosítási tanácsadótól hasznos információkhoz juthattak a termelők, például, hogy nem mindig a drága biztosítás jobb, vagy ahogy mondta: „olcsó húsnak nem mindig híg a leve”.

Bogya Zita (TÉSZ-ÉSZ Nonprofit Kft.) röviden ismertette a 2008-ban alakult kft. feladatait és célkitűzéseit.

Ebéd után a legkitartóbbak megtekintették az AUDITKER Kft. kiállított gépeit és bejárták az ültetvényeket.

Steiner István a kísérleti területen

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szakmai konzultáció a fák alatt

2020. június 30. 08:16

Immár hagyomány, hogy a hazai kajszitermesztők közössége a szüreti szezon kezdetén szakmai konferencián tárgyalja meg az aktuális problémákat, a résztvevők kicserélik szakmai tapasztalataikat, és a konferenciát kertlátogatás követi. Az idei rendezvény rendhagyó volt, a teljes program a fák alatt zajlott 2020. június 19-én.

A kajszi karcsú orsó kialakítása

2020. május 31. 08:17

Miután bevált és elterjedt az almásokban a karcsú orsó, más gyümölcsfajokra is igyekeztek adaptálni ezt a faalakot. A kajszifajták eléggé különböző növekedési jellegűek, már, ami a természetes elágazási szöget illeti, mert a „bokor” természet mindegyikre jellemző. Mindegyik fajtából megpróbálkozhatunk karcsú orsót kialakítani, de csak támrendszer mellett és gondos alakító metszéssel.

Túl a termesztéstechnológián: kötelező és önkéntes elemek a gyümölcstermesztésben

2020. május 30. 06:26

A gyümölcstermesztésben az adott gyümölcsfaj termesztéstechnológiájának elsajátítása mellett a ránk vonatkozó jogszabályok elsajátítása is szükséges az eredményes gazdálkodáshoz.

Ellenáll a fagynak, és szinte korlátlanul értékesíthető

2020. május 28. 10:12

A som egy ősi növényünk, a magyar tájkultúra része, amit számos hazai településnév is bizonyít - többek között a festői szépségű Somogy megyében. Az utóbbi években ráadásul egyre népszerűbb a gyümölcse és az abból készített termékek is hódítanak a piacon.

Gyümölcs Videó

Bemutatjuk a legszorgalmasabb meggyrázót

2018. április 16. 14:48

A kifejezetten magyar igényekhez fejlesztett automata meggy betakarító gép minimális emberi erő szükséglet mellett képes akár 60-80 fát is lerázni egy óra alatt.

Öt nap alatt 25 km fóliát gyűjt be az Auditker termékdíjas berendezése

2017. december 20. 11:33

Az Auditker FB-1000-R fóliabegyűjtő többek között Csornán, Szilágyi András gazdaságában is hatékonyan működik.

„Még legalább 10-15 évig ezzel a vetőgéppel tervezek” - Pöttinger Vitasem a kecskeméti földeken

2017. június 28. 09:47

Ábel József az Auditker Kft.-től négy évvel ezelőtt vásárolt Pöttinger Vitasem 302 classic gabonavetőgépet.

Agrofórum nyertesek II. - Idén is a legjobbkor érkezett a nyeremény szárzúzó

2017. április 21. 11:40

Az Auditker Kft. felajánlásából Püspökladányra került az Agrofórum nyereményjátékának fődíja, egy BERTI EKR/S 250 szárzúzó.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420