Gyümölcs

Nem mindegy, hogy milyen színű fóliát használnak a szamócatermesztők

Agrofórum Online

Zárt termesztőberendezésben fejlődő szamócaállomány gyümölcsminőségét, antioxidáns kapacitását és a gének átírását vizsgálták különböző színű (vörös, sárga, zöld, kék és fehér) műanyag fóliák alkalmazása esetén. Kontrollként a fehér fólia alatt termő növények szolgáltak.

Az eredmények azt mutatták, hogy ebben a vizsgálatban az átlagos gyümölcstömegben nincs eltérés a különböző színű fóliák használata esetén, viszont szignifikáns a különbség a termés cukor- és szervessav-tartalmában. Míg az összes cukortartalom 10,39%-kal nőtt, addig az összes szervessav-tartalom16,58%-kal csökkent kék fólia használatakor a kontrollal való összevetésben. A kék fólia alatt termelt gyümölcsök összes cukortartalma szignifikánsan magasabb volt, összes szervessav-tartalma pedig szignifikánsan alacsonyabb volt, mint a sárga vagy zöld színű fólia használatakor. A kékfóliás termesztés során érték el a legmagasabb, 11,46-os értékű cukor/sav arányt.

A színes fóliák a gyümölcsben található bioaktív molekulák számát emelték, fokozták az antioxidáns-kapacitást. A legmagasabb bioaktívanyag-tartalmat a vörös színű fólia használata esetén tapasztalták, az antioxidáns-kapacitás a maximumát ekkor érte el. A gyümölcsökben 23,10% fenol-, 25,37% összes falvonoid- és 74,11% összes antocianintartalmat mértek.

A fóliaszín a különböző enzimek működését is befolyásolta, így például a vörös és a sárga fólia alatt termesztett szamóca magasabb szaharóz-foszfát-szintáz és szaharóz-szintáz enzimaktivitást mutatott, mint a kék, zöld vagy fehér fóliával takartak.

A vizsgálati eredmények értékelésekor az is felmerült, hogy a fólia színe bizonyos flavonoid bioszintézissel kapcsolatos gének kifejeződésére is hatással lehet – minderről bővebb információ a www.hortidaily.com oldalon érhető el.

Fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szakmai konzultáció a fák alatt

2020. június 30. 08:16

Immár hagyomány, hogy a hazai kajszitermesztők közössége a szüreti szezon kezdetén szakmai konferencián tárgyalja meg az aktuális problémákat, a résztvevők kicserélik szakmai tapasztalataikat, és a konferenciát kertlátogatás követi. Az idei rendezvény rendhagyó volt, a teljes program a fák alatt zajlott 2020. június 19-én.

A kajszi karcsú orsó kialakítása

2020. május 31. 08:17

Miután bevált és elterjedt az almásokban a karcsú orsó, más gyümölcsfajokra is igyekeztek adaptálni ezt a faalakot. A kajszifajták eléggé különböző növekedési jellegűek, már, ami a természetes elágazási szöget illeti, mert a „bokor” természet mindegyikre jellemző. Mindegyik fajtából megpróbálkozhatunk karcsú orsót kialakítani, de csak támrendszer mellett és gondos alakító metszéssel.

Túl a termesztéstechnológián: kötelező és önkéntes elemek a gyümölcstermesztésben

2020. május 30. 06:26

A gyümölcstermesztésben az adott gyümölcsfaj termesztéstechnológiájának elsajátítása mellett a ránk vonatkozó jogszabályok elsajátítása is szükséges az eredményes gazdálkodáshoz.

Ellenáll a fagynak, és szinte korlátlanul értékesíthető

2020. május 28. 10:12

A som egy ősi növényünk, a magyar tájkultúra része, amit számos hazai településnév is bizonyít - többek között a festői szépségű Somogy megyében. Az utóbbi években ráadásul egyre népszerűbb a gyümölcse és az abból készített termékek is hódítanak a piacon.

Gyümölcs Videó

Hasznos vagy káros a tyúkhúr?

2020. augusztus 1. 04:36

K. Ernő kérdése: A tyúkhúrról úgy tudtam korábban, hogy egy közönséges gyomnövény. Az utóbbi időben viszont többször is hallottam, hogy az ültetvényekben kedvező hatásai lehetnek. Mi az igazság? Hasznos vagy káros a tyúkhúr a szőlő- és gyümölcsültetvényekben?

Őszi terméshatározó I. rész – galagonya, csipkerózsa és húsos som

2019. szeptember 26. 04:36

Ilyen tiszta, gyönyörű őszi időben érdemes beiktatni egy-egy kirándulást a varázslatos hazai erdőkben. Lépten-nyomon színpompás növényekre bukkanhatunk, amik ezekben a hetekben nemcsak tarka leveleikkel tűnnek fel. Értékes beltartalmú, nem ehető vagy éppen mérgező terméseket hozó növényekre bukkanhatunk. Tekintsük át a cikksorozatban, vajon milyen növényfajokat keresztezhet az utunk az őszi kirándulások alkalmával!

Kerti parti az Agrokernél - minden a korszerű gyümölcstermesztésről

2018. július 10. 08:42

A már javában zajló aratási munkák ellenére szép számú érdeklődő gyűlt össze az Agroker Holding Zrt. immár hagyományossá vált partiján Fehérgyarmaton. A július 5-i rendezvényen a gyümölcsültetvények gépesítésével és a tápanyagpótlás technológiai újdonságaival ismerkedhettek meg a termelők.

Növénytermesztés Képgaléria Videó

Metszés tavasztól télig III. rész – mit metsszünk nyáron?

2019. július 26. 05:36

Nyáron sem pihenhet egy növényfajokban gazdag kertet karbantartó metszőolló. Dísz- és haszonnövényeink közül is sokakat kell kezelésbe vennünk az év legmelegebb hónapjaiban. Mire figyeljünk a nyári metszési munkálatoknál? Mely növényeket kell felvennünk a nyári listára?


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420