Növénytermesztés
Fizetett tartalom

A hibrid kukorica, a csemegekukorica és a cirok termésfokozása levélen keresztül

HED-LAND Hungária Kft.

Egy gazdálkodóval folytatott beszélgetés késztetett arra, hogy foglalkozni kellene a hibrid kukorica, csemegekukorica és a cirok tápanyagellátási problémájával.

Köztudott, hogy mindhárom növény esetében a kezdeti fejlődési stádiumban vannak gondok.

A hibrid kukoricánál a több frakcióban történő vetés, a virágzás összehozása, az öntözés által jelentkező kimosódás, míg a csemegekukoricánál az intenzív növekedés és a finom rostszerkezet, addig a cirok esetében a gyenge kezdeti fejlődés, gyomírtókkal szembeni fokozott érzékenység okozhat problémát.

Az említett kultúrák egyik közös jellemzője, hogy fokozottan érzékenyek a különböző biotikus és abiotikus stresszhelyzetekre. A hibrid kukorica a hőmérsékletre és a vízhiányra, a csemege a korai stádiumban támadó állati kártevőkre, a cirok az elhúzódó gyökérváltásra.

Éppen ezért mindegyik növénynél, időben és hatóanyagban más-más levéltrágyával, biostimulátorral tudunk segíteni a több és értékesebb termés elérésében.

Általános stresszoldó és regeneráló hatással bír a Hed Land Alga és Naturamin kombinációja 2 liter+0,5 kg/ha dózisban.

Ezt a kombinációt fagykár, rovarkártétel, vagy esetleges fitotoxikus hatás, jégkár bekövetkezése esetén jó eredménnyel használhatjuk.

A hibrid kukoricánál az eltérő vetésidőből fakadó frakcióvirágzás összehozása és a kezdeti bizonytalan gyökérváltás kivédése érdekében használjuk bátran a Zsémix 2 l/ha+ Naturamin 0,5 kg/ ha kombinációt.

A későbbi fejlődési szakaszban, rendre megjelenik a cinkhiány, amelyen 2 l/ha Alga és 0,5 l/ha Cinkmix kijuttatásával segíthetünk.

A cinkhiány jelentős növekedési problémát okoz, ezért nem szabad alábecsülni a jelenséget. Virágzás idején ismét megnő a foszforigény, ezért a Zsémix alkalmazása Bórmix kíséretében jelentősen növeli mind a virágzás, mind a kötődés, valamint a csíraképesség mértékét.

A csemegekukorica esetében más problémával nézünk szembe. Az intenzív növekedés miatt a szövetek fellazulnak, ezért a kártevők (bolhák, atkák, molyok) nagyobb stresszhelyzetet tudnak előidézni.

Feladata a szövetek, az immunrendszer erősítése, amire a kalcium és a Hed-Land Alga készítmények nyújtanak segítséget. Később a szemek cukortartalmának növelése érdekében, a virágzás és csőképződés idején 1,5-2 l/ha Bórmix adása, a molyok elleni Coraganes védekezéssel egy menetben lehet a megoldás.

Aki valaha is cirkot termelt, az tudja, hogy a cirok a kelést követően, rendkívül sérülékeny, hiszen a gyökérváltás ideje ennél az egyszikűnél a leghosszabb.

A gyomirtó szerekkel szembeni érzékenysége is kiemelkedő, ami pontosan egybeesik az előbb említett problémával.

A Zsémix 3 l/ha- os alkalmazását több kísérlet is pozitív módon ítélte meg. Képekkel bizonyítható a készítmény gyökérváltásra, gyökértömeg növelésére gyakorolt hatása.

További információkért keresse kollégáinkat:

Dunától keletre: Jámbor Zoltán    06-30/406-3634

Dunától nyugatra: Lengyel Lajos     06-30/605-0137

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

Továbbra is csemegekukorica nagyhatalom vagyunk

2020. augusztus 12. 08:03

Három új csemegekukorica fajtát mutatott be a szegmens meghatározó vállalata, a Syngenta. Az intenzív nemesítési tevékenységet folytató vállalat olyan fajtákat kínál a gazdálkodóknak, amelyek az utóbbi évek szélsőséges időjárása közepette is magas termésbiztonsággal termelhetőek.  A vállalat hagyományos szakmai rendezvényén elhangzott: a kihívások ellenére Magyarország tovább őrzi vezető szerepét a csemegekukorica területén.

A tavalyinál magasabb hozamot értek el a paradicsom és a fűszerpaprika termelők

2019. november 28. 10:17

A napraforgó betakarítása novemberre befejeződött, a vetésterület 100 százalékát learatták, összesen 561,7 ezer hektárról 1,7 millió tonna napraforgót takarítottak be.

Drágább lesz a csemegekukorica - kevesebb termett

2019. augusztus 27. 14:13

Kifogytak az európai konzervgyárak készletei csemegekukoricából, így a feldolgozók nagyon várják az idei termést, amely a szélsőséges időjárás miatt kissé elmaradhat hazánkban az elmúlt években átlagosan megtermelt 500 ezer tonnás mennyiségtől.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420