Egy gazdálkodóval folytatott beszélgetés késztetett arra, hogy foglalkozni kellene a hibrid kukorica, csemegekukorica és a cirok tápanyagellátási problémájával.
Köztudott, hogy mindhárom növény esetében a kezdeti fejlődési stádiumban vannak gondok.
A hibrid kukoricánál a több frakcióban történő vetés, a virágzás összehozása, az öntözés által jelentkező kimosódás, míg a csemegekukoricánál az intenzív növekedés és a finom rostszerkezet, addig a cirok esetében a gyenge kezdeti fejlődés, gyomírtókkal szembeni fokozott érzékenység okozhat problémát.
Az említett kultúrák egyik közös jellemzője, hogy fokozottan érzékenyek a különböző biotikus és abiotikus stresszhelyzetekre. A hibrid kukorica a hőmérsékletre és a vízhiányra, a csemege a korai stádiumban támadó állati kártevőkre, a cirok az elhúzódó gyökérváltásra.
Éppen ezért mindegyik növénynél, időben és hatóanyagban más-más levéltrágyával, biostimulátorral tudunk segíteni a több és értékesebb termés elérésében.
Általános stresszoldó és regeneráló hatással bír a Hed Land Alga és Naturamin kombinációja 2 liter+0,5 kg/ha dózisban.
Ezt a kombinációt fagykár, rovarkártétel, vagy esetleges fitotoxikus hatás, jégkár bekövetkezése esetén jó eredménnyel használhatjuk.
A hibrid kukoricánál az eltérő vetésidőből fakadó frakcióvirágzás összehozása és a kezdeti bizonytalan gyökérváltás kivédése érdekében használjuk bátran a Zsémix 2 l/ha+ Naturamin 0,5 kg/ ha kombinációt.
A későbbi fejlődési szakaszban, rendre megjelenik a cinkhiány, amelyen 2 l/ha Alga és 0,5 l/ha Cinkmix kijuttatásával segíthetünk.
A cinkhiány jelentős növekedési problémát okoz, ezért nem szabad alábecsülni a jelenséget. Virágzás idején ismét megnő a foszforigény, ezért a Zsémix alkalmazása Bórmix kíséretében jelentősen növeli mind a virágzás, mind a kötődés, valamint a csíraképesség mértékét.
A csemegekukorica esetében más problémával nézünk szembe. Az intenzív növekedés miatt a szövetek fellazulnak, ezért a kártevők (bolhák, atkák, molyok) nagyobb stresszhelyzetet tudnak előidézni.
Feladata a szövetek, az immunrendszer erősítése, amire a kalcium és a Hed-Land Alga készítmények nyújtanak segítséget. Később a szemek cukortartalmának növelése érdekében, a virágzás és csőképződés idején 1,5-2 l/ha Bórmix adása, a molyok elleni Coraganes védekezéssel egy menetben lehet a megoldás.
Aki valaha is cirkot termelt, az tudja, hogy a cirok a kelést követően, rendkívül sérülékeny, hiszen a gyökérváltás ideje ennél az egyszikűnél a leghosszabb.
A gyomirtó szerekkel szembeni érzékenysége is kiemelkedő, ami pontosan egybeesik az előbb említett problémával.
A Zsémix 3 l/ha- os alkalmazását több kísérlet is pozitív módon ítélte meg. Képekkel bizonyítható a készítmény gyökérváltásra, gyökértömeg növelésére gyakorolt hatása.
További információkért keresse kollégáinkat:
Dunától keletre: Jámbor Zoltán 06-30/406-3634
Dunától nyugatra: Lengyel Lajos 06-30/605-0137