Növénytermesztés

Aktuális parlagfű és pollen helyzetkép

Agrofórum Online

Július hónap időjárása meghatározó volt a parlagfű fejlődése szempontjából. Július elején többször is az ilyenkor megszokott érték alá csökkent középhőmérséklet, ami a parlagfű fejlődését, növekedését lassította. A hónap második felében ismét visszatért a meleg idő, heves zivatarokkal melynek következtében az ország területének jelentős részén újra nagy mennyiségű csapadék hullott, ezzel véget vetve a helyenként kialakult aszálynak. A szélsőséges időjárásnak köszönhetően a tavalyi és az előző évekhez képest is hozzávetőlegesen két héttel később kezdődött a parlagfű tömeges virágzása, a pollenszezon.

Az elmúlt napok csapadékos meleg időjárásának a hatására a parlagfű fenológiája felgyorsult, a múlt hét végén még virágbimbós állapotú növények a hét közepén már virágzásnak indultak.

www.met.hu/idojaras/agrometeorologia/csapadek/

A szántóföldi kultúrák közül a napraforgó és a kukorica állományok gyomelnyomó képessége továbbra is jónak mondható, de a táblaszegélyeken, a parlagfű intenzív növekedésnek indult. A dűlőutakat illetően sem jobb a helyzet, a szélsőséges időjárás miatt kissé megrekedt parlagfüvet lebecsülték a gazdák, ezért kevésbé törődtek vele, a csapadék hatására mostanra a parlagfű helyenként élő falat alkot. Hasonló a helyzet a meghántott gabona tarlókon is.

Gyomirtott útszegélyen a parlagfű – fotó: Nagy László

A csapadék hatására a tarlók intenzív gyomosodásnak indultak, ami agronómiai szempontból ugyan kedvező, de sokan elfelejtkeztek a tarlók további ápolásáról. A kaszált közterületeken is nagyon változatos a kép, a frekventált helyek szépen le vannak kaszálva, de a félreeső helyeken a több hete elvégzett kaszálások óta burjánzik a parlagfű. A ruderális- és az építési területeken sem jobb a helyzet, ott is a csapadékot követően napjainkra már méretes növények találhatók. A közúthálózatnál a kaszálások terén észlelhető a nyári szabadságolási időszak miatt a kaszált parlagfű újra megnőtt, azonban a gyomirtott szegélyek még mindig gyommentesek.

Bujánzó parlagfű a táblaszéleken, szegélyeken – fotó: Nagy László

Az Országos Közegészségügyi Intézet Közegészségügyi Igazgatóság Levegőhigiénés és Aerobiológiai Osztály elektronikus felületén adott tájékoztatása lapján:

A parlagfű pollenkoncentrációja az ország nagy részén továbbra is alacsony, bár helyenként – elsősorban az Alföld középső és keleti területein (Debrecenben és Békéscsabán) közepes pollen koncentrációt mértek.

A tavalyi év ezen időszakában több napon keresztül alacsony pollen koncentrációt mértek a Budapesti, Győri, Szegedi, Zalaegerszegi mérőállomásokon viszont közepes koncentráció ekkor még nem fordult elő.

Az előző éveket figyelembe véve megállapítható, hogy a parlagfű szezonális megjelenése, a virágzás kezdeti intenzitása nagyban függ a júliusi csapadékmennyiségtől, középhőmérséklettől. A júliusi csapadék nagyban felgyorsítja a parlagfű regenerálódását is, ezáltal a védekezések hatékonyságát jelentősen rontja.

Az előrejelzések alapján elkövetkezendő időszak időjárása kedvez a parlagfű virágzásának ezért, továbbra is a lakott területek közelében levő fejlett virágzó vagy virágzás közeli állapotban levő parlagfű elleni védekezésre kell hangsúlyt fektetni.

A gabona tarlók is kiemelt figyelmet követelnek, mivel nem megfelelő tarlóápolás esetén jelentős felülettel járulnak hozzá a parlagfű pollenterheléshez.

 Nagyon fontos a dűlő utak, a táblaszélek folyamatos karbantartása is, mivel fejlett parlagfű ott évek óta rendszeresen nagy mennyiségben fordul elő.

A kaszálások szakszerű, rendszeres elvégzése továbbra is a legfontosabb feladat, mert a parlagfű gyors regenerálódása, újrahajtása várható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

Bevált megoldások a kukorica gyomirtására

2018. március 3. 10:32

A kukorica gyomirtásának szakszerű és költségtakarékos megoldására mutatunk be néhány, gyakorlatból vett termelői tapasztalatot.

Első szemlétől az aratásig – ingyenesen letölthetők a legfrissebb Nufarmer Magazinok (PDF)

2020. március 20. 11:18

Az idén 11. évfolyamába lépett Nufarmer Magazin friss, 28. száma minden eddiginél gazdagabb tartalommal jelentkezik: januártól egészen a betakarítási munkák utánig mutatja be a növényvédelmi feladatokat, valamint a Nufarm által forgalmazott növényvédő szereket.

A borsó gyomirtása

2018. november 21. 09:37

Az összeállításban a különböző hüvelyes növények termesztésekor alkalmazható gyomirtási módszerekről olvashatnak.

Kétszer ad, aki gyorsan ad – talajoltás a napraforgóban

2018. április 9. 14:20

A napraforgó termesztésében mindig a gyorsaság, a kellő időben elvégzett agrotechnikai beavatkozásokon múlik a siker.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420